Jump to content
daatdraqq

Madalina Manole : efectul mediatizarii ( sau :ultima fita ,cum sa te sinucizi modern)

Recommended Posts

Tot mai mul?i vor s? urmeze „exemplul" M?d?linei Manole

Mediatizarea excesiv? a cazului M?d?lina Manole ar putea avea repercusiuni grave. În ultimul timp au ap?rut tot mai multe tentative de suicid în întreaga ?ar? sau chiar sinucideri dup? „modelul" prezentat pe larg de televiziuni ?i pres?, cei care au ales calea extrem? de a-?i pune cap?t zilelor apelând chiar la insecticidul folosit de artist?, Furadan.

Astfel, o femeie din Ialomi?a ?i-a pus, miercuri, cap?t zilelor, alegând Furadan, „inspirat?" fiind de gestul M?d?linei Manole, potrivit adevarul.ro.

O femeie de 58 de ani din comuna Ograda, localitate aflat? la aproximativ 15 kilometri de Slobozia, ?i-a pus cap?t zilelor înghi?ind pesticid Furadan.

„Se uita la ?tiri, iar apoi, a venit la mine, s-a uitat în ochii mei ?i mi-a zis: «Dac? fata asta frumoas? a ales o moarte atât de simpl?, ce ar fi s? încerc ?i eu?!». Nu am luat, îns?, în seam? acest avertisment", spune Ion Constantin, so?ul Elenei. Astfel, sinuciga?a a l?sat în urm? un so? bolnav de inim? ?i trei copii.

De asemenea, în jude?ul Ia?i a avut loc o tentativ? de sinucidere, medicii sus?inând c? autorul a vrut "s? fie vedet?, ca M?d?lina Manole".

Un tân?r de 26 de ani din localitatea ie?ean? Podu Iloaiei a încercat s? se sinucid?, vineri diminea??, înghi?ind substan?e toxice, dup? care le-a m?rturisit medicilor c? gestul s?u a fost inspirat de tragedia artistei M?d?lina Manole.

Tân?rul a fost adus cu ambulan?a la Spitalul de Urgen?e din Ia?i, fiind în stare grav?, dup? ce a ingerat o substan?? toxic? ?i s-a t?iat cu un obiect ascu?it în diverse zone ale corpului.

Medicii sus?in c? pacientul le-a spus c? a recurs la acest gest pentru c? ?i-a dorit s? ajung? în centrul aten?iei, iar cazul s?u s? fie mediatizat, la fel ca acela al M?d?linei Manole.

"Când a ajuns la noi, tân?rul era con?tient. A ingerat o substan?? toxic? ?i ?i-a provocat mai multe pl?gi prin t?iere. A fost preluat de o echip? de medici pentru depurarea toxicului ?i tratarea leziunilor. În prezent, starea acestuia este stabil?", a declarat, pentru Mediafax, medicul Tudor Ciuhodaru, ?eful UPU din cadrul Spitalului de Urgen?e din Ia?i.

El a ad?ugat c? mediatizarea excesiv? a cazurilor de suicid reprezint? unul dintre factorii care pot determina cre?terea num?rului tentativelor de sinucidere.

http://www.cotidianul.ro/119990-Tot_mai_multi_vor_sa_urmeze__exemplul_Madalinei_Manole

Link to comment
Share on other sites

Putin imi pasa de manole si putin imi pasa de alte tarfe care se sinucid dar la fel cum cna-u` a interzis atatea clipuri parazitii(si nu spun asta ca sunt mare fan parazitii),eu as arde grav cacaturile de televiziuni ce fac showuri din cacaturi deastea...

Link to comment
Share on other sites

In special mediatizarea care s-a facut la emisiunea lui Madalin Ionescu de la acces direct,care a devenit un fel de dan diaconescu...retardu asta nu stie ce subiecte sa mai gaseasca si incepe sa desfaca firul in patru ca plm...el e psiholog,criminalist,astrolog,medic etc.

Link to comment
Share on other sites

Putin imi pasa de manole si putin imi pasa de alte tarfe care se sinucid dar la fel cum cna-u` a interzis atatea clipuri parazitii(si nu spun asta ca sunt mare fan parazitii),eu as arde grav cacaturile de televiziuni ce fac showuri din cacaturi deastea...

Mare dreptate ai. Se intampla ca atunci cu Michael Jackson.. Asteapta toti sa moara ca sa-i difuzeze.. Mortii lor..

Link to comment
Share on other sites

vina este a media care tot mediatizeaza numai subiectele inutile,

De vina este slabiciunea creierului care executa ceea ce vine prezentat de catre media

Nu imi vine sa cred ca media devine cel mai tare social-engineer

P.S

Pyth0n3 rules == no TV , i'm talking seriously i have almost 2 years i'm not watching TV

Cause is nothig good to watch TV ,there is only bulls**t

Link to comment
Share on other sites

normal ca glumeam :))mai mult de 15 minute nu am rezistat la ddd

mai n-w-a lumea nu constientizeaza asta..uite pensia, nui mai e pensia e important.pentru adolescentii care intra acum in paine "14-15" e grav..trebuie sa invete sa isi selecteze singuri informatia,ce invata iarasi..ca intra la capacitate si la liceu ce fac?ma duc sa scap de fizica,matematica sau la floricele.dupa..imbrcamintea,sex.

cine o sa ne plateasca pensia cum zice Mircea Badea? :(((

shame dinu patriciu =))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...