Jump to content
alex_cismas

Academia tehnica militara

Recommended Posts

Nu se mai prea merita , termini si nu iti da post pe motiv ca nu mai sunt locuri trebuie sa te gandesti bine si sa te interesezi serios ce o sa faci dupa

Crezi tu lucrul acesta? Cine ti-a spus ca nu-ti da post?

Cum dracu sa nu-ti dea post cand ei investesc in tine timp de 4 ani si apoi sa te lase sa pleci la privat ??? Dupa ce termin academia militara (oricare din ramuri) o sa semnezi un contract cu ei de minim 10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Crezi tu lucrul acesta? Cine ti-a spus ca nu-ti da post?

Cum dracu sa nu-ti dea post cand ei investesc in tine timp de 4 ani si apoi sa te lase sa pleci la privat ??? Dupa ce termin academia militara (oricare din ramuri) o sa semnezi un contract cu ei de minim 10 ani.

Am prieteni ce au terminat la alba iulia la subofiteri si degeaba ii tine de 2 ani ca nu sunt bani pt posturi .

Link to comment
Share on other sites

Pfff, nu exista asa ceva. Au fost ceva probleme cu banii dar la ofiteri. Cei care au terminat anul acest nu au fost lasati sa dea licenta decat cu 2 saptamani inainte de alegerile prezidentiale (asta la MAI), iar la MApN anul acest nu au fost probleme (am prieteni si ofiteri si subofiteri care au fost incadrati fara probleme).

Link to comment
Share on other sites

Pfff, nu exista asa ceva. Au fost ceva probleme cu banii dar la ofiteri. Cei care au terminat anul acest nu au fost lasati sa dea licenta decat cu 2 saptamani inainte de alegerile prezidentiale (asta la MAI), iar la MApN anul acest nu au fost probleme (am prieteni si ofiteri si subofiteri care au fost incadrati fara probleme).

Nu stiu ce sa zic , io spun ce stiu de la ei , nu stiu in ce situatii au fost ei da nici acuma nu au post , eu nu sfatuiesc pe nimeni sa nu aleaga ATM dar sa se informeze bine ce face cand termina

Link to comment
Share on other sites

Eu dau la ATM. Probele fizice sunt practic 2:

- un traseu cu cateva "obstacole" cum ar fi: 8 tractiuni, putin mers pe coate, sarit peste capra, aruncat 4 mingi diferite la poarta, mers cu mingi de 5 kg printre jaloane, alergat 25 de metri, sarit in patrate cu latura de 1 m, 2 sarituri de pe loc. Asta in 1:40 min. Sper sa nu fi uitat ceva

- alergare de rezistenta, 2 km, in 8:30 min.

Nu pentru probele fizice imi fac griji ci pentru cele la mate-fizica. Se da si la engleza dar sunt usoare. Am inteles ca se pica mult si la psihologic.

Eu m-am inscris, tot astept sa ma sune sa imi spuna cand se dau probele fizice, ziceau ca prin martie.

Si iesi cu serviciu stabil de acolo. In functie de media cu care termini, iti alegi o unitate intr-un anumit oras.

A, am inteles ca se dau probe fizice din 6 in 6 luni. Mie imi place asta. Sper totusi sa nu se dea probe si la mate-fizica...

Link to comment
Share on other sites

Eu dau la ATM. Probele fizice sunt practic 2:

- un traseu cu cateva "obstacole" cum ar fi: 8 tractiuni, putin mers pe coate, sarit peste capra, aruncat 4 mingi diferite la poarta, mers cu mingi de 5 kg printre jaloane, alergat 25 de metri, sarit in patrate cu latura de 1 m, 2 sarituri de pe loc. Asta in 1:40 min. Sper sa nu fi uitat ceva

- alergare de rezistenta, 2 km, in 8:30 min.

Nu pentru probele fizice imi fac griji ci pentru cele la mate-fizica. Se da si la engleza dar sunt usoare. Am inteles ca se pica mult si la psihologic.

Eu m-am inscris, tot astept sa ma sune sa imi spuna cand se dau probele fizice, ziceau ca prin martie.

Si iesi cu serviciu stabil de acolo. In functie de media cu care termini, iti alegi o unitate intr-un anumit oras.

A, am inteles ca se dau probe fizice din 6 in 6 luni. Mie imi place asta. Sper totusi sa nu se dea probe si la mate-fizica...

Probele fizice o sa fie prin aprilie (asa au fost si anul trecut)

Eu inca sunt in dubii daca sa-mi bag dosarul pentru Academia Fortelor Terestre sau sa mai astept un an si sa-mi incer norocul la SRI (masterat).

Daca ma hotarasc sa dau la academie o sa ne vedem la alba iulia la probe (cred ca nu s a schimbat centrul regional)

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am orientat pe SIE este mult mai tare decat Sri si se intra mai greu. Frica ca nu intru nu imi e ca pot invata usor matematica si fizica. Din cate am vazut testele mate-fizica sunt super usoare.. Sunt clasa 11 si pot spune ca pot rezolva 60%, si nefacand nici o pregatire. Un alt avantaj care e foarte important e ca iti asigura locuinta oriunde lucrezi, daca lucrezi in bucuresti o sa ai locuinta in bucuresti + salariu cand termini facultatea destul de mare deoarece sunt sporuri....

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am orientat pe SIE este mult mai tare decat Sri si se intra mai greu. Frica ca nu intru nu imi e ca pot invata usor matematica si fizica. Din cate am vazut testele mate-fizica sunt super usoare.. Sunt clasa 11 si pot spune ca pot rezolva 60%, si nefacand nici o pregatire. Un alt avantaj care e foarte important e ca iti asigura locuinta oriunde lucrezi, daca lucrezi in bucuresti o sa ai locuinta in bucuresti + salariu cand termini facultatea destul de mare deoarece sunt sporuri....

SIE = Serviciului de Informatii Externe

Cam greu sa lucrezi in Bucuresti in primii 10 ani de activitate.

Link to comment
Share on other sites

Defapt datorita locurilor putine o sa lucrezi imediat ce termini facultatea.....App am vazut o chestie aici ... Contractul cu ei este de 8 ani.. Lucrezi pentru ei 8 ani dupa care daca vrei pleci sa lucrezi pentru altcineva...

Sigur la ofiteri? Parca 8 ani era la subofiteri

Link to comment
Share on other sites

Poi in primul rand subofiter inseamna ca nu ai studii superioare. Din academia militara iesi Locotenent ceea ce mi se pare bine.. mai sunt cateva grade pana la General =)). Ce vreau eu sa mai intreb.. daca te duci la academia de politie.. ai si tu timp sa te duci intr`un club ceva? adik ai si o viata sociala?

Link to comment
Share on other sites

Intr-o academie de politie poti sa ai si 2-3 permise (pe care poti sa obtii permisii), iar la academia militara e cam futere cu permisiile (Adica nu pleci acasa cand vrei tu). Din academie nu iesi locotenent ci sublocotenent, iar pe urma o sa ajungi la urmatorul grad in minim 4 ani: locotenent, capitan, maior, locotenent-colonel, colonel (Doar daca ai academia de comanda, adica 2 ani completare pe care-i faci la facultatea de aparare Carol I + cursuri postacademice), General de brigada, general-maior, general-locotenent, general (la astea ajungi doar daca esti bun de tot sau sufli in teava superiorilor)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...