Jump to content
ZonZenEk

Loc de munca student, chiar si ne platit

Recommended Posts

Salut, daca vrei sa lucrezi pe viitor in domeniul security, cauta-ti de la inceput un job pe latura asta. 

In prezent apar din ce in ce mai multe job-uri si in acest domeniu in Romania.

Incearca sa gasesti ceva platit, chiar daca pe salariu nu foarte mare. Pana la urma nu faci voluntariat la companii care fac milioane de dolari. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Alege-ti de la inceput o latura pe care vrei sa mergi mai departe, pentru ca domeniul de cyber security se imparte in multe categorii, precum:

- sysadmin

- pentesting

- identity management admin

- network admin

- etc.

 

Din propria experienta, din identity management (un domeniu relativ nou in Romania), poti invata multe si poti pleca usor in afara la companii fortune 500 dupa ce castigi unul, doi, trei ani de experienta.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

fac putin off. @Dragos identity management in ro? cine? bine, nu vorbim de banci si corporatii. mizezi pe treaba asta la noi in tara? poate chiar un produs romanesc? am lucrat putin cu okta, insa programul era grav, trebuia sa ma acomodez cu fusul coastei americii. e la mare cautare acolo asa ceva, bine.. si multitudinea de companii care au de unde sa plateasca..

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Nu ma refer neaparat la Okta, sunt putine companii momentan in RO care folosesc platforma si, da, majoritatea au sediul in US. Vorbesc de integrari relativ simple pentru inceput, gen ADFS + Apache sau alte integrari prin care folosesti un server pentru identity management si single sign-on in aplicatii interne ale companiei, gen Sharepoint.

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Tendinta la companii este sa isi mute toate serviciile si platformele in cloud. In 4-6 ani nu cred ca o sa fie o schimbare majora, deoarece companiile au in continuare sisteme legacy, on premise, de care o sa tina cu dintii, in special daca au aplicatii facute acum x ani care depind de aceste sisteme.

 

Uita-te in ofertele de job-uri sa vezi ce e popular acum, invata, experimenteaza, angajeaza-te in domeniu pentru ca, dupa 5 ani de zile nu o sa trebuiasca sa inveti de la zero altceva, ci doar sa inveti cateva functionalitati noi care vor aparea. Spre exemplu, daca ai lucrat timp de 5 ani de zile cu Windows Server 2012, cand treci la Windows Server 2019 trebuie doar sa inveti interfata noua si unde sa cauti functionalitatile pe care le aveai in vechiul sistem de operare.

Edited by Dragos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, Dragos are dreptate, alegeti domeniul in care veti lucra gandindu-va la viitor. Eu cand am inceput sa lucrez pe security mi s-a spus: "este prea nisat, nu o sa gasesti usor de munca etc.". Dar in sinea mea ma gandeam ca domeniul este mult mai dezvoltat in alte tari si ca o sa se dezvolte si la noi. 

In prezent lucrez la o firma in care am incredere referitor la viitor. Decizia de a lucra aici a fost luata in buna parte gandindu-ma la ce face firma si ce succes poate avea. Si are. 

Da, multe companii trec pe Cloud pentru ca desi e mai scump ii scuteste de multe probleme: angajati, management, probleme care pot sa apara etc. Si Identity Management e ceva de viitor, ma gandesc doar la faptul ca firmele nu or sa stea sa isi implementeze singure aceste servicii, mai ales ca sunt critice si trebuie sa aiba grija extrem de serios de partea de securitate. Mai simplu, dau bani unei firme care deja face asta si cu siguranta o face mai bine decat o pot face ei. Si mai rapid, adica pe loc, doar trebuie semnat un contract. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...