Jump to content
keenzo

scam orange??

Recommended Posts

Faza sta in felul urmator: mama a primit un apel de dimineata cu nr privat,ea nestiind a raspuns,si surpriza la telefon "buna ziua sunt.... de la orange etc" si ia zis ca cineva a vorbit de pe numaru ei in Grecia,si are un cost suplimentar de 160euro,culmea e ca ,ieri am intrat eu in contul ei orange online ca sa ii vad factura ca ea astazi sa o poata plati online, si costul ei e 0,nici vb de 160 infine,dar interesant e ca cel care sa dat drept de la orange ia zis pe nume mamei,si toate detaliile,chiar si modelul telefonului,si ia cerut ceva cod de la telefon,nici eu nu stiu exact ca am vorbit cu ea la telefon ,voi afla mai multe cand vine acasa,si acel presupus operator ia zis ca trebuie rezolvata problema cu,costul cat de curand si ca o sa revina cu un telefon dupa 8 seara,eu iam zis ei ca e vrajeala si sa nu mai raspunda deloc,acuma ideea e cum e posibil sa stie toate detaliile ei,si modelul telefonului??? wtf???

Link to comment
Share on other sites

Is multe greseli coaie.

1. Orange nu suna cu numar ascuns.

2. Orange nu te suna, sa iti zica ca ai o factura de 160 de euro, ei iti trimit scrisoare, daca nu platesti te vor da in judecata.

3. Poate maicata, s-a pus pe vreun site, sau e o persoana pe care o cunoaste. Simplu 8-|

Link to comment
Share on other sites

prieten de al tau ?care are keylogger?dai un scan cu Mbam[ca paote ai mai intrat pe cont si pac a laut informatiile]

Sigur i`a luat modelul telefonului cu un keylogger, oricine scrie zilnic pe mess ce model de telefon are :))

On: Si maicamea a primit un telefon de la Vodafone tot ceva de genu, dar era cu o oferta, numa ca faza era ca era o oferta cam dubioaza ca trebuia ea sa cumpere nu stiu ce prostii.. oricum cand i-a spus maicamea stati sa vb cu baiatu a inchis ala automat :))

Link to comment
Share on other sites

Modelul telefonului n-ai cum sa-l aflii daca nu il vezi.Deci clar e cineva care o cunoaste (de la munca sau din alte parti).Eventual daca e vreun smartphone sa aiba vreun trojan ceva pe el desi nu cred ca e cazul

Prietene esti nebun? Ai primit vreodata mesaj pentru configurarea telefonului? Eu unul primesc de fiecare data cand schimb cartela de pe un telefon pe altul.

Poate is hackeri si au ceva suste pe la IMEI dar iti zic eu ca daca vor pot afla multe ;-)

P.S. Am uitat sa precizez.. asta se intampla doar la cartela de abonament, la cartela libera nu primesc nici ofertele macar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...