Jump to content
j1c0

rappu' romanesc

Recommended Posts

deci tot vad ca sunteti fani doc/carbon/ctc/bitza/nimeni altu/cedery2k/parazitii/bug mafia/codu penal etc etc.marian parca a postat azi noul album a lui l-doc si il tot ascult de juma de ora si caut ceva memorabil care sa imi aduca aminte, adica sa il faca diferit de ce sa mai scos.deci oameni buni care mai inca ascultati muzica buna imi explica cineva de ce toti si absolut toti rapperi, mc-ii din romania vorbesc in piesele lor despre cum se pun ei in cap, despre cate kg de coca au tras pe nas, despre weedu lor cu lapte care il beau dimineata.asta e in toate toate indiferent ca o da mai fatza gen bug mafia,parazitii,nimeni altu sau noua generatie, cedrea and co.de cand neuronul are nevoie de weed pe fundal ca sa se simta bine?eu in ultimul timp am renuntat sa mai ascult genu' pentru ca is saturat de marii fumatori introspectivi care scriu piese...uitati o alternativa la ce e acum pe piata:

YouTube - Rappy - Ganduri de dimineata produsa de Rappy

YouTube - Dagga - Pentru (2008) / SSS

incercati si rappy/vescan/dagga

deci is eu la sevraj sau?fac si pool daca vad ca ii o discutie cu argumente.daca nu closed like usual.

Link to comment
Share on other sites

off:tu esti jicu :->?

on:nu stii sa asculti hiphop, cedrea: imi iau libertatea sa fut fata de la pagina 5, cat despre vescan, nu prea imi place, imi place la nebunie butch(dagga) cu fiul risipitor si legat de rappy, e ok omu da are versuri lungi adica nu are o cadenta pe beat asa de grozava, l-doc si baietii au un versuri inteligente, cuvintele sunt legate mai special, cedric si l-doc, adn,afo,etc au versuri mai speciale(parca ar baga tot dexu in versuri)

parazitii, mafia, la familia sunt legenda in romania, nu ai cum sa ii introduci in categorie cu ceilalti, ar trebui sa fie la noi ca rakim

Link to comment
Share on other sites

deci sa incep.... asta nu e rapp nici dupa ce incep porcii sa zboare... asa e HIP-HOP rap-ul este despre iubire si nu are un ritm asa "saltaret" rappul are versuri mai melancolice... despre iubirea de familie(street family) si lucruri dinastea... in versuri se ragaseste nostalgia anilor trecuti in care faceu trafic de droguri si cand fumau frate langa frate si var langa var... hip hop are niste versuri asa despre orice... si un altfel de ritm :) si nu oricine poate face rapp...

Link to comment
Share on other sites

@ jic0 :

"Rappu" se scrie cu un singur "p".Inainte de "care" se scrie "pe", anagramat prost ce esti.Adica "pe care".O propozitie care se termina cu punct incepe cu litera mare (tii apasat SHIFT si apesi pe litera).Fiecare piesa e diferita prin ea insasi, se cheama arta, nu ai cum sa ai doua exemplare la fel, dar daca tu esti un semi-analfabet prost cu 8 clase si pretentii de hecar, n-am ce sa-ti cer.Si "rapperii" se scrie cu un singur "p".

Apropo de weed si coca s.a.m.d. Unde ai vazut tu piesa la noi in care se canta despre coca?Inafara de "Interzis nefumatorilor" (in care esenta e cu totul alta) eu in alta melodie (de calitate, nu vreun alt prostanac, ca tine revoltat "pa lume" )nu prea am mai gasit referiri la coca.Iar daca tu din rap intelegi doar iarba (si pun pariu ca nici n-ai vazut in realitate un mugur), mi-e jena sa-ti mai aduc argumente prin care sa iti demonstrez ca esti prost.Ai facut un topic pentru a ne arata ca? ...

Concluzie: "Mai bine taci si da impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

"Rapu romanesc" e doar o pagina pe net...

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

deci sa incep.... asta nu e rapp nici dupa ce incep porcii sa zboare... asa e HIP-HOP rap-ul este despre iubire si nu are un ritm asa "saltaret" rappul are versuri mai melancolice... despre iubirea de familie(street family) si lucruri dinastea... in versuri se ragaseste nostalgia anilor trecuti in care faceu trafic de droguri si cand fumau frate langa frate si var langa var... hip hop are niste versuri asa despre orice... si un altfel de ritm :) si nu oricine poate face rapp...

lasate de ascultat hiphop List of hip hop genres - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

@benny_loppa am zis eu ca ascult hip hop sau rap ? de unde stii tu ca acu nu imi tai venele cu lama am paru in ochii si imbracat in haine mulate? si asa ca sa stii eu ascult orice inseamna muzica buna adica toate melodiile mai stralucite necontand genul... singura exceptie o fac manelele care nu le ascult

umm... dah ai dreptate patrunjel... se scrie cu un singur "p" greseala mea :D am luat-o si eu pe calea asta...

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

Are Carbon niste versuri in care zice ceva de genul:

Nu-i chestie de cate dictionare studiezi, e despre ce experimentezi ca om si redimensionezi ca artist.

Poate te pune un pic pe ganduri de ce unii scriu intr-un fel si altii in altul.

Daca vrei sa asculti ceva diferit asculta 2012 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...