Jump to content
Hertz

Windows se prãbuºeºte

Recommended Posts

În cadrul unei conferinþe ce a avut loc în Las Vegas, analiºtii Gartner au avertizat asupra faptului cã Windows este în pericol sã se prãbuºeascã. Analistul Michael Silver, de la Gartner, a menþionat unele elemente importante care, pe termen lung, ar putea ameninþa liniºtea de ocupant al primei poziþii pe piaþã.

Aceste ameninþãri nu sunt noi, însã meritã luate în considerare.

În primul rând, Microsoft a alocat foarte mult timp actualizãrii produsului sãu de bazã. Deºi compania a anunþat cã nu va dura la fel de mult pânã la lansarea urmãtoarei versiuni Windows, cum s-a întâmplat între XP ºi Vista, este puþin probabil ca o nouã lansare sã se adapteze rapid schimbãrilor.

Între timp, în vreme ce Apple a reuºit sã punã OS X pe iPhone, Microsoft a fost nevoitã sã extindã durata de viaþã pentru Windows XP, pentru cã ultimul sãu produs nu se potrivea pe mini-laptopurile de la HP, Asus ºi alþi producãtori.

„Windows-ul, aºa cum îl ºtim noi, trebuie înlocuit”, ar fi spus Gartner în prezentarea sa. Între timp, compania se confruntã cu alte ameninþãri, precum un rol mai redus al sistemului de operare într-o lume a platformelor de virtualizare.

Apple a câºtigat teren ºi, mai mult ca niciodatã, aceleaºi aplicaþii pentru internet pot rula pe mai multe platforme. În aceste condiþii, dezvoltatorii considerã cã Microsoft încã deþine un loc important, ceea ce înseamnã cã vor continua sã existe încã multe aplicaþii care vor fi disponibile, iniþial, numai pentru Windows.

Totuºi, analiºtii considerã cã este îngrijorãtor faptul cã pare mai greu ca niciodatã ca Windows-ul sã fie actualizat ºi îmbunãtãþit, în condiþiile în care concurenþa este tot mai acerbã.

O parte a analiºtilor cred cã este o exagerare sã se spunã cã Windows se aflã în cãdere, însã apreciazã cã avertismentul celor de la Gartner este demn de luat în seamã.

chip.ro

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare niste idioti cei de la Microsoft.In loc sa faca ce e bine si un lucru bun ei lucreaza la 10 lucruri de-odata si apoi nimic nu-i bun....Mai bine ar muncii mai mult la ceea ce fac sa fie cat mai perfect si vor vedea ca o sa aibe succese... :roll:

Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep destul de bine la linux sau mac deci s-ar putea sa gresesc :D un mac este foarte bun pentru a inlocui windowsul pentru ca, cred eu, cam toate aplicatiile sunt facute pentru ambele platforme, si daca nu sunt exista, poti folosi un emulator sau POTI RULA WINDOWS PE MAC, lucru foarte important. la linux e umpic diferit pentru ca difera cam totul si de multe ori nu gasesti drivere pentru anumite deviceuri... in cazul meu imprimanta care nu o recunostea, si mai ales unele programe banale cum ar fi yahoo sau office nu merg, si iti trebuie emulator sau program care sa le inlocuiasca. majoritatea oamenilor cred ca nu isi pun linux in primu rand de frica deoarece este ceva nou, si in al 2lea rand din cauza jocurilor noi care sunt exclusiv windows. eu cred ca mac le face pe toate, poate rula si windows... cred ca este cel mai bun sistem la momentul actual. (parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

Mda ... Orice sistem de operare e mai bun ca Windows dar toti aveti Windows ... Mai are de trait destul Windows ...

nu chiar toti.

nu ma pricep destul de bine la linux sau mac deci s-ar putea sa gresesc :D un mac este foarte bun pentru a inlocui windowsul pentru ca, cred eu, cam toate aplicatiile sunt facute pentru ambele platforme, si daca nu sunt exista, poti folosi un emulator sau POTI RULA WINDOWS PE MAC, lucru foarte important. la linux e umpic diferit pentru ca difera cam totul si de multe ori nu gasesti drivere pentru anumite deviceuri... in cazul meu imprimanta care nu o recunostea, si mai ales unele programe banale cum ar fi yahoo sau office nu merg, si iti trebuie emulator sau program care sa le inlocuiasca. majoritatea oamenilor cred ca nu isi pun linux in primu rand de frica deoarece este ceva nou, si in al 2lea rand din cauza jocurilor noi care sunt exclusiv windows. eu cred ca mac le face pe toate, poate rula si windows... cred ca este cel mai bun sistem la momentul actual. (parerea mea)

Pentru ce sa iti mearga yahoo pe linux cand ai atatea alternative :))

Link to comment
Share on other sites

super-tare :))) e super dalb ca pizda lu` mata cand se spala cu ariel. Ai iesit vreodata din cotetz ( windows ) de faci pe pipiguru ?>

Are dreptate omu ;) nu toti sunt "valabili" ca tine sa foloseasca linux etc. mai sunt si "inculti" care folosesc windows... sunt "putini" dar sunt. wake up

Link to comment
Share on other sites

deocamdata majoritatea aplicatiilor de zi cu zi sunt facute pt win... e o traditie greu de schimbat... mac-u e scump si nici pe el nu merge totul.... schimbarea vine dar greu... care jocuri native pe linux sau si mac sunt??? sunt der de ex nfs sau fifa... cs... (ex de ceva grosolan...)...

sau poate e vremea platformelor....=)) play forever...

si e cam naspa sa joci pe emulator... nsutiu nu e nici full screen... basca ca pana faci emulatoru ala sa mearga... tr sa te obisnuiesti destul cu linuxu si daca stam sa ne gandim ca sunt oamneni care nu s=au obisinuiut cu win-u... invatati invatati invatati.:))

nu mai spun de office... sunt multe alternative pe excel accese....dar na

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...