Jump to content
Krisler12™

Windows xp vs. windows 7. Ce alegeti si de ce ?

Recommended Posts

Salut !

Vad ca este un topic numit ce OS ai sau ceva de genu'. Oricum, in topicul asta as vrea sa vad si eu care sunt parerile voastre la XP comparativ cu windows 7.

Am inteles ca Vista e un rahat fie ca e e x32-86, fie ca e pe x64, dar cum sta treaba cu windows 7 si cu xp ?

Vad ca atat unul cat si celalat sunt la fel de ravnite, si totusi: Ce preferati si de ce ?

Ce impresie v-au facut ? Care e mai rapid ? Unii zic ca xp altii ca win 7 ca cica e facut sa se "muleze" pe procesor/ram etc. altii ca din contra ca xp e mai rapid ca nu are atatea infrumusetari...

Voi ce preferati si de ce ?

Link to comment
Share on other sites

ce plm e cu topicurile astea ma? Sunt sute de mii de pareri asemanatoare pe net, si tu te gandesti sa pui intrebarea asta. Care e mai rapid? Nu poti sa le testezi sau ce? Nu poti sa dormi daca nu iti spune cutare care ii place mai mult? totul tine de configuratie calculatorului si de gusturile acestuia. Si gusturile nu se discuta.

Link to comment
Share on other sites

Windows 7 e mai nou - tot ce e mai nou e mai bun..

Da intradevar , Windows 7 este mai nou , are el aplicatii noi, mai multe functii este modern,drivere,update-uri, dar nu intodeauna ,tot ce e nou e bun.

De exemplu X foloseste Windows 7 , pentru ca e nou, a aparut acum 2-3 saptamanii dar are tote cacaturile de teme efecte si prostii si ii merge greu.

Pe cand Y ramane la vechiul xp pe care il reformateaza odata la 4-6 luni, cu mai putine functii decat noul win , mai putine fix-uri , etc.. dar el poate doreste mai multa stabilitate si rapiditate decat un sistem de operare , cu un aspect vizual deosebit.

Nu neaparat este vorba de aspect, vreau sa zic.

Link to comment
Share on other sites

ce plm e cu topicurile astea ma? Sunt sute de mii de pareri asemanatoare pe net, si tu te gandesti sa pui intrebarea asta. Care e mai rapid? Nu poti sa le testezi sau ce? Nu poti sa dormi daca nu iti spune cutare care ii place mai mult? totul tine de configuratie calculatorului si de gusturile acestuia. Si gusturile nu se discuta.

dude,nu il stii pe krisler?

Link to comment
Share on other sites

Voi cred ca nu ati inteles conceptu de win 7. Daca atat va intereseaza..grafica... e trist. Cum a zis fake..ai pc vechi bagi win xp ca se misca genial, ai pc nou bagi win 7, ca trebuie sa iti suporte si tie 6-8 gb de ram, care din cate stiu win xp nu ajunge la aceasta performanta, sunt mai multe, google it

Link to comment
Share on other sites

Ba voi sunteti tampiti sau ce?

Windows XP - pentru PC-urile vechi (Pentium 4, Celeron, nah, daca sunteti prosti)

Windows 7 - pentru PC-uri noi (Dual, Triple, Quad Core).

Windows 7, are suport de compatibilitate pt. XP.

Pai si de aici rezulta ca daca in loc sa pui windows 7 pe un Dual te apuci si bagi un xp care merge bine pe un Pentium 4 care e mai varza ca dualul, nu cumva xp-ul o sa zboare pe Dual fata de windows 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Windows XP foloseste doar un core. ;)

M-am cacat pe mine de ras:))))))))))) Va las... Reinventati voi roata iarasi. Dati cele mai stupide raspunsuri, la cele mai stupide intrebari....

Ca sa fiu ON: Daca ai pc cat de cat bun, e doar o chestie de gusturi ce pui pe el, nu se mai simte diferenta de rapiditate intre xp si 7.

Link to comment
Share on other sites

sall puteti sami recomandati si mie un windows mai bun si sami dati si un link de descarcare? k am luat de pe google o gramada de windowsuri da niciunul bun

descarca un windows 7 de pe isohunt, cum ar fii:

Windows 7 Ultimate 32bit pre-activated version The Time Surfer ? Windows 7 Ultimate ? isoHunt ? the BitTorrent & P2P search engine

Windows.7.Ultimate.(Retail).UNTOUCHED.ISOs.(32+64.Bit.Versions) ? Windows 7 Ultimate ? isoHunt ? the BitTorrent & P2P search engine

pentru a descarca poti folosi www.utorrent.com

Link to comment
Share on other sites

Ba voi sunteti tampiti sau ce?

Windows XP - pentru PC-urile vechi (Pentium 4, Celeron, nah, daca sunteti prosti)

Windows 7 - pentru PC-uri noi (Dual, Triple, Quad Core).

Windows 7, are suport de compatibilitate pt. XP.

No shit ma am quad core q6600 si 8GB ram iar win xp64 fking rullezzzz pe langa win 7 care parerea mea e un windows facut pt. oameni care invata sa lucreze pe un calculator oferind o interfata mult mai prietenoasa decat win xp ceaa ce inseamna ca mananca resurse in plus ceea ce inseamna ca inca 500-700 mb de ram tii papa degeaba si altceva ce ma enerveaza cumplit la el e ca tu cauti o setare iar el iti arata inca o 100 pe langa aia... fuck it...aaaa si inca o chestie am avut si win 7 si vista si win xp toate si pe x64 si x86 dar win xp pe 64 ba sa fiu al naibi cal am de un an si nam avut treaba cu nicun virus, asta fara sa am firewall si antivirus...doar firewall de la router tweak-uit putin....na parerea mea WIN XP SP3 X64 Rullz peste toate tinand cont ca eu sunt o persoana care tine mai mult de practic nu de vizual!

Link to comment
Share on other sites

ba sa fiu al naibi cal am de un an si nam avut treaba cu nicun virus, asta fara sa am firewall si antivirus...doar firewall de la router tweak-uit putin....na parerea mea WIN XP SP3 X64 Rullz peste toate tinand cont ca eu sunt o persoana care tine mai mult de practic nu de vizual!

Of mama mea, deja m-am saturat la cat de mult am citit pe forum afirmatii de genul. Daca tu nu observi simptome asta nu inseamna ca nu ai virusi! Poate ii ai bine 'plasati' incat sa nu te trezesti cu pr0n pop-ups pe desktop. Iar faptul ca ai x64 poate prezenta un mic avantaj.

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare cu punctul sau de vedere.Eu am si Windows XP SP2 cumparat si Windows 7 original si sincer sa fiu mie nu mi s-a parut chiar foarte mare diferenta de lucru intre XP si 7 , timpul de raspundere la comenzi , aplicatii este cam acelasi , acum poate ca ma ajuta si configuratia PC-ului , Windows 7 este mai complex , a aparut o grafica mai dezvoltata , are mai multe aplicatii , oricand as reveni cu mare placere si la Windows XP.

Link to comment
Share on other sites

La mine este setat din bios,numai windows 7.la xp,vista,2000.98' nu accepta,se instaleaza apoi eroare si iar restart la nersfarsit,am setat RAID,si am bagat xp dar merge jalnic..in 50 de minute a reusit sa instaleze..pe langa 20-25 minute cand am instalat windows 7,bine programe si alte chestii nu merge toate nici dll-urile,mereu lipsa,si la jocuri tot asa,la windows xp, se sterg driverele,ori nu functioneaza,chiar daca e pentru xp,am un laptop toshiba i3,8 gb ram adaugati de mine,1gb video,500 hd,pe vechea mea prastie mergea xp bestial pe laptop moare..deci vreau nu vreau aleg Windows 7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...