Jump to content
player123

Lectii Hacking

Recommended Posts

Va salut,

Sunt nou in acest domeniu, si nu prea ma pricep la hacking, si mam intrebat daca ofera careva lectii de hacking.

Platesc orele, dar sa ma invete ceva " high " si sa aibe rabdare cu mine ca m-ai ales nu prea le am cu hacking-ul.

P.s : Nu stiu daca am postat unde trebuia dar am vazut ca scrie aceasta categorie " Tips & tricks, questions, monetizare " si sa nu se bage toti numai pentru + 1 .

Va multumesc,

Victor,

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Hackingul este un domeniu mare, trebuie sa te axezi pe ce vrei tu sa faci: XSS, SQLi, inginerie sociala etc.

  • Pentru XSS, trebuie sa stii JavaScript. (uite aici un articol scris de mine)
  • Pentru SQLi, trebuie sa stii SQL. (vezi blogul lui tin)
  • Pentru inginerie sociala, trebuie sa stii/poti sa manipulezi oameni. (vezi articolul acesta a lui neme)

Sunt unele lucruri ce se invata in cateva saptamani, iar altele in cativa ani. Eu programez de aproximativ cinci ani de zile, iar in PHP de doi ani.

Cum am zis si mai sus, nu te arunca in mare daca nu stii sa inoti.

Link to comment
Share on other sites

Hackingul este un domeniu mare, trebuie sa te axezi pe ce vrei tu sa faci:

chiar si cuvantul "Mare" nu e deajuns, e ca si cum ai spune vreau sa fiu Bill Gates cand ai putea alege oricare alta persoana de pe intregul Glob. Hacking exista cam in orice domeniu de activitate, fie pe Online sau Offline. cum a zis si Syn trebuie sa te axezi pe o nisa care te intereseaza, iar dupa vii si le zici la baieti, vreau sa invat ASTA.

Link to comment
Share on other sites

nu mai bine inchiriezi un hacker ? daca tot esti dispus sa platesti,tot aici pe forum poti gasi un hacker . Nu mai trebuie sa-ti bati tu capshorul sunt destui care sunt dispusi pentru o suma de bani sa faca treaba in locul tau si mai putin sa fie profesori .

Eu inainte avea comunitate de gaming, am avut cs / samp / cod4 / si l4d2 , am avut o comunitate cu mai multe servere si diferite jocuri, apoi am inchiso deoarece aveam examene si nu ma mai puteam ocupa de ea asa ca am inchiso, si bineinteles cand ai o comunitate ai si multi dusmani, dupa ce am inchiso, ma rugat un prieten sa il ajut cu forumul, sa il fac de la 0 sa ii instalez moduri etc.

I-am facut totul ok, nu i-am cerut nici 1 leu, i-am facut de placere si ca parea un baiat de treaba, dar se pare ca m-am inselat si era un om cu 2 fete, dupa ce l-am ajutat 1-2 luni i-am facut toate mofturile cu forum-ul lui imi da ban, bineinteles ca te enervezi ca il ajuti atata timp si apoi sa primesti ban permanent. De aia vreau sa invat si eu despre hacking, ca vreau sa ii tot sparg forum-ul pana va inchide acel domeniu.

In plus voi iesi mai ieftin daca voi invata inloc sa platesc de fiecare data acea persoana pentru a ii sparge forum-ul.

Stiu ca pare penibil dar ma enervat foarte mult chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat, dar eu nu mai am nici o comunitate, am inchiso de mai mult timp, acuma nu mai joc nimic.

Nu mai vorbim, deoarece ne-am certat rau, si problema e ca are web host de la o firma autorizata, si acea firma poate sa ii dea backup cand doreste el, si de aia eu vreau sa ii tot sparg forum-ul pana va inchide domeniul ( nu numai mie mi s-a intamplat, si la alte 2 persoane ) .

Link to comment
Share on other sites

Am inteles tot ce ai zis, problema e ca el deja are pe alta persoana care il ajuta cu forum-ul, din ce am auzit phpbb se sparge repede numai daca are moduri instalate si toate prostiile pe el, daca e instalat default este mai greu ( asa am auzit ) , si oricum daca ma alatur staff-ului si voi sterge totu el dupaia o sa bage back up-ul.

I sa mai intamplat lui faze din astea si cand a bagat backup-ul a dat afara tot staff-ul asa ca nici o sansa ..

Link to comment
Share on other sites

Eu inainte avea comunitate de gaming, am avut cs / samp / cod4 / si l4d2 , am avut o comunitate cu mai multe servere si diferite jocuri, apoi am inchiso deoarece aveam examene si nu ma mai puteam ocupa de ea asa ca am inchiso, si bineinteles cand ai o comunitate ai si multi dusmani, dupa ce am inchiso, ma rugat un prieten sa il ajut cu forumul, sa il fac de la 0 sa ii instalez moduri etc.

I-am facut totul ok, nu i-am cerut nici 1 leu, i-am facut de placere si ca parea un baiat de treaba, dar se pare ca m-am inselat si era un om cu 2 fete, dupa ce l-am ajutat 1-2 luni i-am facut toate mofturile cu forum-ul lui imi da ban, bineinteles ca te enervezi ca il ajuti atata timp si apoi sa primesti ban permanent. De aia vreau sa invat si eu despre hacking, ca vreau sa ii tot sparg forum-ul pana va inchide acel domeniu.

In plus voi iesi mai ieftin daca voi invata inloc sa platesc de fiecare data acea persoana pentru a ii sparge forum-ul.

Stiu ca pare penibil dar ma enervat foarte mult chestia asta.

daca pleci de la baza "razbunare" nu prea cred ca o sa inveti ceva bun, asa se te simti bine ptr 5 minute nu e greu, astepti pana apare un 0day de phpbb related si te distrezi 5 minute, dupa care foarte posibil o sa si refaca site ul, iar tu ramai de prost, tot pe langa.

Link to comment
Share on other sites

daca pleci de la baza "razbunare" nu prea cred ca o sa inveti ceva bun, asa se te simti bine ptr 5 minute nu e greu, astepti pana apare un 0day de phpbb related si te distrezi 5 minute, dupa care foarte posibil o sa si refaca site ul, iar tu ramai de prost, tot pe langa.

Si daca apare acel phpbb 0day peste nu stiu cate luni ce face?daca zici ca tu ai instalat+configurat forumul ar trebui sa stii si ce moduri sunt instalate etc,incearca sa gasesti un exploit pentru un mod instalat de tine si testeaza daca merge sa iei acess cu el sau mai stiu eu ce.

Link to comment
Share on other sites

Si daca apare acel phpbb 0day peste nu stiu cate luni ce face?daca zici ca tu ai instalat+configurat forumul ar trebui sa stii si ce moduri sunt instalate etc,incearca sa gasesti un exploit pentru un mod instalat de tine si testeaza daca merge sa iei acess cu el sau mai stiu eu ce.

ptr mine era obvious, daca tu crezi ca ar fi trebuit sa adaug si "moduri" in contextul deja existent atunci imi cer scuze. +1 pentru tine

tot nu mi se pare o idee buna sa incepi cu motivul ala, oricum iti urez success

Link to comment
Share on other sites

Are mod-ul top 5 instalat pe forum ( pe forum arata top 7 ) , ma rog , eu nu prea le am si am verificat cu havij si mia aratat ca este vulnerabil si cand am dat sa vad baza de date cu tabele tot imi aparea numele asa " sjn4k'\ " ceva de genu. Deci eu cred ca este vulnerabil + ca tema este buguita, ala nici sa dea moderator pe forum nu stie.

Am " spart " o singura data un site postat de cineva aici ca este vulnerabil prin havij pana am gasit user admin si pass cam atata.

Stai linistit ca tot o sa se gaseasca o solutie pentru a sparge un forum phpbb, din ce am vazut pe acest forum aproape toata lumea stie sa sparga site-uri si nici nu exista un site care sa nu fie spart.

P.s : Cei interesati sa imi scrieti aici cat va costa ora si ce ma puteti invata sau prin pm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...