Jump to content
vlad1395

decriptare3 [usor]

Recommended Posts

Am ajuns abia la X ?i deja m? doare capul...poate o rezolv mâine..

EDIT: AM rezolvat...e u?or:D

PS:Ca s? v?d dac? e corect...zine m?car câte litere are cryptat

EDIT 2:Trebuie sa fie o greseala... ce cuvant din limba romana are literele B si C una langa alta?

Deoarece :

X=B

Y=C

Edited by unknown.
Link to comment
Share on other sites

sinthesis este primul care sparge gheata

em: nu stiu exact la ce te referi cand spui bijectiva. am specificat ca in procesul de decriptare s-ar putea intampina probleme, probleme care trebuiau identificate (-optional-)

in rest, felicitari lui synthesis; si astept raspunsuri si din partea altora (si eventual modul in care au ajuns la acel raspuns)

Link to comment
Share on other sites

sinthesis este primul care sparge gheata

em: nu stiu exact la ce te referi cand spui bijectiva. am specificat ca in procesul de decriptare s-ar putea intampina probleme, probleme care trebuiau identificate (-optional-)

in rest, felicitari lui synthesis; si astept raspunsuri si din partea altora (si eventual modul in care au ajuns la acel raspuns)

bijectiva -> admite inversa == se poate "decripta"

Link to comment
Share on other sites

a fi bijectiva e cu cantec.

adica isi admite inversa intr-o oarecare masura

tromfil mi-a dat o functie de decriptare in php, nu am incercat-o.

insa dupa cum am subliniat si eu, pot aparea probleme in procesul de decriptare. adica: ar trebui sa folosim criptarea asta numai pe text ce poate fi inteles de catre utilizator, iar decriptarea sa se faca interactiv (adica userul sa poata identifica cuvantul 'pocit' sau fara semnificatie, iar decriptorul sa incerce alte variante); sau sa se mai imbunatateasca functia de criptare pt a fi mot-a-mot bijectiva

Link to comment
Share on other sites

?ters. Se pare c? dac? analiz?m mai bine cmiN are dreptate. Good job!

ps: am încercat ?i decriptare2 ?i se poate face cu o formul? de vreo 2 rânduri. Scapi de for în for ?i aduci totul într-un singur for - normal c? e foarte dificil?, dar scapi de calcule multe c? le pui în afara forului. Plus c? acea cheie poate fi calculat? la fiecare pas f?r? incrementare - folosim sume ?i progresii. S? v?d dac? g?sesc fi?ierul ?i voi scriu ?i acolo func?ie de criptare ?i decriptare.

Optimizare zic, c? doar vorbim de decript?ri ?i break the code.

Edited by tromfil
Link to comment
Share on other sites

Ai pm.

Edit:

(1) functia este injectiva deoarece pentru orice x1 != x2 nu exista f(x1) == f(x2)

- demonstratia e simpla ... chiar daca se pot gasi subsiruri A care se aseamana cu subsiruri B (desi initial difereau complet dupa ce s-au facut incrementari in A in urma gasirii vocalelor incep sa contina asemanari) si se vor nimeri cateva caractere care vor coincide tot vor fi neutralizate la decodare si tot vor exista diferente pentru incrementarile directe.

(2) functia este de asemenea si surjectiva (pentru orice output corect exista cel putin un input)

Din (1) si (2) => bijectiva => inversabila.

Problema apare atunci cand inversa primeste un argument care nu apartine codomeniului celei normale, dar d.p.d.v. matematic nu e definita in afara lui.

Link to comment
Share on other sites

Ma apucasem sa il aflu si eu facand totul manual. Dar dupa 2 litere am zis sa vad ce au scris si altii. Cand am vazut scris Este un diminutiv pentru o leguma..., deja am intuit care ar fi cuvantul. Ca apoi, doua posturi mai jos, sa fie afisata solutia. Ar fi trebuit sa dea mesaj privat asa cum a cerut initiatorul topicului.

:(

Link to comment
Share on other sites

Ma apucasem sa il aflu si eu facand totul manual. Dar dupa 2 litere am zis sa vad ce au scris si altii.

:(

Daca doreai sa afli singur, nu te uitai la comentarii. Luai string-ul si gaseai metoda de decriptare.

In fine, am sters raspunsul ca vad ca te irita. Eu il pusesem pentru o verificare, ca dupa ce ai rezolvat sa te convingi de "puterile" tale.

Uite ca am facut si rima :)

PROGRAMEL: http://rstcenter.com/forum/40133-%5Bdecriptare3%5D-c-sursa.rst

Edited by Sega
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...