Jump to content
DarkIceee

Vama pentru pachete din SUA ??

Recommended Posts

Stiu ca pare cam ciudat ce intreb eu pt un forum legat de securitate dar am cautat pe google si nu prea inteleg ce e pe acolo , as avea si cateva intrebari.

Urmeaza sa primesc din sua un pachet cu ceva electronice , un super mouse , 1 gps , 1 mp3 player nu o sa fie in impachetarile lor originale nu o sa fie instructiuni sau nimic altceva doar obiectele , intrebarile sunt :

1.Daca le primesc ca gift se plateste vama ?

2.Sunt obligat sa deschid pachetu la vama de fata cu ei ?

3.E bine sau nu sa declare valoarea pachetului in SUA ?

Daca aveti ceva sfaturi cum as putea sa trec de vama astept si indicatii.

Obiectele nu sunt castigate sau comandate de pe vre-un site american , sunt trimise de un prieten . Ms

Edited by DarkIceee
Link to comment
Share on other sites

Pai si daca declar o valoare de 50$ ?? La toate itemele alea poate sa imi faca ceva ? Sau sa zica ceva ?

Cred ca ideal ar fi sa nu declari deloc(daca se poate) in loc sa declari fals. Valoarea poate fi determinata si de ei presupun.

In principiu cred ca trebuie sa fie completat un formular de genul:

Pachetul contine: Heroina

Greutate: 2 kg

Valoare: 60.000 EUR

Link to comment
Share on other sites

Pai da si cu ce ma ajuta daca ala pune mana pe catalog si imi scoate un tva si niste preturi de ma umfla rasu ?

Valoarea în vam? se declar? de c?tre importator, care este obligat s? depun? la biroul vamal o declara?ie pentru valoarea în vam?, înso?it? de facturi sau de alte documente de plat? a m?rfii ?i a cheltuielilor pe parcurs extern, aferente acesteia.

Valoarea in vama a marfurilor*|*Contzilla, Contabilitate, fiscalitate, monografii contabile, IAS

Platesti TVA la costul produsului in RO.

Nu te ajuta cu nimic. Daca nu-ti convine, nu lua coletul :)). Doar nu credeai vrajeala cu "traim intr-o tara libera" nu? :))

Link to comment
Share on other sites

Valoarea în vam? se declar? de c?tre importator, care este obligat s? depun? la biroul vamal o declara?ie pentru valoarea în vam?, înso?it? de facturi sau de alte documente de plat? a m?rfii ?i a cheltuielilor pe parcurs extern, aferente acesteia.

Valoarea in vama a marfurilor*|*Contzilla, Contabilitate, fiscalitate, monografii contabile, IAS

Platesti TVA la costul produsului in RO.

Nu te ajuta cu nimic. Daca nu-ti convine, nu lua coletul :)). Doar nu credeai vrajeala cu "traim intr-o tara libera" nu? :))

Aia cu libertatea nici o sansa , da sunt niste chestii sa ocolesti toate prostiile lor , aia cu valoare nedeclarata , sa nu fie chitante sau alte nebunii in pachet tot felu de chestii ma gandesc ca le stie careva

Link to comment
Share on other sites

Aia cu libertatea nici o sansa , da sunt niste chestii sa ocolesti toate prostiile lor , aia cu valoare nedeclarata , sa nu fie chitante sau alte nebunii in pachet tot felu de chestii ma gandesc ca le stie careva

Citeste codul vamal.

Mai exact:

Acordului general pentru tarife vamale ?i comer? 1994, ratificat prin Legea nr. 133/1994, cu modific?rile ulterioare.

Poate gasesti tu ceva acolo.

Daca declari valoare falsa te pot baga pt. fals in declaratii... cred. Nu stau ei sa determine valoarea coletului. O declari tu si daca lor li se pare ceva suspect iti fac dosar penal pentru fals in declaratii si urmeaza sa demonstreze in instanta ca tu nu aveai cum sa ai pt colet o valoare asa mica.

Link to comment
Share on other sites

Citeste codul vamal.

Mai exact:

Acordului general pentru tarife vamale ?i comer? 1994, ratificat prin Legea nr. 133/1994, cu modific?rile ulterioare.

Poate gasesti tu ceva acolo.

Daca declari valoare falsa te pot baga pt. fals in declaratii... cred.

Nu are ce sa imi faca mie valoarea o declara ala care trimite , eu primesc . O sa incerc sa ma uit pe acolo sa vad poate mai aflu ceva

Link to comment
Share on other sites

Nu are ce sa imi faca mie valoarea o declara ala care trimite , eu primesc . O sa incerc sa ma uit pe acolo sa vad poate mai aflu ceva

Valoarea în vam? se declar? de c?tre importator, care este obligat s? depun? la biroul vamal o declara?ie pentru valoarea în vam?, înso?it? de facturi sau de alte documente de plat? a m?rfii ?i a cheltuielilor pe parcurs extern, aferente acesteia.

E scris cu bold. Tu o declari.

Cred ca in SUA si el o declara acolo. Dar acolo e treaba lor.

Link to comment
Share on other sites

Valoarea în vam? se declar? de c?tre importator, care este obligat s? depun? la biroul vamal o declara?ie pentru valoarea în vam?, înso?it? de facturi sau de alte documente de plat? a m?rfii ?i a cheltuielilor pe parcurs extern, aferente acesteia.

E scris cu bold. Tu o declari.

Cred ca in SUA si el o declara acolo. Dar acolo e treaba lor.

Frate eu nu sunt importator la draq ca nu sunt firma , sunt persoana fizica . Poate eu nici nu stiu ce e inauntru , te suna fratele tau din California ba ti-am trimis un cadou de ziua ta , nu iti zic ce ii vezi tu acolo . Ce facturi sa pun eu de unde ? Eu nu am cumparat nimic . Eu primesc cadou

Link to comment
Share on other sites

Frate eu nu sunt importator la draq ca nu sunt firma , sunt persoana fizica . Poate eu nici nu stiu ce e inauntru , te suna fratele tau din California ba ti-am trimis un cadou de ziua ta , nu iti zic ce ii vezi tu acolo . Ce facturi sa pun eu de unde ? Eu nu am cumparat nimic . Eu primesc cadou

Definitie: importator | DEX online

Definitie: importa | DEX online

Vezi in codu vamal daca e ceva special legat de cadouri.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se aplica aici ca eu persoana fizica sunt importator , nu am de unde sa le dau eu facturi daca nu am cumparat nimic

Vezi tu, e destul de complicat pt ca eu de ex daca vreau sa import ceva fara sa platesc taxe vamale as putea spune "pai stai.. ca asta e in dar de la fratii mei de peste ocean". Si import tone fara TVA. Dar nu e asa simplu. De aia cred ca si pt cadouri trebuie sa platesti TVA.

Dar e posibil(nu stiu ca nu am studiat) ca pt o anumita cantitate sau o anumita valoare sau o anumita frecventa sa fii scutit de TVA. Nefiind nevoie sa mai declari valoarea. Habar n-am. Uita-te.

Daca e (si e posibil sa fie), e.. daca nu, asta e.. platesti TVA, declari valoare, respecti legea de cacat :).

Link to comment
Share on other sites

Vezi tu, e destul de complicat pt ca eu de ex daca vreau sa import ceva fara sa platesc taxe vamale as putea spune "pai stai.. ca asta e in dar de la fratii mei de peste ocean". Si import tone fara TVA. Dar nu e asa simplu. De aia cred ca si pt cadouri trebuie sa platesti TVA.

Dar e posibil(nu stiu ca nu am studiat) ca pt o anumita cantitate sau o anumita valoare sau o anumita frecventa sa fii scutit de TVA. Nefiind nevoie sa mai declari valoarea. Habar n-am. Uita-te.

Am vazut ceva cu produse pana in valoare totala de 50$ , numa ca si aici ii o porcarie daca ele sunt folosite si vechi de 1 an de exemplu ala le ia din catalog ca nou , nu cu cat sa zicem as fi castigat eu o licitatie pe ebay , sau daca sunt stricate sa zicem si eu le pot repara .

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ceva cu produse pana in valoare totala de 50$ , numa ca si aici ii o porcarie daca ele sunt folosite si vechi de 1 an de exemplu ala le ia din catalog ca nou , nu cu cat sa zicem as fi castigat eu o licitatie pe ebay , sau daca sunt stricate sa zicem si eu le pot repara .

Nu cred ca ti le ia ca noi.

Dar daca e sa ai probleme le dai chitanta de la ebay "uite domne.. atat a costat". Si nu au ce sa comenteze.

Citeste legea. E cel mai sanatos.

Stai linistit ca pt 50$ nici nu se complica :-j

Link to comment
Share on other sites

Vezi, poate pentru anumite chestii nu se percepe tva...De exemplu la carti cumparate de pe amazon platesti numai cartea + transportul (sper :)) )

Si tu trebuie sa te uiti in prostia aia de cod al lor de lege sa citesti cine stie cat iti cere ala vama sau tva pe carte sa vezi ce te umfla rasu atunci

Link to comment
Share on other sites

Daca pe mine m-ai intrebat, da :) Adica nu am facut inca comanda, ca n-am visa (cat de prost sa fiu sa ma astept sa pot sa platesc ramburs? :)) in fine :P ) , Da m-am uitat pe tabelu ala al lor de cacat, si singura chestie care era pe-acolo era o taxa de ~2.5lire, care reprezintra transportu.

Poate are vreo legatura si cu faptu ca cica pachetele se trimit din germania la noi (adica in germania au un fel de depozit, cacat), si na, poate fiindca suntem in ue ... :-??

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Daca pe mine m-ai intrebat, da :) Adica nu am facut inca comanda, ca n-am visa (cat de prost sa fiu sa ma astept sa pot sa platesc ramburs? :)) in fine :P ) , Da m-am uitat pe tabelu ala al lor de cacat, si singura chestie care era pe-acolo era o taxa de ~2.5lire, care reprezintra transportu.

Poate are vreo legatura si cu faptu ca cica pachetele se trimit din germania la noi (adica in germania au un fel de depozit, cacat), si na, poate fiindca suntem in ue ... :-??

Si iti ajunge in 1 luna cu vaporu , poate la vara :)

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu comenzi de afara si n-am avut nici un stres, asta pana nu am ajuns prin ghencea.

prima oara am comandat un ceas, a venit la un oficiu postal pe langa berzei, mi-a dat pachetu fara sa-l verifice.

a doua oara am luat un wind braker, o plasa d-aia pentru masini decapotabile. A venit undeva pe la 13 sept... nu mi-a cerut nici un leu. Mi-am luat pachetu si am plecat.

a treia oara prin ghencea, 2 ceasuri, 2-3 genti... tva 300 ron.

de unde, de ce, nu stiu... dar pana-n momentu ala n-am platit nimic nimanui.

din usa vin cu avionu :-)

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu comenzi de afara si n-am avut nici un stres, asta pana nu am ajuns prin ghencea.

prima oara am comandat un ceas, a venit la un oficiu postal pe langa berzei, mi-a dat pachetu fara sa-l verifice.

a doua oara am luat un wind braker, o plasa d-aia pentru masini decapotabile. A venit undeva pe la 13 sept... nu mi-a cerut nici un leu. Mi-am luat pachetu si am plecat.

a treia oara prin ghencea, 2 ceasuri, 2-3 genti... tva 300 ron.

de unde, de ce, nu stiu... dar pana-n momentu ala n-am platit nimic nimanui.

din usa vin cu avionu :-)

Da cum calculeaza dupa catalog sau cum ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...