Jump to content
Krisler12

Cum poti sa iti salvezi parolele cu FF fara ca ele sa iti poate fi furate -TUTORIAL-

Recommended Posts

Salut !

M-am gandit sa fac un asa-zsi tutorial cu doua capete adica eu va zic o chestie si voi imi ziceti si voi o chestie de care am si eu nevoie.

Primu':

Cum poti salva conturile pe care te lochezi in Firefox sau IE fara ca ele sa poata fi furate cu un stealer ?

-TUTORIAL-

Mai intai va zic dinainte sa va inhamati cu multa , multa, multa rapbdare ca va trebui sa citit un tutorial extrem de mare.

Inceput:

Te duci la pagina de login ptr. youtube,yahoo-mail, gmail sau mai stiu eu ce orice alt cont vreti voi, va logati iar cand veti da click pe butonul de signin sau login , imediat browserul va va intreba daca vreti sa va salveze datele de logare ptr. acel site. In acel moment nu trebuie decat sa faceti asa:

-te duci frumos si bifezi acolo pe pagina de login a siteului , bifezi sa iti retina parola(remember password);

-apoi , la browser (IE sau Firefox) dai click sa NU iti retina datele de logare;

Acum, partea frumoasa:

-dai la firefox sa iti arate parolele salvate, rezultat: NICI O PAROLA SALVATA !!!

- siteuri la care i-ai zis sa nu retina niciodata datele de logare: siteurile respective;

Acum:

-puteti da restart la pc si/sau la browser si apoi sa va duceti pe siteul respectiv si veti vedea ca sunteti deja logat, ceea ce inseamna ca datele de logare v-au fost salvate;

Partea si mai frumoasa:

-luati un stealer care sa fiti sigur ca merge (eventual faceti un test inainte), dati click pe serverul ala sa va fure parolele;

REZULTAT: NICI O PAROLA !!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Partea a doua:

Asa cum am zis la inceput, acest tutorial are doua taisuri, adica eu va invat pe voi o chestie dar vreau ca si voi sa ma invatati pe mine o chestie.

Care este acea chestie ?

RASPUNS:Foarte simplu: Am cautat si fisierul signons2.txt si ce mai e pe acolo la firefox =>NICI O URMA DE VREUN CONT DE YAHOO, etc. etc. etc.

Mai exact: Vreau sa imi spuneti unde dracu' anume sunt stocate acele date salvate dupa metoda zisa de mine ? (ma interseaza ptr. ca vreau sa fac un program educational in acest sens).

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

asta era deci ? :roll::roll::roll:

Dar de ce in cazul in care browserul crahuieste din cauza unui flash script sau mai stiu eu ce, totul este pierdut, adica toate datele de login sunt strese si trebuie sa o iau de la capat ?

citeste ce inseamna cookie pe wiki :|

Link to comment
Share on other sites

tutorial: e ca la sex: iti trebe login+parola=papagal la fata. Daca iti accepta papagalul, cookie=o futi in continuare cand vrei si cat vrei atat timp cat fata considera sa "sesiunea" cu tine e activa.

Datorita monotoniei cookie-urilor, sesiunea expira in timp si trebuie innoit papagalul. Relogin.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

In PHP, un cookie se seteaza in modul urmator : setcookie ("nume","valoare","cand expira").

Exemplu :

setcookie("rst", "Synthesis", time()+3600); //acest cookie expira dupa o ora.

Pentru a putea fi citit de catre pagina web, se foloseste comanda $_COOKIE['nume']

Exemplu pentru functia de mai sus :


<?php
if (isset($_COOKIE["nume"]))
echo "Salut " . $_COOKIE["nume"] . "!"; // va afisa Salut Synthesis! daca s-a setat cookie-ul
else
echo "Salut anonimule!"; // va afisa Salut anonimule! daca nu s-a setat cookie-ul
?>

Pentru a se sterge un cookie, scrii la cand expira, time()-TIMP

Exemplu :

setcookie("rst", "Synthesis", time()-3600); //setezi expirarea cookie-ului cu o ora in urma

Daca browserul este inchis, cookie-ul dispare.

Sper ca am explicat pe intelesul tuturor.

Link to comment
Share on other sites

tutorial: e ca la sex: iti trebe login+parola=papagal la fata. Daca iti accepta papagalul, cookie=o futi in continuare cand vrei si cat vrei atat timp cat fata considera sa "sesiunea" cu tine e activa.

Datorita monotoniei cookie-urilor, sesiunea expira in timp si trebuie innoit papagalul. Relogin.

Buna asta, mestere:))

Link to comment
Share on other sites

tutorial: e ca la sex: iti trebe login+parola=papagal la fata. Daca iti accepta papagalul, cookie=o futi in continuare cand vrei si cat vrei atat timp cat fata considera sa "sesiunea" cu tine e activa.

Datorita monotoniei cookie-urilor, sesiunea expira in timp si trebuie innoit papagalul. Relogin.

Cea mai tare explica?ie pentru "cookies" :D

Cea mai sigur? metod? ar fi sa ave?i Firefox Portable într-un container cryptat cu True Crypt.

Eu a?a am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...