Jump to content
in_right

SecurityChallenge

Recommended Posts

ROTARACT - Security Challenge - Because hacking is not a crime

"Prin proiectul prezentat in aceasta pagina, clubul Rotaract urmareste a oferi pasionatilor de informatica si acelora care doresc sa isi exerseze cunostintele de securitate in cadrul sistemelor informatice cadrul necesar desfasurarii activitatii. Se urmareste prin acest proiect exploatarea termenului de Hacker in sensul lui propriu – acela de pasionat de programare, care gasind o vulnerabilitate intr-un sistem informatic/program/server o documenteaza si ii dezvolta un remediu. Un alt scop este acela de a identifica tinerii si foarte tinerii talentati in informatica (securizare/hacking/webdesign) si de a-i pune in contact direct cu diverse companii in domeniu in vederea angajarii timpurii a acestora intr-o directie corespunzatoare cu aptitudinile lor."

EDIT HERTZ :

L-am sunat pe unul dintre organizatori si mi-a explicat ca in palma cum sta treaba.

Cand te inscrii trebuie sa trimiti pe langa datele tale , o pagina web de maxim 10 mb care sa contina descrierea complexa a echipei tale.

Aceea pagina va fii hostata pe serverul ce va avea orice sistem de operare free. Deci nu se prea accepta Windows and shits la care ai nevoie de licente,dar au zis ca daca insisti, or sa puna si Windows.

In prima saptamana trebuie sa atace celalalte echipe serverul, daca nimeni nu reuseste o sa trebuiasca sa implementezi la siteul tau ceva campuri & variabile + baza de date si sa lasi gauri SQLI , CSRF , XSS , RFI , LFI , astfel incat sa aiba ceva sanse sa poata sparge siteul si sa ia acces pe server ( Ca deh, doar la o pagina HTML nu ai ce sparge :)) ).

Sper ca e totul inteles. Prima runda e in 1 martie. Echipa trebuie sa aiba cunostinte de Administrare server , Web Desing si Web Developing.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tu esti unul din organizatori?

Salut,

eu sunt unul dintre organizatori ... daca aveti intrebari le puteti pune aici, si va raspund cat de repede pot.

In maxim o zi va fi sus si forumul de pe site, si se va putea discuta si acolo.

... sa nu uit: Siemens a anuntat ca are nevoie de aproximativ 50 de oameni pentru administrare servere UNIX/Windows, pentru storage and other stuff (in Timisoara). Daca va intereseaza, atasati un C.V. si il vom trimite direct departamentului HR de la Siemens (si nu numai).

Bogdan Gaspar

Edited by biggiemail
Link to comment
Share on other sites

Daca castiga echipa de administrare, cei din echipa aia o sa trebuiasca sa mearga la Timisoara pentru premii? Daca da, cand? cu o zi inainte de inceperea rundei noi?

Salut,

Nu TREBUIE, dar ar fi interesant, avand in vedere ca premierea va fi in cadrul unei conferinte de presa unde vor fi toti sponsorii si se pot schimba diferite impresii.

-data premierii va fi anuntata pe site cu destul timp inainte.

Bogdan "Biggie" Gaspar

Rotaract Club

Link to comment
Share on other sites

Bogdan Brudiu a spus ca trebuie, ciudat.

Ati spus ca forumul va fi sus astazi, nu este.

Tot Bogdan a spus ca dupa ce trimiti mailul de inscriere, in cel mai scurt timp cineva iti va raspunde daca este ok si esti inscris sau daca mai e nevoi de altceva.Eu l-am trimis de 2 zile si nici un raspuns. :)

In ce constau premiile, ai putea detalia putin?

Incercati sa puneti mai la punct lucrurile, sunt multi entuziasmati de ideea voastra asa ca implicati-va mai mult.

O seara buna :)

Link to comment
Share on other sites

Bogdan Brudiu a spus ca trebuie, ciudat.

Ati spus ca forumul va fi sus astazi, nu este.

Tot Bogdan a spus ca dupa ce trimiti mailul de inscriere, in cel mai scurt timp cineva iti va raspunde daca este ok si esti inscris sau daca mai e nevoi de altceva.Eu l-am trimis de 2 zile si nici un raspuns. :)

In ce constau premiile, ai putea detalia putin?

Incercati sa puneti mai la punct lucrurile, sunt multi entuziasmati de ideea voastra asa ca implicati-va mai mult.

O seara buna :)

Salut

Bogdan Brudiu a spus ca ar fi frumos, ca si mine... nu putem obliga pe nimeni sa vina in Timisoara;

Forumul este in picioare de o ora si ceva :)

Acum 10 minute (cred) ti-am raspuns la mail.

Premiile -pana acum- constau in hostinguri, domenii.ro, acces internet (daca sunteti in aria de acoperire GoodNet).

Am scris "pana acum" pentru ca inca nu am primit raspuns complet de la toti partenerii.

Scuze pentru delay-uri, we're on it.

Bogdan "Biggie" Gaspar

Rotaract Club

Edited by biggiemail
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...