Jump to content
Krisler12™

Windows xp vs. windows 7. Ce alegeti si de ce ?

Recommended Posts

ATENTIE! Pentru detinatorii de windows, nu conteaza care e mai bun sau rapid oricum o sa treceti toti obligatoriu la win7. Motivele sunt simple:

-drivere; deja sunt pe piata multe tipuri de calculatoare la care producatorii de hardware nu mai asigura drivere si suport pentru XP, la recomandarea microShit, asa ca nu aveti de ales decat sa instalati WIN7.

-soft; un singur exemplu, au aparut deja versiuni de programe scrise pe baza noilor tipuri de librarii grafice care nu functioneaza pe cele vechi - XP iar un update in sistem e imposibil (batranele putori - msvbvm60.dll ...... HA HA)

Mai sunt multe argumente asa ca treceti la WIN7 sa va obisnuiti, sau alternativa:

Un coleg a cumparat de curand un laptop la care nu avea drivere decat pentru win7 asa ca i-am instalat magaria, insa se misca greu si avea probleme de sunet dar a rezolvat simplu cu un Linux Suse si e extrem de incantat.

Link to comment
Share on other sites

eu pentru jocuri si alte cacaturi folosesc windows xp, in rest folosesc ubuntu 10.10 cand o sa porteze source engine si steam pe linux, atunci nu am sa mai folosesc windows :) acum sa vorbim si despre windows 7, l-am avut vreo 3 luni, am vrut sa fiu la moda si eu, dar am descoperit ca este un mare cacat, prea multe bizbrizuri sa iti ia ochii, nu se impaca cum trebuie cu placa mea de retea pentru ca direverele sunt foarte vechi si nu gasesc nici macar pt windows vista iar in counter-strike: source aveam un ping de 100+ pe niste servere pe care cu xp aveam pingul 5, este frumos la vedere, ramele ferestrelor transparente, bara de start transparenta, dar nu mi-se pare asa stabil, dupa 1 luna de utilizat intens, cum folosesc eu calculatorul incepe sa dea tot felul de errori ciudate pana nu mai merge :))

Link to comment
Share on other sites

In curand pisatu de windows 7 o sa devina un rau necesar.Pe zi ce trece incep sa am repulsii foarte mari fata de Microsoft si trend-ul pietei IT se duce usor usor catre Microsoft renuntand la solutiile de tip Linux.

Cea mai dobitoaca chestie de tip Microsoft este problema licentei.Cumperi licenta pentru un server sa zicem...il tii 6 luni,vrei sa faci upgrade hardware si pui HDD-ul pe un server mai bun.In momentul ala licenta expira si trebuie activata.Problema s-a intamplat la un P2V si a trebuit sa dau telefon la Microsoft,nebunie maxima cu installation ID si alte cacaturi.

Scuze ca am deviat un pic dar anyway,Fedora for life

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...