Jump to content
neox

WIFI Antenna Hack!

Recommended Posts

Salut! Si eu am incercat sa construiesc o antena... si nu prea a mers. am incercat varianta cu coaxialul taiat la anumite lungimi. Eu am cumparat o teava de cupru, am taiat-o in segmente, inlocuind conductorul exterior al coaxialului. NU A MERS!!!

De curand am cumparat o antena parabolica si am inlocuit receiverul cu o antenuta wireless. Am fost foarte surprins cat de mult mi-am marit raza.

Link to comment
Share on other sites

da de faza cu antena parabolica am incercat si eu merge insa din cate am observat merge doar in linie dreapta:|..adica tin minte ca la 10 m in spatele antenei de abia daca aveam 2 linii

Antena parabolica e unidirectionala. Adica trimite semnalul doar intr-un singur sens. Deaia nu aveai semnal prea mult.

Link to comment
Share on other sites

am incercat mai multe de am facut depozit prin casa si in mod cert cea mai buna alegere mi se pare panelul. Bate orice yaggy directionala sau omni ca si captare a semnalului, stabilitate etc. Eu cumpar de pe ebay de obicei de la un seller arthurek din germania.

Pune si tu o poza cu antena panel, daca-i "handmade".

Link to comment
Share on other sites

Eu am reusit sa-mi fac doua si fara calibrari cu osciloscop sau mai stiu eu ce.....si exista direrenta de semnal imensa.

1.Am dublat nr de retele gasite in aria de acoperire.

2.Semnalul este dublu la cele care le gasam fara antena.

Singurul incovenient ar fi schimbarea pozitiei datorat rafalelor de vant.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Si eu am incercat sa construiesc o antena... si nu prea a mers. am incercat varianta cu coaxialul taiat la anumite lungimi. Eu am cumparat o teava de cupru, am taiat-o in segmente, inlocuind conductorul exterior al coaxialului. NU A MERS!!!

De curand am cumparat o antena parabolica si am inlocuit receiverul cu o antenuta wireless. Am fost foarte surprins cat de mult mi-am marit raza.

@frio man, poti sa pui o poza cu realizarea ?

Link to comment
Share on other sites

eu miam facut doua antene si merg de vreo 5 ani una am modificat usb stick wireles lam desfacut iam lipit mufa si am pus cam zece metri de cablu ,am bagat usb pe o teava de plasitic sa nu ploaie pe iel si gata si lam suit pe casa.

a doua antena am facuto cu parabolica si merge foarte bine dar la inceput nu a mers

----problema ii de la umezeala pana o montezi sus se pune umezeala si nu merge si iara cind cupru oxideza nu mai merge---- eu am rezolvat problema asa inainte de a montao o dai cu o vopsea tip lac nu stiu cum ii spune la lac dar ii transparenta culoare

aica mai aveti ceva antene sa vedeti

DirectionalBiQuad - SeattleWireless

Vallstedt-Networks

Improved Dutch helix/helical for WLan

Helical Antenna for the 2.425GHz Wireless Networking Cards

helical/helix antenna 2.4 GHz HOWTO

Lincomatic's Homebrew WiFi Antennas

2.4GHz Colliner Antenna Design

DirectionalWaveguide - SeattleWireless

Steffens Heimseite - Dosenantenne

Pringles Yagi Antenna

DirectionalParabolic - SeattleWireless

DirectionalYagi - SeattleWireless

daca mai vreti va mai postez

sucuze de gramatica si scris

Link to comment
Share on other sites

biQuad (and double biQuad) homemade wifi Antenna: 14db ! on Jkx@home Blog Archive

Double Biquad Antenna

http://www.weijand.nl/wifi/

Modify an Anologue Sky TV Dish for AO

eu leam construit de mult dar eu cam asa ceva am

Bernd's Forum :: Thema anzeigen - Parabolantenne Erreger mittig plazieren - Fragen

dar cel mai simplu ii cumperi usb hama cu antena are cipul Atheros Chipsatz fara antena rt73 chipsatz

asta ii bun si iti faci o antena simpla nu trebuie sa te complici

Hama WLAN USB Stick 54 Mbps mit flexibler Antenne: Amazon.de: Computer & Zubehör

eu am experimentat mult dar am si stricat mult eu cumpar de la ebay folosite si le iau foarte ieftin

sau asa dar nu stiu daca poti sa dai comanda

http://www.mindfactory.de/product_info.php/pid/google/info/p662830_TP-Link-Netzwerkkarte-TL-WN422G-WLan-1-Port-54Mbit-USB-2-0-Stick.html

Atheros Chipsatz

desurubezi antena si iti faci antena singur si iesi ieftin fara sa cositoresti mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...