Jump to content
GMaster0

Problema FX 6100 & asrock 980de3 u3s3??

Recommended Posts

Salutare tuturor, de curand mi-am achizitionat de pe olx o placa de baza asrock gm vgs3 FX impreuna cu un FX 6100, toate bune si frumoase, exceptand faptul ca nu imi incape placa video (un radeon r9 270) in acea placa de baza micuta (gm vgs3), asa ca am facut o combinatie intre 6100 si un ASRock 980de3 u3s3. Problema este faptul ca temperatura procesorului creste in asa fel incat nici nu pot intra in sistemul de operare, dar si daca il tin deschis simplu in bios isi da auto restart pe la 70-76 grade celsius. Care poate sa fie problema? Am crezult prima data ca este de la sursa, am facut tot felul de combinatii si alea alea, dar nimic nu a mers. Poate cineva sa isi dea cu parerea si in cazul meu?

 

Tin sa precizez faptul ca am facut update de bios la 980de3 de la 1.6 la 2.0 and problem is the same!

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pune pasta intre procesor si cooler, si verifica cu degetometrul daca chiar se incalzeste procesorul & radiatorul in halul ala. Daca se incalzeste, este bulit fie procesorul, fie etajul de alimentare al procesorului de pe placa de baza. Daca nu se incalzeste, este bulit senzorul de temperatura de pe placa de baza. Oricum ar fi, service scrie pe ea.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Ma simt nevoit precizez faptul ca:

1 Placa 980de3 functioneaza corect cu un Athlon III x3 or so

2 6100 functioneaza corect cu gm vgs5 ul, acum am pus pe aceasta placa de baza o placa video gt 730 penteu ca e mai short si incape perfect

3 recunosc ca. pasta nu prea mai exista pe procesor, tocmai ce am instalat w8 pe el si sper sa ma tina pana maine poimaine cand o sa iau niste pasta termo conductoare.

Dar totusi nu inteleg de ce pe o placa meege, pe una nu, desi si cealalta ar trebuii sa il suporte. 

Link to comment
Share on other sites

Cam parlite placile low-end AsCrock. Am schimbat 3 pana acum, una din ele a fost inlocuita si a venit direct stricata . Un 770 Extreme3 si un FX6300 nu s-au impacat prea bine. Nici a ta nu imi pare prea solida, FX6100 nu are TDP asa mare dar tot cere destul de mult pe acel power phase de 4+1 . Nu stiu ce sa zic, e ciudat daca zici ca merge pe cealalta placa de baza fara probleme. Schimba pasta si vezi cum se comporta dupaaia. Daca si dupaaia face la fel, nu te mai risca cu placa asta de baza.

Edited by nulledmarian
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, nulledmarian said:

Cam parlite placile low-end AsCrock. Am schimbat 3 pana acum, una din ele a fost inlocuita si a venit direct stricata . Un 770 Extreme3 si un FX6300 nu s-au impacat prea bine. Nici a ta nu imi pare prea solida, FX6100 nu are TDP asa mare dar tot cere destul de mult pe acel power phase de 4+1 . Nu stiu ce sa zic, e ciudat daca zici ca merge pe cealalta placa de baza fara probleme. Schimba pasta si vezi cum se comporta dupaaia. Daca si dupaaia face la fel, nu te mai risca cu placa asta de baza.

 

Confirm, si mi-e mi s-a futut 980DE3/U3S3 dupa ~ 2 ani de folosire normala (cumparat in 2015), si tineti cont ca in aceeasi suma am luat un Gigabyte in 2012 si inca merge fara nicio problema, am facut update la BIOS frumos... 

 

 

M-am uitat atent la titlu si se pare ca placa asta de care ne scrii aici este asta care mi s-a dus mie... E un jeg de placa, o teapa. Nu mai cumpar AsRock in viata mea.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu placa mea 980de3 a tinut mai bine de doi ani, cu totate ca al luat o sh. Merge perfect cu un Athlon x3 III. Tinand cont ca nu am avut nevoie de oc mi am cumparat o carcasa cu sursa noname, doar ca sursa venea cu o mufa cu 4 pini pentru cpu, se poate sa fie ai aceasta o problema? faptul ca nu am alimentare cu 8pini ma gandedc ca poate dauna si chiar cauza restarturi asa dese cum este situația mea. 

Coolerul a facut fata ieri fand am instalat windowsul pe gm vgs5 + 6100, eu utilizând placa vide integrata, acum vad ca face figuri... 

Hmm, singura solutie o vad prin schimbarea sursei + aplicarea de pasta. 

Im cel mai rau caz imi bag pl in ele si ma mut pe calculatoare de bord:)) 

 

le; voi incerca sa cumpar si un cooler aftermarket pentru oricare eventualitate 

Edited by GMaster0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...