Jump to content
colt.1911

[tutorial] Clonarea cartelelor sim

Recommended Posts

mai demult am incercat sa imi clonez sim-ul de la abonamentul cosmote,in ideea ca daca imi pierd originalul sa am o copie.

ideea e sa ori sa cumperi un sim card reader/writer,ori sa ti-l faci (eu mi l-as face dar inca n-am gasit un ciuruc de telefon sa-i fur sim-holderu')

gasiti tot ce vreti aici: SIM Reader

placa puteti sa o faceti homebrew dintr-o placa breadboard (5 ron)

puteti sa gasiti componentele pe adelaida.ro

personal prefer varianta pe rs232 decat cea pe usb pt ca e mai usor de implementat,dar si din cauza ca un controler usb costa (1) si nu prea se gasesc (2)

dupa ce faceti rost puteti incerca tutorialul de aici:

http://www.kung-foo.com.ar/share/Special_Edition_2002_SIM_Cloning.pdf

un reader/writer sim e vreo 50 ron fata de 20-30 cat ajung componentele pt unul homebrewed;simurile simple nu sunt reinscriptibile din cate stiu si va trebuie ori sim+ ori sim-uri blank; trebuie sa stiti un pic de assembler din pacate..

ATENTIE! daca clonati o cartela si le bagati pa ambele in telefoane diferite in server la orange,cosmote&shit se va produce o eroare care ba bloca numarul de telefon; asadar se vor bloca ambele cartele si va trebui sa sunati si sa dati cu explicatia :P

bafta la hexperimente

Link to comment
Share on other sites

si daca ar fi 2 telefoane identice? imei identic?

pai asta e mult mai usor de facut.teoretic ar trebui sa se blocheze automat,dar reteaua e mai interesata de sim decat de imei.ai putea sa schimbi imei-ul cu unul al unui prieten si sa-i faci chestii hardcore (gen sa detonezi o bomba :eek:) si l-ar scutura putin mascatii.

dar sa nu uitam:schimbarea imei e ilegala (nu stiu daca e si in romania... :D )

dar merge din cate stiu sa ai telefoane cu acelasi imei.

Link to comment
Share on other sites

Sunt pe net de vanzare ... de la 340 de euro in sus depinde de model ...MSR 206 de ex. dar in ro e ilegal sa detii ai vazut cand ii "leaga" p'astia micii pe la TV , una dintre acuzatii e : Detinere de aparatura .... clonarea cardurilor :). Aia cu IMEI-u e interesanta ... un link ceva ? cum se face ?

Link to comment
Share on other sites

Sunt pe net de vanzare ... de la 340 de euro in sus depinde de model ...MSR 206 de ex. dar in ro e ilegal sa detii ai vazut cand ii "leaga" p'astia micii pe la TV ' date=' una dintre acuzatii e : Detinere de aparatura .... clonarea cardurilor :). Aia cu IMEI-u e interesanta ... un link ceva ? cum se face ?[/quote']

pt fiecare telefon exista tool separat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...