Jump to content
Patrunjel

Metode de sortare

Recommended Posts

Salut, azi faceam o problema si am dat peste un enunt in care aveam nevoie de algoritmul de sortare prin insertie, pe care, bineinteles, nu-l stiam de nicio culoare.Caut, gasesc, invat, si ma hotarasc sa mai bag vreo 2-3 algoritmi de sortare, ca nu strica.Intrebarea mea este: Ar fi cineva interesat de un topic in care sa prezit algoritmi de sortare (cum il invat si il stapanesc, il explic in topicul respectiv + cateva linii de cod sa vedeti cum vine treaba).

Daca ar fi cineva interesat, mai intervine o problema.Eu stiu doar C++, si m-am gandit ca ar fi interesant sa mai gasesc vreun om (la fel de plictisit ca mine) care sa implementeze algoritmul cutare si in python/orice alt limbaj de programare, ca nu strica.Astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

sincer nu are rost, a trebuit sa ii invat si eu in anul I(idioata faza) si i-am gasit pe google, nu are rost sa te chiunui pentru ca multi o sa posteze "Wow am inteles" si ei doar isi maresc numarul de posturi + ca nu prea mai ai de ce sa ii inveti ca sa iti faci tu functia ca e facuta deja :P

Link to comment
Share on other sites

ar fi o idee sa postezi in pseudocod mai multi algoritmi.si fiecare traduce in ce limbaj stie.

dar sortarile mi se par simple. de exemplu poti sa pui metoda greedy dar nu cea cu maximul local.Eu m-am lovit de problema urmatoare la faza judeteana: In Roma antica trebuie sa se adune toti guvernantii la unul din ei acasa sa stabileasca legile Romei. In oras exista drumuri pe care trebuie sa platesti ca sa treci si drumuri libere. Numarul guvernantilor >1000. Numarul drumurilor >1000. Legaturile intre drumuri se dau ca un graf neorientat si se citesc din fisier. la fel si drumurile pe care se plateste.

in fisier vei avea ceva de genu:

1 2 100

2 4 34

in care 1 si 2 sunt noduri iar 100 costul de trecere pe drum. Unde e zero e drum liber.

Problema e sa stabilesti unde se vor aduna toti guvernantii astfel incat fiecare sa cheltuie cat mai putin pe drum.(timp de executie 1s-asta te omoara). Backtracking iti ia cam 30-40 de secunde.

Link to comment
Share on other sites

Ghid C++ pentru incepatori -Brian Overland

Fundamentele programarii- Dana Lica si Mircea Pasoi (a 11a)(culegere)

Manual de info- Vlad Hutanu si Tudor Sorin (a 11a)

Manualul de la clasa, pe care mi-e lene sa-l caut prin ghiozdan.(a 10a)

Muuuult google.

infoarena.ro ar mai fi o sursa buna (sper sa nu se considere reclama)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...