Jump to content
DrGrim

cati dintre voi fac bani lucrand la domiciliu (homework)

Recommended Posts

pentru inceput imi cer scuze daca nu am deschis unde trebuie threadul :D. As dori sa stiu cati dintre userii acestui site castiga un ban lucrand acasa . Va rog frumos sa postati aici ,iDaca vreo unu din dvs. este deranjat de mica mea intreabare va rog frumos sa ignorati threadul. Multumesc .

P.S. nu am gasit nici un thread asemanator ,daca exista va rog frumos sa nu imi sariti in cap .

Link to comment
Share on other sites

Da nu puteti sa ziceti toti intr-un singur post ce faceti, inloc sa spuneti pe bucati cat luati si apoi cat faceti. E mult mai important sa afli ce faci si apoi cat iei. Stiu ca pare Off Topic da se creeaza si mai mult daca apar altii si altii care vorbesc pe bucati. Si ca sa nu fie chiar Off, eu nu fac nimic :)), uneori mai luam jocuri si le faceam frumos pe dvd/cd cu crack patch tot si intructiuni si le vindeam la lenesi / idioti sau instalam tot felul de windows-uri, le intretineam le faceam acele trucuri si instalam chestii bune sa se pastreze sau mai reparam cate un pc rareori din punct de vedere hardware. Si cat faceam ? Maxim 100 roni pe an.

Link to comment
Share on other sites

Kind of homework... in unele luni nimic, in altele si 500-1000E...

hai sa ne cacam pe noi ...

Da nu puteti sa ziceti toti intr-un singur post ce faceti, inloc sa spuneti pe bucati cat luati si apoi cat faceti. E mult mai important sa afli ce faci si apoi cat iei. Stiu ca pare Off Topic da se creeaza si mai mult daca apar altii si altii care vorbesc pe bucati. Si ca sa nu fie chiar Off, eu nu fac nimic ), uneori mai luam jocuri si le faceam frumos pe dvd/cd cu crack patch tot si intructiuni si le vindeam la lenesi / idioti sau instalam tot felul de windows-uri, le intretineam le faceam acele trucuri si instalam chestii bune sa se pastreze sau mai reparam cate un pc rareori din punct de vedere hardware. Si cat faceam ? Maxim 100 roni pe an.

respect ca nu minti ;)

Instalez diferite sisteme de operare de 2 ori pe saptamana cel putin , de fiecare data mi-a fost rusine sa cer ceva ...poate o bere din cand in cand ,dar nu ceruta de mine ;) si o pizda la pat odata ...e criza tata ,mai faceti si munca voluntara nu mai visati mii de euro :))

Link to comment
Share on other sites

da din instalare sisteme de operare, upgrade`uri pc,si mai sunt depinde ce vrea omu

mentionez ca primu` e de baza dar nu stiu vara asta park s au mai domolit

cum zicea si daaatdraqq park e rusine sa ceri bani la priteni la ceilalati asta e:)

profit:..hm depinde uite luna trecuta decat 20 ron adica ff putin.si astia luati park pt ca am schimabat sursa si dvd +ram .. dar nu traiesc eu din asta

Link to comment
Share on other sites

Initial nu vroiam sa postez, dar nuj ce mi-a venit asa ca postez.

In general ma ocup de siteuri, nu iau siteuri de 2 lei care mananca mai mult timp dc castig bani, nu sunt deacord de a folosi diferite cms-uri gata facute asa ca fac propriile cms-uri la comanda, de la 0, consider ca tipul siteului il face unicat din pct de vedere al structurii ideale pt google, merg pe ideea o data ce am lucrat unui clientul sa nu mai aiba nevoie de mine, dar de fiecare data tot ii vin idei de inbunatatiri:), ce i-au scapat la discutie si se negociaza separat.

Nu pot pune un pret fix la un site dc dupa o discutie si o schita, asa ca voi spune cat am luat max si min pe unul: 450 eur-1500 eur.

Sincer sa fiu nu ma pricep la design, nu am ochiul format, asa ca prefer sa aleg impreuna cu clientul un template sau daca vrea ceva unicat pot colabora cu de ex un student la arhitectura pt pachetul grafic.

In general evit sa fac pc-uri cel putin pentru faptul ca imi mananca timpul si nu castig cine stie cat, de ex: un windows cu tot ce trebuie(player+codecuri, office, firefox, flash, java, winamp, mess, spybot, eset...etc ++genuine) iau 70ron(pret de criza, care se schimba in functie de timpul meu liber, de obicei creste) + 50 deplasarea, deplasarea o iau la orice tip de solicitare, si am o gramada de clienti vechi care imi fac recomandari de nuj cumm sa ii pasez;)), dc? pentru ca am grija sa fac totul cat mai de durata, gen in general un client nu ma cheama mai des de 4-5 ani, pt ca nu are dc. Si raman fideli.

In rest am reparat diferite siteuri, imbunatatit, sau doar discutat sub forma de meditatii strategii seo cu proprietarul - iau 20 eur/h.

In rest am mai avut ocazia sa negociez a scoate pt o luna un concurent de pe piata and stuff:P

Am mai facut un fel de QA (Quality Advisor) pentru diferiti producatori de siteuri in scopul de a identifica vulnerabilitati si a gasi solutii de imbunatatirea securitatii.

Cam asta in mare si pot spune ca daca nu lucrez angajat full time castig mult mai mult dc at cand sunt. - nu dau sume, dc cele orientative, clientii nu ii agat nici cum ci doar recomandari si vin, timp sa am:|

Link to comment
Share on other sites

Da nu puteti sa ziceti toti intr-un singur post ce faceti, inloc sa spuneti pe bucati cat luati si apoi cat faceti. E mult mai important sa afli ce faci si apoi cat iei. Stiu ca pare Off Topic da se creeaza si mai mult daca apar altii si altii care vorbesc pe bucati. Si ca sa nu fie chiar Off, eu nu fac nimic :)), uneori mai luam jocuri si le faceam frumos pe dvd/cd cu crack patch tot si intructiuni si le vindeam la lenesi / idioti sau instalam tot felul de windows-uri, le intretineam le faceam acele trucuri si instalam chestii bune sa se pastreze sau mai reparam cate un pc rareori din punct de vedere hardware. Si cat faceam ? Maxim 100 roni pe an.

aveam de gand sa ma abtin,dar ma bucur ca mai e cate unu cu capu` pe umeri,nu te imbogatesti peste noapte,daca vrei sa faci ceva bani tre sa aduci pe piata ceva nou,ce nu se mai gaseste(parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

@kwq4d Vrei sa zici ca ai facut 6041.35 RON numai din Admine Mu ?

Nu i-am numarat ca nu i-am facut pe toti in acelasi an sau pe luna ! In timp ... uni sunt care au obtinut admin pe activitate (cam 8 din ei). Oricum credetima ca banii se duc foarte repede.Cand i-am avut in mana am spus ca ii tin pentru masina dar nu am mai apucat luna viitoare si i-am consumat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...