Jump to content
crs12decoder

Antimaterie in natura

Recommended Posts

Nasa a observat un fenomen natural in care apare antimateria.

E important de stiut si de studiat. Antimateria va fi combustibilul viitorului. Neexistand vreo solutie mai buna de a produce energie decat prin antimaterie, care, in contact cu materia elibereaza o cantitate gigantica de energie. Situatie care ar revolutiona lumea in adevarul sens al cuvantului daca nu o va distruge.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai sigur o distruge(lumea), nu cred ca stiinta a ajuns la nivelul la care poate folosi antimateria pentru crearea energiei alternative. Ma gandesc numai la cat de greu e sa o pastrezi, intr-un camp magnetic... este complicat si cred ca se pot gasii metode mai inofensive pentru crearea de energie.

Cel putin eu nu m-as juca cu lampa de gaz ca sa-mi aprind tigara...

Link to comment
Share on other sites

Cel mai sigur o distruge(lumea), nu cred ca stiinta a ajuns la nivelul la care poate folosi antimateria pentru crearea energiei alternative. Ma gandesc numai la cat de greu e sa o pastrezi, intr-un camp magnetic... este complicat si cred ca se pot gasii metode mai inofensive pentru crearea de energie.

Cel putin eu nu m-as juca cu lampa de gaz ca sa-mi aprind tigara...

E mai mult o chestiune de etica. Stiinta le va rezolva pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Da.. a fost si este o chestiune de etica. Stiinta nu a gresit cu absolut nimic acolo.

Asa ca nu ai de ce sa condamni vreodata stiinta pentru deciziile oamenilor.

Tehnologia este necesara, studiul este necesar pentru evolutia noastra. Faptul ca guvernele iau decizii proaste inca atesta faptul ca politica nu aduce nimic bun si trebuie inlaturata definitiv din societatea umana.

Intr-adevar. Riscurile sunt imense. Asta pentru ca exista in lume creiere prea mici sa inteleaga pe deplin anumite lucruri si folosesc aceste posibilitati impotriva tuturor. Din prostie.

Asta e si motivul pentru care nu sunt nationalist. Faptul ca oamenii si-au creat granite intre ei si limbi diferite ii face sa se trateze diferit si sa se omoare intre ei.

Stiinta elibereaza, doar omul distruge.

Daca va fi vreodata o problema ce are ca variabile existenta noastra si cantitatea de energie pe care o putem elibera din materie, acea problema va fi strans legata de etica .

Link to comment
Share on other sites

Vina e a oamenilor de stiinta..pentru ca isi fac publice descoperirile.Ei stiu ca lucreaza in subordine si ca guvernul le studiaza fiecare miscare si gestioneaza banii pentru fiecare proiect.Inventiilor lor ajung mereu pe mana celor de sus.Oamenii de stiinta sunt ca si hackerii:geniali insa toti au gura sparta.(mda,faima si faptul ca ai realizat ceva nu are dreptul sa ti-o ia nimeni.)Cand descoperi ceva ce poate fute o intreaga planeta pur si simplu ar trebui sa taci de dragul stiintei,nu sa deschizi pliscul si sa speri ca o sa aiba demnitate si etica si sa nu se faca abuz de tehnologie.

Edited by wildchild
nu exista dignitate in romana la naiba
Link to comment
Share on other sites

Vina e a oamenilor de stiinta..pentru ca isi fac publice descoperirile.Ei stiu ca lucreaza in subordine si ca guvernul le studiaza fiecare miscare si gestioneaza banii pentru fiecare proiect.Inventiilor lor ajung mereu pe mana celor de sus.Oamenii de stiinta sunt ca si hackerii:geniali insa toti au gura sparta.(mda,faima si faptul ca ai realizat ceva nu are dreptul sa ti-o ia nimeni.)Cand descoperi ceva ce poate fute o intreaga planeta pur si simplu ar trebui sa taci de dragul stiintei,nu sa deschizi pliscul si sa speri ca o sa aiba demnitate si etica si sa nu se faca abuz de tehnologie.

Foarte bine spus, iar Einstein a realizat asta dupa ce a vazut efectele bombei atomice pe mana cui nu trebuia. Cei drept (din cunostintele mele), Einstein a furat planurile respective de la Nicola Tesla cu o saptamana in urma (vazandu-i schitele si notitele). Ei fiind parteneri strans legati, as putea spune o prostie, poate ma insel, dar asa cum a spus si wildchild, pe scurt "Don't give weapons to the crazy monkeys!"

Traiasca vinul rosu!

Link to comment
Share on other sites

sa speram ca al 3 lea razboi mondial va fi doar un razboi rece prin care fiecare tara se va afisa cu ce are, fara sa dea drumul la arsenal.la cate bombe atomice are usa si china n-ar mai ramanea decat scrum din planeta asta.lor le trebuie o planeta pe care sa traiasca, doar nu-s prosti sa o bombardeze si sa o distruga.efectiv nu-mi imaginez ca vor sa construiasca o baza pe luna sa stea acolo...daca distrug terra pwla mancare, mor de foame.

@Flubber

Traiasca vinul rosu
Aia-i tata!
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca tu inca nu intelegi.

Einstein a demonstrat doar principiul. Faptul ca se poate extrage f. multa energie din materie. El stia treaba asta doar din punct de vedere teoretic. Nici macar nu credea ca va fi pusa in practica.

Bomba atomica a fost descoperita de altcineva. Care, cum ai zis si tu, a tacut din gura, si s-a dus la Einstein si i-a spus ca exista o solutie pentru eliberarea energiei din materie prin bombardarea atomului de plutoniu cu un neutron, fapt ce rezulta doi neutroni + energie. Si asa se creeaza o reactie in lant. Cand Einstein a auzit ca este posibil si-a dat seama ca mai multe persoane pot descoperi aceasta solutie, si ca va trebui sa-i comunice asta presedintelui SUA. Lucrul asta se intampla in cel de-al doilea razboi mondial. Oamenii de stiinta aveau toate motivele sa creada ca nemtii cand vor descoperi bomba atomica o vor folosi. Din cauza asta i-a scris Einstein presedintelui. Fapt ce a dus la Manhattan project.

Asa ca nu-ti inchipui vreodata ca daca cineva descopera ceva, nu trebuie sa se faca cunoscut. Chiar daca tace, dupa cativa ani, altcineva va face descoperirea si va vorbi. Este imposibil sa tii secret o tehnologie. Nu e logic sa faci asta.

Stiinta inevitabil va evolua. Asa este normal sa fie. Doar nu crezi ca daca Einstein nu exista, nu se mai descoperea teoria relativitati. S-ar fi descoperit... numai ca cu mult mai tarziu. Tot ce fac oamenii de stiinta straluciti este sa ne propulseze in viitor. E inevitabil asta.

Problema tine de guvern, nu de oamenii de stiinta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...