Jump to content
C03u5

PPPoE on Backtrack 5! for beginners

Recommended Posts

Salut,

Avand in vedere ca am ramas fara unghii in 10 min. pentru a seta PPPoE in backtrack 5 m-am gandit ca ar fi bine sa ramaneti cu unghiile la locul lor nu printre dinti...

Comanda cheie pentru setarea PPPoE dsl in backtrack 5 este:

$ sudo pppoeconf

Dupa o sa va apara ceva magic pe ecran si daca stiti engleza (daca nu, ghiciti) este simplu in continuare... ;)

Sper ca a fost de ajutor...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Puteti folosi si asta:

http://www.roaringpenguin.com/products/pppoe

Trebuie compilata sursa, dar ar trebui sa va descurcati.

Eu il foloseam pe Slackware, dar cred ca l-am folosit si pe Backtrack. Pentru configurare parca era pppoe-setup, iar ca sa te conectezi - pppoe-start (dar dupa configurare era recomandat un pppoe-connect, apoi Ctrl + C dupa conectare) .

Pentru cei cu net prin USB, doar la RDS stiu cum e. Aveti ZTE_LinuxUI, il instalati si rulati. Eu cred ca am avut niste probleme, nu mai stiu cu ce distributie, cand in fisierul de configurare trebuia specificat portul USB in care era bagat.

Dar na, aveti Network Manager, 2 click-uri si gata conexiunea. Si lumea zice ca Linux-ul e greu de folosit...

Link to comment
Share on other sites

Si lumea zice ca Linux-ul e greu de folosit...

Off: Pai e greu... Cum naiba sa scrii tu in linie de comanda "make" "make install" cand poti sa faci acelasi lucru din 10 click-uri si bifand n?pe mii de optiuni pe care nu le intelegi... Apoi urmand inevitabilul ecran albastru.

Link to comment
Share on other sites

@mike_vio: in titlu scrie clar "for beginners" adica cei 2% de care vorbesti tu!

@Nytro: Metoda folosita de tine nu merge in BackTrack 5 asa cum a spus si Duty^, exista o problema. Deci dupa ce instalezi, configurezi si etc cu rp-pppoe (programul zis de tine) dai pppoe-start si iti apare ".Conected!" si daca dai pppoe-status zice ca totul este ok, dar aici este problema ca Mozzila, nmap etc. nu au conexiune cu Internetul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...