Jump to content
Dragos

Problema ROGVAIV

Recommended Posts

  • Moderators

Discutam acum cateva saptamani cu un amic de-al meu despre problema ROGVAIV.

Noi ca oameni percepem cele sapte culori fundamentale (Rosu Oranj Galben Verde Albastru Indigo Violet) + derivatele lor. Ce este inainte de rosu ii spunem infrarosu iar ce este dupa violet ultraviolet.

Intrebarea ce a reiesit de aici este urmatoarea: daca avem infrarosu si ultraviolet, nu putem limita spectrul astfel incat sa avem infraoranj-ultragalben, infragalben-ultraalbastru sau infraverde-ultraviolet?

Link to comment
Share on other sites

Buna intrebare.

Daca gresesc va rog sa ma corectati.

Raspunsul meu este:

Ba da. Dar nu isi are sensul.

Aceste delimitari au fost facute de oameni avand ca punct de referinta spectrul vizual(ROGVAIV).

Radiatiile ultraviolete sunt doar denumiri ale unui anumit interval al frecventelor electromagnetice. Denumiri date de oameni. La fel si cu infrarosu.

Luand drept exemplu infragalben-ultraalbastru. Am putea spune ca toate culorile ce cuprind acest spectru sunt galben, verde, albastru.

Ce este ultraalbastru este de fapt Indigo iar ce este infragalben este de fapt oranj.

La fel de bine poti sa dai denumirea razelor x ca fiind ultra-ultra-violet. Dar mai simplu e sa le zici raze x asa cum le zice toata lumea.

Aceasta delimitare, ca denumire poate avea rost doar daca o anumita portiune din spectrul vizual are caracteristici mai importante decat alta portiune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...