Jump to content
Che

Anticracking

Recommended Posts

Ai un program care, pentru a ti-l proteja cat mai bine impotriva crackerilor, e facut in urmatorul fel:

step 1:

login to webserver

(if fail -> message; else step 2)

step 2:

programul daca nu se conecteaza la server ramane pur si simplu ca o consola goala si nu ai ce sa faci cu el.

Daca se conecteaza la server cu succes atunci in program apar diferite functii, diferite butoane, textbox-uri, listbox-uri si ce mai are el nevoie pentru a functiona.

Daca faci un patch astfel incat la step 1 sa iti arate de fiecare data "connection succes" si sa treaca la pasul 2 (step 2), programul iti arata "connection succes" dar tot consola goala ramane.

Cum ai putea sa faci un astfel de program ? Ma refer la un exemplu de cod ca de stiut, stiu deja unul.

Si mai e o chestie, sa zicem ca ar descarca functiile alea si butoanele si tot ce mai are el GUI necesar ptr. a functiona, si tu vii frumos si ai "furat" din directorul respectiv tot ce tocmai a descarcat.

Chestia e ca nu poti face asta ca nu se descarca nimic in nici un director, totul are loc in cardul acelui exe si nimic mai mult, nu ai ce copia in alta parte ca sa folosesti pe urma nestingherit.

Un exemplu de cod care face asta ? Sau macar cum ar trebui gandit un astfel de program ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Variabilele importante le pui pe server si le descarci atunci cand se conecteaza cu succes la server.

In cazul asta trebuie emulat serverul, ceea ce e putin mai aiurea. (Ai nevoie de o licenta buna, etc)

Licenta buna pentru ce anume ca nu inteleg la ce te referi ?

Si cum adica sa emulezi serverul ?

Link to comment
Share on other sites

Licenta buna pentru ce anume ca nu inteleg la ce te referi ?

Si cum adica sa emulezi serverul ?

Prin licenta buna ma refer la niste date de autentificare ok, prin care poti accesa programul.

Pai faci un server local, redirectioneazi traficul de la program catre el si ii servesti datele care le-ar fi luat normal de la serverul "oficial".

Link to comment
Share on other sites

O licenta la ce vrea el e 995$ :) ti-am mai spus sa nu iti prinzi urechile il ala ca au incercat si alti mai experimentati si nu au reusit la versiunea recenta.

Dar despacheteaza-mi/deobfuscheaza-mi macar executabilul de la versiunea aia mai veche care merge, ca fiind in VB.NET vreau sa-i studiez sursa sa vad cum e facut. Hai te rog eu mult.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam mai demult la o solutie pt asta...un privatekey care sa genereze un publickey si daca nu corespunde atunci programul sa nu functioneze.Privatekey-ul si publickey-ul sa fie unic pentru fiecare licenta si a fie stocate pe server...a ramas la stadiul de idee :P

Nu prea e sigur.

Privatekey-ul e pe server si iti apartine doar tie. Chiar si daca il poti genera tu sa fie de fiecare data altul, e o bresa de securitate exact aici:

Private key de pe server unic.

if valid -> step 2

step 2:

genereaza public key.

-------------------------------------

Toate cele de mai sus se intampla la nivel de server, nu ai tu acces.

-------------------------------------

Programul verifica acel public key si daca e valid

=> acces granted !

=> Poti face un patch exact aici si sa iti dea acces granted de fiecare data, indiferent de key sau indiferent daca primeste sau nu vreun key, el nu iti mai arata "unregistered" sau "Cannot access the public key" ci iti arata de fiecare data "acces granted" si gata, totul e free to use.

Daca nu e asa cum zic eu, atunci cum ai gandit tu problema ? Si la ce mai e nevoie si de public key ? De ce nu folosim direct private key si gata ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...