Jump to content
Vlachs

Salvati-l pe Catalin !

Recommended Posts

Parerea mea e sa cititi toata povestea si dupa aia imaginati-va ca sunteti voi in locul lui...

Povestea lui in jurnalul national

"Pacient în etate de 33 de ani, diagnosticat la 19 ani cu atrofie muscular? progresiv? – forma Kugelberg-Welander, acuzând agravarea deficitului motor cu imposibilitatea mersului...", a?a începe epicriza lui C?t?lin D?n?il?, din Gala?i, întocmit? la Spitalul Elias acum un an.

Pân? acum vreo doi ani, C?t?lin mergea cu prietenii la p?dure, se plimba pe-afar?, mergea la pia??... Dar, din ce în ce, drumul c?tre pia?? a început s? se scurteze. ?i s-a scurtat mai întâi cu 10 metri, cu 20... Pân? când s-a oprit la fereastra din camer?.

"Acum merg ?inându-m? de pere?i, dar dup? 3-4 metri obosesc", ne-a descris C?t?lin starea lui actual?. Programul lui zilnic: diminea?a se treze?te, mama îl ajut? s? se ridice ?i s? coboare din pat. Dup? ce-?i face toaleta, tot mama îl sus?ine s? se a?eze pe scaunul din fa?a calculatorului, unde r?mâne pân? seara târziu, când este ajutat s? se a?eze în pat.

articolul complet in jurnalul national

Mai multe despre diagnostic si despre catalin gasiti pe savecatalin.info

Link to comment
Share on other sites

nu am postat articolul ca stire ci pentru a prezenta un caz social da tu ca baiat istet ce esti te-ai gandit sa te bagi in seama si sa postezi ceva pentru a iti mari numarul de posturi sau nu aveai ce facei si ai zis sa postezi si aici, sincer ai facut un post de tot cacatu si te-ai bagat in seama aiurea, si daca era de acum 1 an tot nu conta, conta cazul in sine, in fine

Link to comment
Share on other sites

Bai fratilor sa mor de nu ma dau peste cap asemenea stiri ,mi se rupe inima ...dar nu asa se rezolva problema daca dau eu 1 mil si altu 5 mil ...etc Nu asa se rezolva problema pentru ca sunt n cazuri de genul asta si nu-i poti ajuta pe toti ...Astea sunt cazuri care trebuiesc rezolvate fara bani de orice spital din lume ..Ne comportam pur si simplu ca niste animale fara discernamant(la societate in general ma refer ) daca atunci cand vezi un caz dinasta ,ca doctor , te uiti la el si-i spui senin " te costa atat sa te salvez ,daca nu ai bani mori " .Nu este normal ce se intampla ,nu cred ca ar falimenta vreo fabrica de medicamente si nu cred ca s-ar uza vreun aparat performant daca li s-ar acorda asistenta gratuita oamenilor cu probleme de genul asta ....E mult de vorbit pe tema asta ...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In Romania daca nu ai bani te poti considera mort.

Adevarat.

@daatdraqq

daca ar fi totul asa de simplu...dar asta e regula,oriunde...si medicii sunt oameni, si meseria asta necesita anumite sacrificii, rabdare experienta,proabil operatia e de o amploare mai mare si de cele mai multe ori e nevoie de echipament foarte cositisitor.Gandeste-te ca la o singura greseala care poate degenera in ceva mai rau, toata vina este pusa pe umerii doctorului.

Link to comment
Share on other sites

Legea e lege, iar spam-ul trebuie eliminat.

În?eleg problema ta cu legea, dar dac? tot este înc?lcat? de to?i ?mecherii nu poate fi înc?lcat? ?i de un om care chiar are nevoie s? fac? acest lucru?

Adic? tu preferi s? prime?ti o c?ru?? de email-uri de la firme c? vinde nu ?tiu ce, c? unul vrea s? î?i promoveze alte porc?rii, ?i s? nu prime?ti un email de la un om care sper? c? acel email va ajunge la cineva cu suflet ?i eventual cu bani ?!

Legea v?d c? se aplic? la cei care nu au cum s? se apare împotriv? ei! Mai bine deschidem noi o campanie, c?ut?m pe cineva responsabil ?i din jurul lui C?t?lin ?i strângem ce putem, anul trecut am f?cut o mic? campanie în ora? pentru o cas? de copii s? strângem h?inu?e, juc?rii, bani ce avem ?i ce putem, ?i î?i spun eu c? te sim?i altfel când faci un bine ?i vezi un zâmbet pe fa?a copiilor. Dar sa sti ca ai contribuit cu putin la viata unui om! Pune-te singur in locul lui si uitate daca cineva ti-ar oferii ajutorul.

@doomclip : dac? e de o luna ?tirea, de ce te-ai mai chinuit s? comentezi ?!

Link to comment
Share on other sites

În?eleg problema ta cu legea, dar dac? tot este înc?lcat? de to?i ?mecherii nu poate fi înc?lcat? ?i de un om care chiar are nevoie s? fac? acest lucru?

Adic? tu preferi s? prime?ti o c?ru?? de email-uri de la firme c? vinde nu ?tiu ce, c? unul vrea s? î?i promoveze alte porc?rii, ?i s? nu prime?ti un email de la un om care sper? c? acel email va ajunge la cineva cu suflet ?i eventual cu bani ?!

Legea v?d c? se aplic? la cei care nu au cum s? se apare împotriv? ei! Mai bine deschidem noi o campanie, c?ut?m pe cineva responsabil ?i din jurul lui C?t?lin ?i strângem ce putem, anul trecut am f?cut o mic? campanie în ora? pentru o cas? de copii s? strângem h?inu?e, juc?rii, bani ce avem ?i ce putem, ?i î?i spun eu c? te sim?i altfel când faci un bine ?i vezi un zâmbet pe fa?a copiilor. Dar sa sti ca ai contribuit cu putin la viata unui om! Pune-te singur in locul lui si uitate daca cineva ti-ar oferii ajutorul.

@doomclip : dac? e de o luna ?tirea, de ce te-ai mai chinuit s? comentezi ?!

nu te strofoca , nallbuci has no brainz , trebuia sa ii vezi statusurile de pe ym :\

:* nalbuci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...