Jump to content
Emi996

Protectie client metin2

Recommended Posts

Salut! 

Incerc sa deschid un server de metin2. Tot caut de ceva timp o protectie pentru pack ca sa nu poata fi decriptat. Toti zic pe forumuri ca cea mai buna protectie e cea pe care ti-o faci singur. Nu prea stiu cum functioneaza criptarea asta.. Unii zic sa ascunzi packul in launcher, altii sa schimbi doar lzo. Ma intereseaza sa gasesc pe cineva care sa ma poata ajuta contra cost cu asta.. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut, daca nu stiu cum functioneaza dar banuiesc ca e cam asa:

1. Exista un server pe care tu il instalezi pe un server si doar tu ai acces la el

2. Exista un client, banuiesc cel oficial (ca nu ar avea sens altfel) pe care oamenii il instaleaza la ei pe PC si se conecteaza pe serverul tau

 

Dat fiind faptul ca serverul de metin ruleaza pe un server unde doar tu ai acces, nu inteleg de ce ai avea nevoie sa fie packed. Si nici daca ar avea altii acces nu vad de ce, banuiesc ca e un server oficial si ca nu ai facut tu cine stie ce patch-uri prin el pe care nu vrei sa le ia altii... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Am facut multe modificari pe partea de client. Doar acolo ma intereseaza sa criptez. Doar folderul cu assest-uri. Unde am hartile, arme armuri etc. Am inteles ca merge cumva cu enigma virtual box sa ascund folderul pack in launcher si apoi launcherul sa il fac cu mpress. Numai ca nu prea ma pricep.. 

Link to comment
Share on other sites

In general packerele sunt folosite pentru executabile/binare, nu stiu dar ma astept sa fie solutii si pentru fisierele auxiliare precum harti si altele. Chiar nu am idee care si cum ar putea fi folosite, probabil gasesti documentatie pe site-urile lor oficiale sau pe Youtube (doar nu folosi solutii "cracked" sau care nu sunt de incredere ca ar putea fi backdoored). 

 

PS: Banuiesc ca e clar ca orice ai face, acele date vor putea fi recuperate. In functie de cat de complexa e solutia, cu atat mai mult dureaza acest proces, dar doar ar face munca unui "atacator" mai dificila. 

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu exista nimic 100% sigur in nici o criptare, cautam doar o metoda care sa nu prea fie la indemana oricui. Numai ca nu stiu prin ce metoda sa criptez incat fisierele din pack sa poata fi citite in continuare de binary. Nu stiu daca e ok sa pun linkul asta aici, dar asta e ce se foloseste de majoritatea serverelor. https://github.com/Karbust/FoxFS

 

Ma intereseaza doar cum functioneaza aceasta criptare ca sa stiu cum poate fi updatata. Pentru criptarea asta nu au pus inca pe nicaieri pe net codul sursa pentru decriptor si e sa zicem "mai safe" 

Link to comment
Share on other sites

Salut, din cate imi amintesc la metin2 aveai 2 tipuri de fisiere  pereche in pack- epk(fisierele de dimensiuni mari), respectiv eix (fisierele de dimensiuni mici). Din ce stiu, acum ca aveti acces la sursa clientului, respectiv a launcher-ului, poti cumva sa "ascunzi" toate fisierele eix si toate dll-urile in in launcher. In pack o sa-ti ramana doar epk-urile, iar dll-urile (cele mai vulnerabile fisiere) sunt si ele ascunse bine.
Uita-te pe net la tutoriale cum sa faci compile la o sursa...Ai nevoie de Visual Studio si cateva concepte basic de programare. Eu la un simplu search pe google am gasit deja pe un forum strain un tutorial cum sa faci asta.
Succes!

Edited by eireal
Link to comment
Share on other sites

On 6/28/2023 at 3:22 AM, eireal said:

Salut, din cate imi amintesc la metin2 aveai 2 tipuri de fisiere  pereche in pack- epk(fisierele de dimensiuni mari), respectiv eix (fisierele de dimensiuni mici). Din ce stiu, acum ca aveti acces la sursa clientului, respectiv a launcher-ului, poti cumva sa "ascunzi" toate fisierele eix si toate dll-urile in in launcher. In pack o sa-ti ramana doar epk-urile, iar dll-urile (cele mai vulnerabile fisiere) sunt si ele ascunse bine.
Uita-te pe net la tutoriale cum sa faci compile la o sursa...Ai nevoie de Visual Studio si cateva concepte basic de programare. Eu la un simplu search pe google am gasit deja pe un forum strain un tutorial cum sa faci asta.
Succes!

papa's burgeria

Cum se numește acel forum străin? As dori mai multe informatii despre acest subiect.

Edited by Soldided
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...