Jump to content
wikedx

Drumul meu spre programare[Sfat]

Recommended Posts

Salutare limbajele de programare au inceput sa imi place de prin liceu cand am inceput cu c++.

Insa am renuntat la ele gandindu-ma ca pot face bani si fara sa invat un limbaj de programare si aproape am reusit cu ppi(adica nu sunt destul de multumit de rezultat).Dar problema este ca eu simt cu totul altceva si anume ca vreau sa lucrez cu limbajele de programare.Si acum chiar sunt prins intre zidurile astea si nu ma pot hotara ce sa fac...

M-am gandit sa incep sa invat un limbaj de programare,daca asta imi place sa fac.Dar pana la urma m-am razgandit gandidu-ma ca nu o sa fie distractiv si o sa ma plictisesc fiindca am incercat sa creez siteuri web si nu prea mi-a placut acest lucru si ma plictiseam ingrozitor.

Eu sincer cu c++ nu prea am facut nimic fiindca nu am reusit sa ies din consola.

Chiar nu stiu daca sa ma apuc calumea sa programez si daca da,atunci ce limbaj de programare sa folosesc sa nu ma plictisesc.Mie imi place sa creez lucruri tari gen un joc pe calculator.Am fost si scripter de sa:mp si chiar mi-a placut si nu ma plictiseam,dar pana intr-o zi cand mi-a venit mie ideea stupida de ce sa ma limitez eu la sa:mp si asa am renuntat de tot la programare fiindca am vazut ca a fost greu si nu stiam cu ce sa incep.

Eu pana la urma nu stiu ce sa fac,am nevoie de niste sfaturi.

Edit:Si uitai sa va spun ca m-am inscris la facultatea de automatica din Craiova si simt ca aceasta facultate nu este de mine si nu o sa invat nimic interesant,dar ma bat la cap parintii sa fac o facultate fiindca ei cred ca doar cu facultate poti face ceva in ziua de azi.Mai mult de asta vreau sa fac bani ca sa ma lase in pace.Ma gandesc sa le spun hotarat ca nu vreau sa ma duc pana nu o sa regret.Fiindca am intrat la taxa si ei doresc sa imi plateasca taxa de pe anul acesta.

Edited by wikedx
Link to comment
Share on other sites

@wikedx, nu cred ca exista vreun programator care sa nu se fi plictisit atunci cand a invatat bazele vreunui limbaj. Da, cand inveti ceva e mega plictisitor de obicei insa adevarata placere vine atunci cand faci aplicatii folositoare cu limbajul respectiv si vezi cum totul incepe sa prinda forma. Nu exista niciun domeniu de activitate in care sa nu ai si lucruri plictisitoare de invatat. Insa dupa ce ajungi sa le aplici, abia atunci le descoperi rostul.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai ceva cunostiinte in C,si ai o atractie de game development,poti incerca Unity,

E interesant,gasesti o gramada de resurse pe net.

In legatura cu "iesitu din consola",instaleaza-ti codeblocks si cauta un tutorial pentru WxWidgets,sa faci ceva cu o interfata grafica daca asta vrei sa faci.

Motivatia o sa vina cand vezi ca poti sa faci chestii faine,sau utile , Good luck & have fun :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...