Jump to content
HellScream

Liniste. Vorbiti cand va dau eu voie

Recommended Posts

Vi s-a itamplat sa va streseze careva cu telefonul mobil? Mai mult ca sigur ca ati fost la cineva si s-a trezit careva sa vb la telefonul mobil. Personal, cand vad exemplare din specia prosti cu telefon mobil, imi vine sa le bag telefonul in anus. Am gasit o metoda mai nonviolenta, dar la fel de eficienta http://www.zugzwanged.org/dat/gbppr/celljam/cell_jammer-3.png In linkul d emai sus aveti o schema destul de simpla pentru un generator de zgomot. Bruiaza majoritatea fregventelor de telefonie mobila. Ideal pentru sali de cinema, sedinte, sau alte momente in care doriti sa aveti liniste. Montajul este simplu, l-am realizat si functioneaza. Investitia ajunge undeva la 50RON. Bafta la distractie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

si eu mai vroiam sa fac ciruite de astea dar m-am lovit de un impediment (sau doua):

1. De unde iei placa ai verde de circuit integrat pe care sa desenezi tu circuitele ?

2. Cum faci sa desenzi circuitul si apoi sa torni fludorul ? Cu ce il desenezi ca eu am incercat asa pe una de asta de la un TV si cu pistolul de lipit nu poti sa faci nimca ?

Inca ceva: ce face asta : face un zgomot mai mare ca sa nu te mai auzi nici tu si nici ala sau ce face ?

Link to comment
Share on other sites

@Krisler12 ..placa o iei de la magazin..eu in constanta o cumpar de la dioda... iar intrebarea a doua stiu ca cineva cu un fel de marker special tot de la acelasi magazin.

@HellScream .. ms omu...chiar am cautat acum o luna ceva de genu. Sper sa imi iasa

Link to comment
Share on other sites

si eu mai vroiam sa fac ciruite de astea dar m-am lovit de un impediment (sau doua):

1. De unde iei placa ai verde de circuit integrat pe care sa desenezi tu circuitele ?

2. Cum faci sa desenzi circuitul si apoi sa torni fludorul ? Cu ce il desenezi ca eu am incercat asa pe una de asta de la un TV si cu pistolul de lipit nu poti sa faci nimca ?

Inca ceva: ce face asta : face un zgomot mai mare ca sa nu te mai auzi nici tu si nici ala sau ce face ?

1.Placa de circuit imprimat se gaseste la oricare magazin care comercializeaza piese electronice.

2.Ptr a desena si a nu cauta marker special , iei frumos o sticluta de OJA ptr unghii de la .......vezi tu si trasezi circuitul , asta in situatia in care ai facut deja proiectul ptr cablaj, daca nu antai faci proiectul de cablaj apoi pui foaia cu proiectul pe cablaj si da-i gaurile ptr piese.Dupa care faci legaturile cu oja intre piese(gauri).Ptr a coroda cablajul folosesti clorura ferica sau acid azotic.Numai ca la acid azotic este o problema.Desenul de pe cablaj trebuie facut cu smoala diluata, alfel acidul corodeaza tot !!!

Succes ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

completare la postu lui ronin,

-circuitul se schiteaza pe o foaie (matematica de preferinta), cu piesele la indemana pentru a vedea fiecare ce spatiu ocupa (Ex. rezistenta in picioare =1 patratica, culcata=3 patratele, circuit integrat 0.5 patratele intre 2 picioare altaturate,etc,)

-dupa realizarea circuitului pe hartie, se suprapune hartia peste placuta, (eventual se fixeaza) se marcheaza locurile de amplasare a pieselor (de obicei prin punctare, un cui ascutit si un ciocanel mic ) (ATENTIE -se da mai cu mila, se marcheaza locu nu se da gaura)

-avand pe placuta punctele de amplasare a piselor se traseaza circuitul cu oja/smoala diluata /sacaz diluat etc

-dupa uscare se pune la corodat in clorura ferica, .....

-se sterge circuitul desenat anterior, se dau gauri (burghiu de 1mm)

-sa nu incalziti piesele prea tare:)

-fludoru mai cu mila, in special la lipirea circuitelor integrate (cunoscatorii stiu de ce)

cand ii gata o poza pe aici:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...