Jump to content
gear

Ce OS folosiți?

-  

32 members have voted

  1. 1. Ce sistem de operare folosiți?



Recommended Posts

Salut.

Ce sistem de operare folosiți ca și main system? De ce?

 

Pe lângă seria celor populare: windows și os x, sunt o grămadă de distribuții linux de tot felul de nu mai știi din care să alegi, de aici și ideea topic-ului.

Sunt curios de părerile voastre despre sistemele de operare, care credeți că duce cel mai bine la capăt ce aveți de făcut?

 

Probabil nu contează os-ul atât timp cât „get shit done”, de asta am pus subiectul la categoria off-topic, însă e doar de curiozitate.

 

P.S.: Sunt alegeri subiective, total subiective, sper să nu se ivească certuri cum că „distribuția X e mai bună decât Y”, peace.

 

Edit: Poll added.

Edited by gear
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Silviu said:

Orice cu care faci bani mai repede și bine decât cu altul.

Apropo, de vreo 2 versiuni nu mai e os x, ci macOS.

Sunt de acord, dar fiecare are alte preferințe sau alte cerințe de la sistem. Și prin cerințe vreau să spun: unii vor seria adobe de pe windows pentru design, alții vor alte soft-uri de pe linux sau macOS, cu care sunt pricepuți și-și duc bine treaba la capăt.

Editat.

Edited by gear
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gear said:

Sunt de acord, dar fiecare are alte preferințe sau alte cerințe de la sistem. Și prin cerințe vreau să spun: unii vor seria adobe de pe windows pentru design, alții vor alte soft-uri de pe linux sau macOS, cu care sunt pricepuți și-și duc bine treaba la capăt.

Editat.

Păi având în vedere asta, e ca și cum ai întreba ce fel de femei ne plac. 
Fiecare alege ce îi place și cu ce se descurcă mai bine.
Eu le-am folosit pe toate, am stat mulți ani pe Windows, unde am și niște certificări, am stat 2 ani pe Linux și acum fac 2 ani+ pe mac. Linux nu mi s-a părut stabil pe termen mediu-lung pentru ceea ce aveam eu nevoie (software dev), unul dintre motivele pentru care am trecut pe mac. 
Nu zic că e unul e bun și altul mai puțin bun, un debian sau un *nix (freebsd) tot am pe servere și e foarte ok. Și o mașină virtuală cu windows am pentru anumite progrămele pe care wine nu le suportă. 
Fiecare le combină astfel încât să fie productiv în funcție de profilul tehnic.

 

În concluzie, întrebarea ta nu o să aibă niciodată o concluzie clară. Fiecare sistem are avantajele, dezavantajele și fanii lui.

Link to comment
Share on other sites

Debian / Centos pentru server, depinde de ce am nevoie, in general oscilez intre cele doua cand aleg distributia pentru server.

 

In rest folosesc macos, pe langa ce a spus gecko, mac mi se pare cu mult mai simplu de utilizat fata de windows si se misca cu mult mai rapid fata de windows.

 

In alta dezordine de idei "People who are really serious about software should make their own hardware".

Edited by ManutaDeAur
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...