Jump to content
gu3st

wireless network problem[important]

Recommended Posts

ma paote ajuta si pe mine cineva ? ...

imi da eroarea aceasta la laptop "wireless network conection doesn`t have a valid IP configuration "

imi mai zice ca si cum is conectat dat am accesul limitat

aceasta retea nu e securizata

care ar fi problema ? treb sa instalez sa dezinstalez ceva ?? sa schimb ip sau mac la wireless ?? ce sai fac ca deja incepe sa ma dispere /..

e cineva care poate sa ma ajute plz ..

Link to comment
Share on other sites

dute la control panel => network connecions => click dreapta wireless area connections => properties => tab-ul general in lista de la mijlocul ferestrei cauta Internet Protocol(TPC/IP) => properties => tab-ul general => sa fie setat pe "obtain ...." la ambele;) bafta:)

Link to comment
Share on other sites

pff, control panel => cauta ceva cu network pe acolo => si in stanga undeva trebuie sa iti apara o lista printre care si "Change adaptor settings" => click dreapta wireless area connections => properties => tab-ul general in lista de la mijlocul ferestrei cauta Internet Protocol(TPC/IP) => properties => tab-ul general => sa fie setat pe "obtain ...." la ambele bafta:)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Administratorul respectivei retele wifi a pus filtrare pe Ip si adresa mac a placii de retea care incearca conectarea. Cand se face aceasta filtrare se opreste si serverul DHCP (cel care aloca Ip automat).Mai exact a introdus in setarile routerului care IP si care adresa mac poate avea acces. A facut asta pt ca a observat ca altcineva se mai conecta la reteaua lui. De regula o retea wifi cu filtrare Ip & MAC Address este afisata/vazuta ca fiind nesecurizata (-adica fara parola).

In concluzie... nu mai ai ce face, nu te mai poti conecta. Trebuie sa sti ce Ip, subnetmask, gateway, si ce adresa mac sa aloci placii de retea. Nu te ma chinui ca nu ai nicio sansa.

Ipotetic ar fi posibil sa le afli dupa cum ziceau si cei dinaintea mea, dar este mult prea complicat si iti garantez ca laptopul tau nu are adaptor wifi care stie sa "monitorizeze". De regula astfel de adaptoare se vand separat si sunt cam dificil de gasit. Vezi aici despre asemenea adaptoare: http://rstcenter.com/forum/21939-%5Breview%5D-alfa-network-awus036h.rst

Sau search pe google dupa Alpha Network.

PS: Penetrarea in mod nepermis a unei retele wifi este ilegala. Pe de alta parte, un admin (-cel cu routerul wifi) al acelei retele mai destept ti-ar "lua" date sensibile din PC (parole etc...) cat ai clipi. Unii chiar lasa retele wifi la liber pt fraieri.

"Cine plange la urma, plange mai rau!" - rimagheo

Link to comment
Share on other sites

ma persoana ce detine acest rooter o cunosc mi vecina si nu are nici un habar de asa ceva ce zici tu ca pt ami lua parole sau chesti de genu ...si cred ca adaptoru meu e un intel pro set .

pai cum iti explici ca adineauri 5 zile mia mers si pe urma iar nu pana in prezent,,, timp de 9 luni a mers fara nici o problema pe urma iar nu mia mers cateva zile si dupaia a inceput iarasi sa mearga ...

intrebare : e posibil daca ii da un reset la rooter sa imi mearga ??

Link to comment
Share on other sites

...

intrebare : e posibil daca ii da un reset la rooter sa imi mearga ??

Da! mai mult ca sigur ca o sa-si revina daca zici ca uneori a mers, alteori nu, etc...

Dar... atentie! Nu reset la router. O resetare ar readuce setarile din fabrica ale ruterului si nu mai stiti ce setari trebuiesc facute pt a avea acces la internet (Ip dat de ISP, subnetmask, gateway etc.). De regula se da un restart conectandu-te prin interfata web la router sau o intrerupere a alimentarii pt aprox. zece secunde.

Dar crede-ma... mai mult ca sigur a facut filtrare IP & macc address ca sa nu mai ai si tu net.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...