Jump to content
paxnWo

informatica militara

Recommended Posts

Fitty, e destul de greu sa ajungi la aviatie pentru ca proba eliminatorie este vizita medicala pe care o faci la spitalul militar (dureaza cam cateva zile) ! Pe urma dai examenul pentru intrare in academie (nu este greu dar sunt putine locuri, aprox 20 de locuri la piloti )! Daca reusesti sa intri si sa termini o sa ai surpriza sa zbori 4 ore pe an ca sa-ti mentii clasa (si trebuie sa tii cont ca o sa ajungi sa zbori la Borcea daca nu ai pile sa ajungi la Campia Turzii, asta in cazul in care alegi avioanele reactive) !

Aviatia nu mai este ce era inainte de 2000 (Cand pilotii zburau cate zeci de ore pe an) !

SympleBoy22@ Liceul militar e labareala, e greu pentru ca esti copil si ai cam multe restrictii acolo !

Link to comment
Share on other sites

SympleBoy22@ Liceul militar e labareala, e greu pentru ca esti copil si ai cam multe restrictii acolo !

Nu am fost cel mai prapadit de acolo dar nici cel mai bun.Aia,cred eu ca mi-a dat putina experienta pe viitor.La ora 5:30 sa fi in picioare si sa alergi 5-6 KM pana la 6 - 6:20.Eu,ca un copil ce eram atunci,la 15 ani sa fac acele lucruri erau...cel putin mie mi s-a parut greu.Nu neaparat pentru ca era efort fizic,pentru ca mai era si "labareala" dar totusi aveai niste exercitii epuizante.Pana la urma am plecat eu nu ca am picat examenul pentru ca ma gandeam asa:Daca faceam toate exercitiile alea in fiecare zi ( bine,devenea rutina ) si plus de asta imi formam o forma fizica buna si probabil sanatoasa.Eh,mai bine la mate-info:))

Link to comment
Share on other sites

La terstru ce sa presupuna? Transmisiuni, vanatori de munte, etc.. (in functie de ce posturi scot cei de la minister pentru anul respectiv) ! La tehnic nu prea stiu cu ce se mananca dar garantat au si sectie de informatica !

Fitty @ nu e vorba de probe ci de ce alegi tu (ti-am spus, sunt locuri putine si pilosi multi) : aviatie naviganti (piloti pe reactive), radiolocatie, antiaeriana, piloti elicoptere sau piloti elicopere MAI ! Sa nu fi sigur de sanatate pentru ca trebuie sa fi perfect sanatos, sa nu ai probleme cu tensiunea, inima, ochii, si chestii de genul (poti sa fi sanatos, iar la anlize sa-ti gaseasca ceva si sa te respinga)

Aveti aici cam tot ce va intereseaza:

Forte terestre: http://www.armyacademy.ro/

Forte aeriene: http://www.afahc.ro/

Academia Tehnica: http://www.mta.ro/

Link to comment
Share on other sites

Se merita sa fac academia militara doar daca-ti place armata ( sa respecti programul, ordinele, sa primesti alarme la 2 noapte cand iti e lumea mai draga, sa pleci in concedii dupa ce raportezi exact coordonatele geografice in care sa e gaseasca, etc..). Dar macar nu e durere de cap si ai un salariu bunicel !

Link to comment
Share on other sites

Se merita sa fac academia militara doar daca-ti place armata ( sa respecti programul, ordinele, sa primesti alarme la 2 noapte cand iti e lumea mai draga, sa pleci in concedii dupa ce raportezi exact coordonatele geografice in care sa e gaseasca, etc..). Dar macar nu e durere de cap si ai un salariu bunicel !

Ignorand detaliile legate de armata, strict legat de cariera, ies mai castigat d.p.d.v. material si cultural? decat daca as face facultate info+master (+ un eventual doctorat)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Praetorian

Te poti angaja unde nici nu visezi daca ai cunostinte multe, de ex la IBM, daca, cunosti de ex min 3-5 limbaje de programare etc (nu mai stiu sigur, am avut un prieten care s-a angajat la ei) iti da un test, si daca il iei, poti lua direct chiar si o functie "inalta"...

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca faci Academia Militara? Citisem pe undeva mai demult ca nu poti lucra pentru civili timp de cativa ani dupa absolvire..

--

Offtopic: Iar s-o deschis topic interesant pe RST :D S-aduna lumea..cu carele :lol:

La absolvirea academiei militare vei primii gradul de sublocotenet (deci, vei fi incadrat direct in armata) si nu ai voie sa iti dai demisia/renunti/sa iti schimbi locul de munca cu unul civil pana la expirarea contractului (care dureaza minim 10 ani). Dupa 10 ani vei ajunge la gradul de capitan (sau poate maior daca ai noroc) si o sa te doara in sex de civilie pentru ca vei fi obisnuit cu armata !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...