Jump to content
j1c0

ai ce pofta de salam am

Recommended Posts

e usor sa vociferezi cand esti baiatu lu mamica

sunt persoane care au muncit 30-40 ani iar pensia nu le ajunge nici de medicamente, tzara asta asa de rahat cum a fost facuta pe spatele lor, dupa 20 ani de democratie noi ne putem lauda cu 10 km autostrada /an:|

cati dintre noi vom ajunge la varsta lor?

Edited by Usr6
Link to comment
Share on other sites

Peste tot cand dai inaugurari si mancare moca, ai ocazia sa deschizi un eveniment cu pomanagii. Cu ce i-a ajutat? Mananca o zi o felie de salam si primarul mai spera la un vot. Si pe timp de criza e chiar perfect.

Pe de alta parte de ce se mai fac astfel de inaugurari.... si in alte locuri in tara se calcau in picioare, a iesit cu victime, se catarau pe rafturi etc.

Si inca ceva de ce sa mai inaugurezi si sfintesti o piata? A fost construita pe locul celei vechi si in final tot aceeasi piata va fi. Nici nu-i trebe publicitate ca lumea abia astepta sa nu mai bata drumul pana in alte zone pentru a-si face piata, ci sa revina la locul initial...

Faza cu ce e moca sa fie mult am vazut-o si intr-un hotel in Galati. Daca micul dejun era inclus, unul pleca cu tava cu un munte de salam de-i ajungea o saptamana.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Cand am zis ca isi merita soarta nu m-am referit la faptul ca sunt romani si bla bla bla. Genul asta de oameni e intalnit peste tot in lume si credeti sau nu, tot la fel ar face si cu bani in buzunar. Sunt scursuri sociale.

Link to comment
Share on other sites

as lua o linie de credit privata de la CARP

La varsta aia nu-ti mai da nimeni credit, tocmai pt ca se asteapta sa dai coltul de pe o zi pe alta. Jenant ce a ajuns tara asta. O compar cu japonia(stiu ca e nepotrivita comparatia) tara care a fost facuta praf dupa al 2 lea razboi mondial si care e zguduita de cutremure aproape zilnic plus taifun tzunami si ce mai au ei pe acolo,...nu e nevoie sa spun unde sunt ei azi. Noi ? care nu am avut cutremure si dezastre naturale atat de des ca ei, unde suntem ? noi ne am provocat singuri "moartea" in anumite sectoare, am defrisat tot si azi maine ne vindem si aurul din ardeal...ne taiem craca singuri. Asa ca...da are dreptate nemessis o meritam..daca asta e romania o tzara plina de prosti, nu ai de unde sa ceri mai mult. Cei care au fost destepti au plecat deja din tara pt ca e o naivitate sa incerci sa mai speri la ceva in tara asta. Fara spaga si fara nesimtire nu reusesti. Cazurile in care cineva a reusit in romania prin munca cinstita sunt foarte putine..la noi nu merge asa..nu in stilul in care se aplica legile. Proverbul care spune ca "pestele de la cap se impute" se aplica direct la noi. Pana cand nu se schimba modul in care e guvernata romania, nu o sa reusim mare lucru. Degeaba vin eu si alte cateva zeci de oameni si incercam sa facem ceva pt tara asta cand un imputit de politician imi zadarniceste orice efort printr o simpla lege care o pune in aplicare dupa o zi de dormit in parlament.

Link to comment
Share on other sites

asa e.is ferm convins ca in toata lumea is oameni gen astia insa la noi is enormi de multi.nu is modele, batranii ca batranii ca ei dispar dar tinerii?astia de 25 de ani cu lantul de la gat luat de la caine ce fac?ideea e ca oricum e bine.degradarea sociala si morala nu are limite la noi.ce sa mai faci?sa te distrezi, sa razi ca alta obtiune nu ai desi esti constient ca nu ii ok.caterinca sa fie.pai uite eu la anul dau bac-u si is...dau bac-u dar dupa ce fac?in mod normal de acum as fi trebuit sa ma indrept spre ceva profesie etc.poate poate reusesc de merge cu SEO.

Link to comment
Share on other sites

Cei care au fost destepti au plecat deja din tara pt ca e o naivitate sa incerci sa mai speri la ceva in tara asta..

Zici ca au plecat din tara pt ca au fost mai de?tep?i ?i au reu?it sa î?i schimbe modul de a gîndi ?

"Lupus pilum non ingenium mutat"

Nu trebuie sa speri în nici o tara ,pt ca nimeni nu i?i va da nimic

Crezi doar în ceea ce ?tii ca po?i sa faci tu

Nu i?i schimbi modul de a trai singur , nimeni nu îl va face pt tine

Ceea ce oferi acea vei primi sau poate nimic din ceea ce vei oferi

Vrei bani, nu vei avea bani , te gînde?ti la ei nu ii vei ob?ine

Furi , ajungi la pu?c?rie, sau al?ii vor fura de la tine

Nu exista noroc sau ghinion , ceea ce faci acea vei avea , doar ca va trebui sa o faci cu faptele si nu cu vorbele

Vrei bani si ma?ini ? , Te-ai mai întrebat cat de pre?ios poate fi oxigenul pe care îl respiri ?

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Zici ca au plecat din tara pt ca au fost mai de?tep?i ?i au reu?it sa î?i schimbe modul de a gîndi ?

"Lupus pilum non ingenium mutat"

Nu trebuie sa speri în nici o tara ,pt ca nimeni nu i?i va da nimic

Crezi doar în ceea ce ?tii ca po?i sa faci tu

Nu i?i schimbi modul de a trai singur , nimeni nu îl va face pt tine

Ceea ce oferi acea vei primi sau poate nimic din ceea ce vei oferi

Vrei bani, nu vei avea bani , te gînde?ti la ei nu ii vei ob?ine

Furi , ajungi la pu?c?rie, sau al?ii vor fura de la tine

Nu exista noroc sau ghinion , ceea ce faci acea vei avea , doar ca va trebui sa o faci cu faptele si nu cu vorbele

Vrei bani si ma?ini ? , Te-ai mai întrebat cat de pre?ios poate fi oxigenul pe care îl respiri ?

E foarte poetic si idealist ce spui tu. Da stiu valoarea oxigenului, nu asta e problema. Am masina am bani...atat cat sa traiesc in RO doar ca nu sunt nici pe departe multumit de ceea ce se intampla aici. Degeaba ma trezesc eu mai breaz sa fac ceva pt ca e ca si cum as lupta singur impotriva curentului. Am fost si afara si am vazut ca daca muncesti esti platit in schimb in ro muncesti si te alegi cu munca. In plus nu am timp sa mai astept inca vreo 15-20-25 de ani ca tara asta sa fie cum sunt azi tarile civilizate din vestul europei, nu mai am timp, am doar o viata care trece repede. In concluzie pt mine romania este o cauza pierduta, poate pt generatiile viitoare o sa fie altfel dar pana atunci mai e timp...daca scapam de 2012 :D

Link to comment
Share on other sites

...daca scapam de 2012 :D

Daca profetizez eu ceva pentru 2011 ma crezi?

O data trebuie sa se termine toate lucrurile astea dar nu depinde de cate cifre are un an

Inca o data Einstein avea dreptate cînd a zis

“Doua lucruri sunt infinite: Universul ?i prostia omeneasca. De primul nu sunt asa de sigur”

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...