Jump to content
Guest Nemessis

Cum am facut o stire falsa viral pe www

Recommended Posts

pentru ca ai avut "muist" in familie esti subiectiv si deja parerea ta nu mai conteaza (la subiectul "cine a furat mai mult: "aia" sau "astia" ) . doar pentru ca tu ti-ai luat teapa de la aia nu inseamna per total nu s-a furat mai mult in regimul actual ... si o sa se mai fure in continuare doar ca refuzi sa vezi. mult noroc, asa suntem "wired" dar ne putem ajuta prin educatie.

Link to comment
Share on other sites

Au arhiva online la emisiune.

http://inregistrari.antena3.ro/view-In_gura_presei_cu_Mircea_Badea-5.html

Mai exact: http://inregistrari.antena3.ro/view-15_Feb-2011-In_gura_presei_cu_Mircea_Badea-5.html

De la minutul 37:08.

Doza de ras.

Edited by Flubber
;link update - IP HEADER ZOMG TERMINOLOGIE AVANSATA -- lul
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Nu inteleg despre ce teapa vorbesti. Vorbim de tatal meu aici. Stand o perioada in preajma lui l-am auzit si pe el si pe prietenii lui cum discutau afaceri si am vazut si auzit cum toti nenorocitii de-abia asteapta PSD ca sa poata sa se miste in liniste. Iar aici vorbim de actuali si fosti deputati, consilieri din primariile de sector s.a.m.d.. Ce subiectivitate sa fie cand eu vorbesc strict de faze la care am fost martor?

Link to comment
Share on other sites

si ce te face sa crezi ca acum lucrurile nu stau cu mult mai prost ca atunci la capitolu coruptie, mafie, etc. parerea mea e ca astia au adus genul de activitatate la alt nivel. doar pentru ca nu mai ai informatii din surse asa de apropiate nu inseamna ca asemenea activitati nu exista sau ca s-au diminuat ca fenomen.

Edited by reikoku
semne de punctuatie
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Sursele sunt la fel de apropiate.

Pentru ca sub conducerea PSD daca aveai spre exemplu 30.000 euro iti permiteai sa dai si mita si sa iti faci si o mica afacere cu care sa tragi statul in piept. Toata lumea fura, toata lumea putea sa dea spaga, costurile spagilor erau foarte mici si multe altele. Acum se fura doar la un anumit nivel, nu mai fura toata lumea. Nu imi veni cu povesti cum ca la nivelul asta se fura mai mult. Un om care fura de la stat 100 de miliarde pe luna nu va depasi niciodata 10.000 de persoane care fura lunar cate 2 miliarde. Credeti ce vreti. Ascultati liderii de opinie. Faceti cum vreti. E dreptul vostru. Eu stiu ce am vazut si ce am auzit de la oamenii pe care tot poporul ii injura zilnic.

Gata cu politica in topicul asta. Sunt hackerul analfabet :))

Link to comment
Share on other sites

bv neme le ai facut faza:))...oarecum tu ai picat bine...in afara de hackerul analfabet si cretinel..in schimb mass media RO +blogerii

ps uite aici emisiunea ora 23:47 http://inregistrari.antena3.ro/view-15_Feb-2011-In_gura_presei_cu_Mircea_Badea-5.html

trebuie descarcata...

PS2 imi place la tine ca te gandesti cat gandesti si dupa le-o arzi..:))

Link to comment
Share on other sites

E discutabil daca ai dreptul sa prezinti pe post imagini cu o persoana fara acordul ei, mai ales in anumite contexte. Plus ca precizarea sursei nu iti da implicit dreptul sa folosesti anumite elemente si informatii de pe site-uri. Dar nu e problema mea si nu are rost sa imi obosesc mintea cu ganduri legate de asta.

@Spock - baga mare :)

Daca poza e luata de pe un profil public (gen facebook, hi5) ai tot dreptul sa o difuzezi la televizor, dar daca nu vrei sa te vada o tara intreaga, spre exemplu ca erai beat, nu pune poza pe facebook.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Site-urile personale cu content propriu pot intra in aria drepturilor de autor. Dar pentru asa ceva e nevoie de o decizie in instanta iar CNA ca institutie nu are nici in clin nici in maneca cu justitia. Daca un pulifrici iti ia poza de oriunde de pe net si o difuzeaza la tv in timp ce spune chestii jignitoare despre persoana ta iar intra sub incidenta legislativa. Atac la persoana, daune de imagine etc.. Uitati-va la pitzipoanca.org cum a fost inchisa in urma reclamatiilor.

L.E.: ceva amuzant de pe HackersBlog

Madalinul

madalinul@gmail.com

Prietene ce ai facut tu este o incalcare a legii, si cel mai probabil vor urma consecinte penale…alta data iti sugerez sa te documentezi inainte sa te crezi inteligent

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca totusi avea dreptul sa o publice atat timp cat nu a intrat la el in casa si l-a fotografiat. Pe de alta parte, cred ca exista un acord cand iti pui pozele pe nu stiu ce mediu social online care stipuleaza faptul ca pozele nu mai sunt proprietatea ta din momentul in care dai upload. Si ai dreptate cand te referi la jignirile lui Mircea Badea fata de o persoana pe care nu o cunoaste. Dezaprob acest lucru. Totusi nu poti sa-l dai in judecata pentru atac la persoana din doua motive: pentru ca emisiunea este un pamflet, iar cuvintele jignitoare sunt alese in asa fel incat actiunile sale sa nu intre sub incidenta legii. A se vedea emisiunea cand l-a facut pe Oprescu "doby" (care in mod evident venea de la dobitoc), iar MB zicea ca vine de la personajul din filmul Harry Potter.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca totusi avea dreptul sa o publice atat timp cat nu a intrat la el in casa si l-a fotografiat. Pe de alta parte, cred ca exista un acord cand iti pui pozele pe nu stiu ce mediu social online care stipuleaza faptul ca pozele nu mai sunt proprietatea ta din momentul in care dai upload.

pe acelasi principiu, telefonul t?u nu mai e proprietatea ta atunci când ie?i cu el pe strad?? ca doar n-am intrat la tine in casa s? ti-l iau, nu? pur si simplu, statea singurel intr-un buzunar ?i eu l-am luat, c? mi s-a f?cut mil? de el.

daca te uiti in TOS la youtube sau facebook, pe acolo scrie c? uploadurile iti apartine, dar ei au voie s? le foloseasc? in alte scopuri. in youtube chiar scrie destul de clar c? videoclipurile nu pot fi difuzate la tv fara permisiunea autorilor, indiferent de mentionarea sursei sau nu. c? nimeni nu respect? asta e alt? poveste.

in plus, cum sa nu mai fie proprietatea ta dac? le urci pe un site? tu te auzi ce spui?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Hai mai loki ca singura chestie care m-a deranjat a fost ca nu a gasit o jignire mai buna care sa imi creasca nivelul karmei negative. Aveam pretentii mai mari de la el. Efectiv a fost cu muia la faza asta. Nu tu amenintari, injuraturi etc etc :(

Link to comment
Share on other sites

Concluzia este foarte tare Bcman ...

Mult respect pentru Neme ... asa cum au zis multi. Informatia din ziua de azi numai este controlata este doar divulgata ... daca maine zic ca Bin-Laden traieste in secret in Romania si fac cateva poze in PS cu el prin cartiere pun pariu ca va fii preluata si repreluata de toate blogurile si tv-urile pentru ca nu conteaza cat de reala este stirea odata ce ei considera ca stirea se merta ... cel putin asta e parerea mea !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...