Jump to content
dimss

În IT, construcții, agricultură și industria alimentară vor fi scutiți de impozit doar angajații cu venituri sub 10.000 lei.

Recommended Posts

  • Active Members
4 hours ago, gigiRoman said:

Inca nu realizezi ca 99% dintre gadgeturile pe care le ai sunt inutile.

La ce it-ist crezi ca esti ai putea sa pui bani deoparte fara sa astepti pensia de la statul roman.

Ce am scris eu mai sus e ca dc bunica s-a descurcat cu doua clase si fara prea multe resurse, tu care este un it-ist de succes iti poti automatiza gradina si vei putea trai mult mai bine ca predecesorii.

Fiecare stie mai bine ce are de facut.

Acum daca tu te plangi ca o pasarica in mijlocul drumului ca nu vei mai avea z fold, problema ta. Totusi, nu inteleg de ce crezi ca nu vei mai avea toate astea dc nu mai primesti pensia.

Unde, in postarea mea, am spus ca fac foamea sa imi cumpar telefoane si ca imi este frica de viitor? Sau ca imi invart viata in jurul tehnologiei? Unde am zis eu asta?

 

Mi se pare penibil sa ma repet, dar o voi face, poate trecem putin si prin legile logicii mai tarziu, sa te mai pui la punct.

 

Eu am zis asa: bunica ta, s-a descurcat cu o suma infima de bani asta pentru ca nu avea mari pretentii de la viata. Si mari aspiratii. Nu voia vacante, haine, gadgeturi, sa vada filme la cinema, sa manance la restaurante de fine dining si alte lucruri de acest fel. La fel este si bunica mea. Acum, vii tu si ii explici lu Nytro ca "ba, nu te mai plange ca nu o sa ai pensie, ca te poti muta langa bunica la tara si poti trai ca ea". Da bossul meu, se poate muta, fizic o poate face. Dar oare s ar simti fericit si implinit sa faca asta? Nu mi am permis sa dau exemple de ce face Nytro, ca nu il cunosc asa bine, tocmai d-aia am dat exemplul meu. Imi cumpar lucruri scumpe lunar si duc o viata buna. Si poate la fel face si Nytro. Si tu vii acum si ne spui ca dupa ce mergem odata pe luna in city break si mancam cu sotiile de doua ori pe saptamana la restaurant, sa mergem sa plantam rosii si castraveti sa avem din ce manca. Iti dai seama de gravitatea aberatiei? Gadgeturile, tehnologia, chiar si "prietenii" nu ne fac o viata mai buna. Dar nu veni sa ne spui sa punem la 65 de ani rosii si castraveti ca nu merge. Evident ca cei ca mine sau ca Nytro (aici imi permit sa il dau exemplu, sa imi fie cu iertare) ne gandim si la viitor. Eu cel putin am doua venituri pasive. Nu-s multe, dar am 30 de ani, pot sa mai adun inca 2-3 venituri pana la pensie. Nu iti fa griji pentru mine.

 

Repet, iesi din aberant si revino la normal. Nici eu nici Nytro nu am spus ca nu o sa ne mai permite lucrurile pe care ni le permitem acum. Am spus doar ca e aberant sa ne trimiti la sadit rosii doar pentru ca politicienii vor sa fure mai mult si ca bunica ta s a descurcat cand a fost greu. Atat. Vorbesti ca un politician. Dupa ce ma duc la conferinte in alte tari, imi iau certificari peste certificari si belesc ochii 18 ore pe zi intr un laptop, sa ma duc sa plantez rosii. Nu boss, vreau o viata buna. Ca restul oamenilor din vest. Repet, nu stau in pensia statului, dar ca idee.

Edited by SynTAX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu impartasesc convingerea lui @SynTAX in legatura cu mutatul la tara. Si eu mi-am cumparat teren langa B pentru o casa... dar la pensie vreau sa fie fix cum spune el... piscina, gratar si balansoar, nu sa ma apuc de agricultura; asta ar insemna ca recompensa, dupa o viata de munca si contributie, sa fie mai multa munca.

Dupa cum ne planificam, asa vom trai... dar nu suport cand iti faci un plan, si vine statul si ti-o da la temelie.

 

Partea buna e ca "pe surse" compania la care lucrez deja ia in calcul sa ne compenseze astfel incat netul sa nu fie afectat :D dar asta nu stiu ce inseamna pentru marirea de la anul 🤔

 

Pentru cei cu agricultura in vene... rejoice!! a iesit RPi 5 pentru automatizari. Pe ei, pe ingrasamantul lor !!! 🤣

Link to comment
Share on other sites

- te-ai saturat sa platesti impozite?

- vrei alocatie mai mare de la stat pentru copii tai?

- vrei sa faci parte dintr-o grupa de "oameni" privilegiati?

- vrei sa importi marfa in UE fara sa platesti taxe?

- vrei sa ai caldura, electricitate si cazare gratis? Sa dai caloriferele la maxim in timp ce stai cu ferestrele deschise?

- vrei sa conduci o masina de 120.000 de euro si sa o parchezi pe locurile pentru persoane cu disabilitati fara ca nimeni sa spuna ceva? Mai mult, sa mergi cu ea pentru a incasa ajutor social

 

Fa-te ucrainean 🤣🤣🤣

 

-- Compania Fane Trotil si Asociatii, departament intocmiri acte false 

 

 

  • Thanks 1
  • Haha 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2023 at 10:54 AM, SynTAX said:

 Sa te duci in Franta si Germania sa vezi cum iti iau gatu pe strada pentru un telefon. Sau cum vin negrii la tine si te ameninta cu cutitu sa le dai totu. Ziua. In oras. In centrul orasului.

Unde vine sa ti ia gatul pe strada, in ce orase?
ma indoiesc ca in centru si nu in alte zone
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...