Jump to content
pr00f

SpeedTest result

Recommended Posts

Acum sa-i lamurim pe cei care chiar au incredere cum ca cei de la Speed Test dau rezultatele bune :).

Serverul din orasul meu, Constanta :

1184171503.png

18.16 Mb/s Download && 9.05 Mb/s Upload && 38 ms Ping.

Suna binisor, nu ?

Acum serverul din Bucuresti - este ceva distanta intre servere - :

1184170371.png

94.26 Mb/s Download && 9.32 Mb/s Upload && 5 ms Ping.

----

Cu un minimum de logica, daca serverul este mai apropiat, ar trebui sa fie viteze mai mari, incluzand si ping mai mic. Aici, este pe invers - serverul apropiat are valori bunicele, pe cand serverul indepartat are valori foarte mari, de asemenea ping mic, de doar 5 ms.

Toate acestea fiind pe un abonament de fibra optica, 100 Mb/s bandwith, RDS.

Totusi, este posibil ca aceste diferente imense sa fie din cauza serverului care hosteaza testele de pe Speed Test ? Fiindca eu vorbisem cu un tip de la RDS, si imi spunea ca aceste rezultate de pe ST depind de serverul ce le hosteaza, iar daca acela are ping mare / viteza slaba / etc, asa va fi si rezultatul. Este adevarat ce zicea tipu' ala ?

Link to comment
Share on other sites

dar ideea ar fi fost daca stiai numele/ip-ul serverelor, faceai cate un tracert ca sa vezi ce ruta urmeaza fiecare... si vedeai cam ce distanta parcurge un pachet trimis de tine...

eu oricum nu am incredere in testele alea...

Da, exact asta spuneam si eu : nu poti avea incredere in rezultate; ele nu pot fi verificate / garantate.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai un PC si 1 legatura de 1 Gbps constanta pana la un server la 100 KM departate si inca 1 legatura de 100 Mbps constanta pana la un server la 2 metri de tine, la care crezi ca o sa ai viteza mai mare? Nu conteaza distanta, latimea de banda conteaza.

Link to comment
Share on other sites

@Cheater@lafurat

Poti sa ai cea mai mare viteza posibila, tot vei atinge o limitare. Ori placa de retea, ori vreun router, dar cel mai posibil, propriul mediu de stocare. Niciun HDD/SSD nu poate scrie cu 280 MB/s, deci degeaba ai viteza atata. :P

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...