Jump to content
Motanelul_Fericit

Mici intrebari despre "mini-afacerile" pe net

Recommended Posts

Vad ca multe firme (fantoma sau nu) vand resellere (web, gaming) etc. Sa zicem ca as cumpara de la o "firma" de asta un pachet complet (web, CS 1.6 si inca 1-2 jocuri acolo ce se mai pot gazdui). Am niste intrebari:

1. Imi fac site-ul meu, unde clientul meu vine si isi cumpara server de CS sa zicem. Eu am domeniu, site tot, dar nu am dedicatul meu, am pachet de reseller cumparat de la firma xyz.com . Pot sa ii adaug lui contul de gamecp, tot. Dar cum fac sa fie gamecp.site-meu.com ? Daca ii dau gamecp.xyz.com (de unde am resellerul) poate vede acolo preturi mai bune ca la mine, ma injura si pleaca la aia de unde am reseller. Fac eu DNS de la domeniul meu si il redirectionez acolo pe gamecp.xyz.com? Sau cum ?

2. Merita in ziua de azi asa ceva?

PS: Sunt doar curios, nu sunt dispus oricum sa imi bat capul asa de mult pt castig de 5 euro / luna..

Link to comment
Share on other sites

Inteleg, dar cu webhost, in cati ani as avea un 50 euro castig? Sa o luam asa:

1 dedicat = vreo 100 euro / luna - Ca sa incep marea afacere

1 ip in plus pentru dedicat = Vreo 5 euro pe luna (ca sa ofer ip separat pentru fiecare site, ca asa se face)

1 webhost pe care il vand = 3 euro ca mai mult nu ofera nici Moartea cand e beata

= Total 2 euro pierderea mea la fiecare client

Suna rentabil? Nu cred.

Link to comment
Share on other sites

@Motanelul_Fericit - nu se merita acum cativa ani (vorbind cu Salmus de la Krond), acum nici atat. Plin de copii prostanaci care te vor sacai si iti vor face peri albi. Pentru... cativa euro amarati.

@.Breacker tu il sfatuiesti pe cineva care vrea sa ofere gazduire CS sa faca firma de gazduire web si vps ca e "ceva serios"? Halal sfat...dar scuze, am uitat, Romania e tara expertilor in toate. Plecaciune tie!

Revenind la subiect: daca vrei sa investesti in ceva "afaceri" online, arunca mai intai o privire aici.

Edited by aa7670
Link to comment
Share on other sites

Vad ca multe firme (fantoma sau nu) vand resellere (web, gaming) etc. Sa zicem ca as cumpara de la o "firma" de asta un pachet complet (web, CS 1.6 si inca 1-2 jocuri acolo ce se mai pot gazdui).

@aa7670, te rog, ajut?-l s?-?i fac? site de g?zduire Metin2.

La ce pula mea te a?tep?i s? fac?, hai s?-l punem ?i pe tex s? bage servere de Metin2, nu vrei?

Acum în?eleg de ce ai acumulat 500 dislike-uri.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad rostul acestei discutii. Cand iti faci o afacere, trebuie sa ai un plan stabilit, daca ai profitu de 2 euro pe bucata, n-are sens

Asta încercam s?-i explic. Î?i va face mul?i nervi cu servere Counter-Strike, Minecraft, Metin2.

Mai bine î?i face o firm? serioas? care cump?r? oameni care cunosc acest domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Asta încercam s?-i explic. Î?i va face mul?i nervi cu servere Counter-Strike, Minecraft, Metin2.

Mai bine î?i face o firm? serioas? care cump?r? oameni care cunosc acest domeniu.

"Firma serioasa care cumpara oameni care cunosc acest domeniu" presupune o investitie de minim 15 000 Euro, pe care ii joci la loterie, poate iese ceva sau poate ai aruncat banii. Mai mult, sa zicem ca o sa iasa ceva, dar cine sta 30 ani sa isi recupereze banii aia? E o investitie enorma ca sa aiba nepotii mei bani de tigari.

Decat sa stiu ca am posibilitatea sa pierd toti banii, din asa ceva imi cumpar niste oi / vaci, angajez 3 ciobani si de acolo stiu ca fac profit garantat.

Link to comment
Share on other sites

@aa7670, te rog, ajut?-l s?-?i fac? site de g?zduire Metin2.

La ce pula mea te a?tep?i s? fac?, hai s?-l punem ?i pe tex s? bage servere de Metin2, nu vrei?

Acum în?eleg de ce ai acumulat 500 dislike-uri.

Esti orb sau te prefaci? Tocmai i-am spus ca nu se merita nici idea lui dar nici a ta caci e un sfat stupid. Iti pot explica in privat de ce daca nu ti-ai dat seama (de ce e stupid) pana acum. Ca tot l-ai amintit pe aelius, daca apuci sa vorbesti cu el, intreaba-l ce parere are de sfatul tau. (Ma doare fix in 3 litere de dislike-uri, vreo 420 sunt de la 2 copii frustrati care au dat cu sutele anyway)

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: @andrei98M

Cand iti faci o afacere, trebuie sa ai un plan stabilit, daca ai profitu de 2 euro pe bucata, n-are sens

** referitor la profit: Firmele ca GoDaddy sau HostGator fac grosul din profit mai mic de 2 euro

Ontopic:

Daca gasesti o firma serioasa te vor ajuta ei cu dns-urile si vei putea face bani daca te pricepi la marketing si esti pregatit sa pui osul la munca.

Nimeni nu s-a nascut invatat si doar prin practica si incercari inveti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...