Jump to content
yceman

yahoo.ro is ON

Recommended Posts

Anun?at? în urm? cu câteva s?pt?mâni, lansarea pe pia?a româneasc? a portalului Yahoo a avut loc ast?zi, varianta local? putând fi accesat? de la adresa ro.yahoo.com.

Versiunea româneasc? a portalului prezint? pe prima pagin? ?tiri din mai multe domenii precum Finan?e, Sport sau Lifestyle, dând de asemenea posibilitatea utilizatorilor s? î?i fac? cont cu adresa de tipul @yahoo.

ro.

Cele mai recente date indic? faptul c? în România sunt în total 7,94 milioane de conturi Yahoo!, 4,8 milioane de utilizatori ai mail-ului si 5,8 milioane de utilizatori Messenger.

Sursa: yahoo.ro

Link to comment
Share on other sites

Super. Pacat ca ID-ul, chiar daca e pe .ro trebuie sa nu existe nici pe celalalte domenii.

asta am incercat sa fac si eu prima data :)) dar nu a mers o data ..nici a doua varianta si la 3`a m-am gandit sa incerc mail`u care il am acum si tot nu a mers.. and am inteles

Link to comment
Share on other sites

Proiect de tot c?catul :))

Nu îi v?d utilitatea :|

yahoo pana la urma are ca baza tot motorul de cautare. chiar daca tu folosesti google sau mai stiu eu ce prostii, yahoo e foarte folosit worlwide. .ro-ul a fost lansat la fel cum a fost si .ro-ul de la google. returneaza mai bine rezultatele cautarilor pe zona noastra.

PS: si eu am incercat sa imi fac o adresa de mail :))

Link to comment
Share on other sites

Normal ca e acelasi lucru cu yahoo.cn, yahoo.kr sau altele.

Ei trebuie sa mentina sesiunea de login si automat trec pe ro.yahoo.com

Singura chestie ar fi sa apara situri romanesti dar din cat stiu yahoo nu mai ofera subdomenii ...sau poate doar in preajma campaniei electorale - ca atunci apar crizatii care dau oricat... cum era o data messu intoxicat de pnl.

Din cat am vanat candva, yahoo foloseste in general acelasi motoras pe toate tarile pentru acelasi serviciu. O eroare in panamea.ro.yahoo.com se remarca si in panamea.kr.yahoo.com. Chiar filtrele de cod html din blogurile de pe pulse si de pe vietnam pareau sa cenzureze identic.

Exceptie: yahoo.co.jp dar care spune totul: in acest caz nu te logezi pe aceleasi conturi - deci nu te ajuta niciun xss. Din spusele cuiva singurul lucru util e ca ai free pop3 pe jp.

totusi bagam acusi dorkuri ro.*.*..........*.yahoo.com si mai vedem

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Daca sparge cineva unul din site-urile agregate poate cel putin sa schimbe o poza din feed-urile aparute pe yahoo. Daca nu se filtreaza continutul agregat atunci exista sansa de a injecta javascript direct in index la ro.yahoo.com. Deci cineva trebuie sa sparga unul dintre site-urile agregate ca sa testeze :)

Link to comment
Share on other sites

agregate... zici de cele din prima pagina? Nu prea inteleg eu la ce te referi.

Y! mi se par limitati la o constructie robotica de a prelua din paginile de stiri sau care le bag ei pe prima pagina... pe toate tarile identic. Daca merge pe korea merge identic pe romania... de aia inca nu am sperante. Momentan mi se pare construit la fel, pe acelasi schelet web, ca e mai simplu.

Nu stiu daca la asta te referi dar din amintiri o faza simpatica pe google search, am bagat candva un topic. Daca cautai pe google "unu" primul site era "unuonline.ro". Imi sarea antivirusul pe pagina de google search spre a opri un script. Imi pare rau ca nu am verificat atunci de ce se intampla asta, de ce se executa direct scriptul... titlul paginii, metadata, cine continea java in acel caz...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...