Jump to content
cmiN

Rubik's Cube - Astia-s oameni ? :))

Recommended Posts

S-au facut olimpiade si campionate mondiale din treaba asta si am vazut destui foarte iscusiti, oricum cu cat arata mai rapid si mai sf mie mi se pare mai real :). Iar la faza din mythbusters se vede cum impinge cu piciorul in fata, dar in realitate daca ar vrea cineva sa invarta cubul ala cu piciroul cel mai bun randament l-ai avea doar daca ai trage spre tine cu piciorul :)).

Link to comment
Share on other sites

Sa presupunem ca toate ar fi fackeuri, dar orice legenda pleaca de la o realitat, pentru mine e deajuns sa stiu ca cineva a facut asta in 1-3-5 minute, ca apoi ce pot spune tot respectul.

Consider ca sunt oameni capabili, de asa ceva in lumea asta, sper doar sa isi gaseasca sansa de afirmare pentru a reusi sa ajunga in postura de a lasa ceva in urma (inteligentei) lor.

Link to comment
Share on other sites

Este foarte adevarat :) e Yu Nakajima. si nici macar nu e in top 10 la rubik's blindfold.

Daca sunteti interesati de acest hobby va invit pe, siteul romaniei de speedcubing: www.speedcubing.ro , pe care l-am lansat de ceva vreme, dar abia recent am urcat mai multe informatii. Chiar azi am pus si un clip cu o rezolvare blindfold personala, momentan e pe prima pagina :).

Pentru cine e interesat va gasiti si metode de rezolvare pentru cubul rubik 3x3x3 si pt 2x2x2

pentru alte informatii va pot sta la dispozitie. contact [arond] speedcubing.ro sau telefonul il veti gasi la contact.

Sper ca acest post sa nu fie considerat spam. Multumesc si daca mai aveti intrebari din domeniu va pot raspunde.

Link to comment
Share on other sites

9x9 ala e fake :))...l-a facut la misto tipul. facuse o data un topic pe un forum de 1 aprilie. oricum..e cel mai bun in constructii din-astea.

mingea aia e tare

iar nesting cube ala nu e chiar atat de tare pe cat pare. e doar un cub de 3 care arata mai spooky. din cate se vede nu se invart toate straturile alea. astea nu ia nici decum meritele constructorului, dar sunt alte puzzleuri si mai tari ale lui :)

si aici un clip cu cel mai rapid tip de la noi momentan, pt cine e interesat:

apropo...cine vrea tutorial gasiti aici: Metoda de rezolvare pentru Cubul Rubik 3x3x3 - Speedcubing ? Rezolvarea rapida a cubului Rubik si video si text.

tot felul de astfel de puzzleuri o sa le gasiti pe GENiOS.ro - MAGAZIN CU JOCURI DE INTELIGENTA si de prin octombrie spre sfarsit o sa apara probabil si asa ceva de vanzare :D :http://www.tiex.de/cubecorner/images/dcd2007/jpg_1024/dcd2007_20071014_113000_e5000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur sa vad un cub cumparat de la mine...probabil ambele :). Vezi ca ai metoda de rezolvare pas cu pas aici: Metoda de rezolvare pentru Cubul Rubik 3x3x3 - Speedcubing ? Rezolvarea rapida a cubului Rubik . Si poti veni cu intrebari daca nu te descurci undeva.

da :))

m-am uitat pe site de cateva sute de ori dar nu am reusit sa prind nimic dupa tutorial , dupa filmulete nici atat deoarece calitatea sunetului e de tot carnatul

am reusit singur pana aici , incerc sa imi dau seama cum sa fac ultimul rand

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...