Jump to content
begood

Am o suma "mare" de bani la dispozitie, ce...

Recommended Posts

You have received a warning at RST.

Reason:

-------

Nerespectare reguli

n-ai citit regulile threadului

sau dezvolti ideea, sau ramai cu warn-ul.

Interesant ... am citit regulile dar nu prea vad ce ar mai fi de adaugat... decat poate sa explic ca la prosti ce ar trebui sa faca bot-ul ala...:

0. faci bot-ul

1. bagi banii intr-un cont la un site de forex (tranzactii monetare)

2. bot-ul urmareste trend-ul (aka cresterea/descresterea , minimele/maximele valorilor de vanzare/cumparare a diferitelor monede) si in momentul cand gaseste o moneda care are pretul de cumparare foarte aproape de minim cumpara moneda in cauza pe care o va vinde dupa ce aceasta creste la loc (prin cumparare creste pret-ul)

3. the end

Multumit?

Link to comment
Share on other sites

O firma de software:Hm,posibil o idee buna,pe langa asta,cred ca investitia ar fi mica,cred ca 5k ti-ar ajunge pentru achizita calculatoarelor,si inca vreo 2k-3k pe ceva licente si sa te pui la punct cu actele.Cu restul iti poti gasi o locatie unde sa amplasezi birourile,sau daca vrei poti platii ceva chirie,sau de ce nu poti implementa un sistem de homejob.Oameni ai gasii cu usurinta,sunt destui baieti destepti pe rst care cred ca ar face o treaba buna.

Club:Cred ca succesul ar depinde mult de locatie,posibil ca 100k,sa nu iti ajunga daca vrei ceva in bucale.

Comert:E frecusul mare,cumpara inchiriaza transportul,vinde iar,dute iar etc.

In locul clubului:Ma gandeam io` mai demult la prostia asta.Cumperi un teren,sapi o groapa,faci o piscina cumperi o instalatie de incalzire a apei,bagi totul intr-un cub de sticla gen,sau io stu` ceva gen asta Domul geodezic este casa mileniului III.Iarna cand ninge afara,omu sta in bazin in short si se uita cum aia de afara fac oameni de zapada,iar pe timp de vara poate activa ca un simplu strand.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa ma bag si eu ca musca-n lapte; ca ii sesonul de dat cu pareri pe topicu asta.

Prima obs: omu a zis ca vrea sa fie miliardar in 7 ani. Asta in principiu exclude cam orice afacere legala.

Singura varianta legala ramane sa inventezi ceva nou, o idee, un concept, un produs etc

Realist vb nu cred ca poate fi :

- productie: investitia ii prea mica. Practic orice afacere mare cred ca inceput mai intai cu vanzarea (comertul). Banii de acolo ii reinvestesti. Ramane varianata in care sa incepi cu o investitie mica si sa o dez pe parcurs ... in 7 ani daca ai mare noroc ajungi milionar ..pe hartie.

- comertul. Marja de profit ii destul de mica - sub 10 %. ATENTIE nu vorbesc de adaos, dar nu intru in explicatii suplimentare aici ca is prea multe. + consumul ii in scadere asa ca ,,,

- servicii : asta ii trendul. O gramada de bani se fac din oferirea de servicii gratuite (pentru marea masa a consumatorilor) Ia de ex bestjobs.

Piata serviciilor IT in RO ii inca destul de deschisa si eu cred ca poate fi o paine de mancat ... chiar si cu o firma de soft, cu toate ca asta ar fi ultima in care as investii banii. Depinde care ar fi soft-ul pe care l-ar produce.

Asa ca parerea mea :

miliardar in 7 ani = trafic de droguri, femei (mi-as face o firma de plasare a fortei de munca, sa aduc asiatice sa le plasez in EU :) )

sau

miliardar in 7 ani = o idee noua, un concept dar aplicat global, nu la piata din RO

Orice problema are cel putin 2 solutii :))

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce majoritatea va ganditi sa faceti bani pe internet

omu daca vrea sa faca bani ilegal poate sa aduca tigari din serbia cauta pe strazi 2-3 boschetari si ii baga prin piete.eu zic ca un club in timisoara ar merge pentru ca mai aranjat este doar heaven.si spatiul l-ai inchiria pentru inceput.

cu droguri sau femei nu gasesti asa repede.

Link to comment
Share on other sites

Crearea unei firme licentiate si "vinderea" de cursuri IT.

In ce consta ?

Ai o sala la dispozitie, cat sa sustina macar 30 de persoane, in acelasi timp 30 de calculatoare. 1 PC/client

Ce vei face ? Vei preda cursuri pentru cei dornici, in schimbul banilor desigur, in jur de 500 ron cursul care tine o luna de exemplu.

Ce fel de cursuri ? Momentan nu se mai cauta cele de Excel sau Word, ceva de securitate, programare, design, sau altele.

De ce ai alege acest domeniu ?

Nu ai atat de mare concurenta, majoritatea firmelor oferind doar cursuri de Excel si Word.

De ce ai nevoie in plus ?

De o acreditare pentru a da licente tuturor absolventilor, a unui curs.

Link to comment
Share on other sites

ce ziceam?toti se bazeaza pe it.daca chiar dispui de banii astia intra pe megaajutor.ro si gasesti mai multe idei si daca intrebi in cateva ore ti se va raspunde

NU inteleg de ce ti se pare asa surprinzator ca toti marseaza pe IT. Ii normal sa te bagi in ce ai cat de cat idee. La dracu, cred ca pana la urma si o langoserie ar merge dar daca ar fi sa luam exemplu cu clubul eu banii aia i-as investi daca cel care vine cu propunerea ar sti sa-mi raspunda la cateva intrebari, si anume :

- Cata costa investitia "hardware" : cat ma costa chiria ? cat costa amenajarea spatiului ? cat costa instalatia audio si de sunet ? amenajarea o faci cu un designer sau pe ideile tale ?

- Cat costa licentierea pentru muzica (nu stiu daca ii cazul da ma gandesc ca trebuie sa platesti ceva taxe) ? De ce sa nu aducem lautari ?

- De cat personal am nevoie ? Cat ma costa pe luna personalul ? (adica bodyguarzi, chelneri, barmani etc )

- Care ar fi numarul de clienti mediu anticipat ? Categoria de varsta ? Cati bani crezi ca "lasa" in medie fiecare client ?

- Care ar fi costurile de promovare ?

etc

In momentul in care nu ai lucrat intr-un domeniu nu poti sti care sunt lucrurile de care trebuie sa tii cont. Parerea mea ii ca daca demarezi o afecere trebuie sa fi fost de ambele parti : atat ca si consumator cat si ca furnizor.

Adica mi se pare normal sa propuna un club unu care cel putin a lucrat ca si barman, nu cineva care numa merge de la 10 noaptea la 4 dimineata in clubul ala.

Omu a cerut chestii concrete. Chiar daca ii dificil si nu o puna nimeni aici un business plan viabil macar sa nu batem apa in piua pe aceleasi idei.

Sa facem un brainstorming pe idei ... :)

Link to comment
Share on other sites

As aduna produse de patiserie, fornetti, sandwichuri si burgeri NATURALI, compoztia incercand a fi cat mai naturala si totul sa fie destul de ieftin. Toate astea le-as face in fata clientului intr-un spatiu larg, extins cu geamuri mari, meniuri simple la alegere si oferte care se schimba in fiecare zi. Ideea e ca produsul sa-i fie dat clientului cald, facut pe loc si cat mai multe sortimente si forme. Pui inauntru cateva xeroxuri, cateva pcuri cu acces la net si casti si plm oferte de alea .. ca al 1000lea client primeste / castiga nu stiu cat timp produse in valoare de, sau poate propune un produs sau un sortiment de produs care nu a mai fost facut ( corn cu amestec de ciocolata, miere si zmeura in forma de stea =] ). Ideea e sa-ti atragi clientul prin text / meniuri / oferte clare ... mie mi se pare complicat si aiurea alea de la McDonald's. Ca pozitii sa fie alese orice scoala, liceu, cat mai aproape, apoi spitale, parcuri, spatii cat mai publice. Foarte important ca la inceput preturile sa fie destul de mici. Si usor usor sa apara chestii noi mai scumpe iar cele vechi sa dispara si sa ramana cateva ( important sa apara chestii noi mai scumpe nu sa se scumpeasca cele vechi ;) ).

Sau ... cu 10.000 euro as face niste cursuri it, m-as angaja, restul dau la saraci si as face biserici :D.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...