Jump to content
hozarares

Vrem elita mintii nu elita banilor (Mesaj Noua Dreapta)

Recommended Posts

La urma urmei, tot ce sustii este legat mai mult sau mai putin de Carticica sefului de Cuib a Capitanului Corneliu Zelea Codreanu pe care am citit-o in seara aceea cand te-am intrebat despre cuiburi.

Cunosc si eu cele trei probe pentru a deveni legionar: muntele suferintei, padurea cu fiare si mlastina deznadejdii. Ideea ta referitoare la excursie poate fi asemanata mlastinei deznadejdii.

"ceea ce denota ca ND, precum miscarea legionara nu are si nu a avut vreodata nici o legatura cu extremismul"

Ce au avut legionarii cu Nicolae Iorga? Daca el a ordonat uciderea Capitanului, trebuiau si membrii garzii de fier sa se razbune, nu? Precum proverbul acela "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte".

Daca nici macar asta nu sti refuz sa mai vb cu u.... ai trecut degeaba prin ND...u ce-ai avea cu Boc?! nimic....

+ sti f bine ca a fost o actiune a fratiilor Nicador, fara a fi promit vreun ordin, lucru care l-au si marturisit cand s-au predat la politie. Lucru care a fost criticat de organizatie la mom acela.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Daca nici macar asta nu sti refuz sa mai vb cu u.... ai trecut degeaba prin ND...u ce-ai avea cu Boc?! nimic....

Sunt eu anti-Boc, dar asta nu inseamna ca ma duc sa-l ucid.

+ sti f bine ca a fost o actiune a fratiilor Nicador, fara a fi promit vreun ordin, lucru care l-au si marturisit cand s-au predat la politie. Lucru care a fost criticat de organizatie la mom acela.

EDIT: Nicadorii l-au ucis pe Duca in Sinaia, nu pe Nicolae Iorga. In fine, hai sa terminam discutia asta.

Restul, continuati..

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Intamplator am ajuns la acest topic.M+am bucurat sa vad ca articolul meu a ajuns atat de departe, suficient cat sa-l citeasca destul de multa lume.

In primul rand vreau sa va spun ca va respect munca.Respect pe cel care incearca sa exceleze in ceva.Fie ca vorbim de zidarie, fie ca vorbim de programare.Romania are nevoie de o elita.Noi, romanii, suntem inteligenti, avem potential intelectual si nu trebuie sa-l lasam in alterare spre nefolosinta sa vesnica.

Polemica ma lasa rece.De ce sunt in Noua Dreapta?Pentru ca oamenii astia nu serveau(cand am intrat eu) si nu servesc pe nimeni.Nu a fost loc de polemica, dezbatere, niciodata.A fost numai "ce e de facut?", "cum luam atitudine?".

La fel trebuie sa gandim si noi.Pasim in societate si trebuie sa tinem minte un singur lucru: ne avem doar unul pe celalalt.Noi, romanii, care vrem schimbare.Suntem noi, impotriva unor oameni care nu vor decat schimbarea spre o alta forma de a minti mai frumos.Nu trebuie sa vorbim despre Miscarea Legionara.Incercam sa fim un partid de elite.Educatia am primit-o.Si mai avem de primit.Sa lasam polemica la o parte, nu ne ajuta cu nimic.Sa vedem ce putem face fiecare, cum putem pune umarul la o schimbare.Fiecare dintre noi care face ceva 'altfel' este o elita.Iar munca sa face cat munca a 10.Indiferent de domeniu.Multumesc celui care a postat articolul aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis
Am fost Botezat ortodox si stiu ca nu`i crestineste faptul ca MA PIS pe celelalte religii. Nu le accept in jurul meu; le consider pagane.

Dumnezeul "nostru" cerea jertfe, ofrande, sloboaze la tava. Nu crezi ca si asta e o religie pagana?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...