Jump to content
Silviu

250.000 USD, cheltuieli de infractor cibernetic pe trei luni

Recommended Posts

Super interesant. Dar oare ce planuiesc cu botnetul asta, totusi este destul de mare :-?

Il folosesc pentru a instala diferite programe de pe urma carora obtin bani, ar mai putea fi folosit pentru obtinerea cartilor de credit/conturi de banci/etc...in principal orice din ce se pot scoate bani frumosi.

Link to comment
Share on other sites

Pai da dar inca exista multi useri in romania(cel putin) care inca nu stiu nici cum se instaleaza un windows...

lol am un pusti sub mine care si reinstaleaza windowsul de fiecare data cand isi ia ban pe un server de cs... marog trecem peste ca sarim de la subiect, oricum atata timp cat a fost agatat de un antivirus.. deja sare jumate din norma

Link to comment
Share on other sites

Sa ne gandim ca studiu este facu de Kaspersky situatia poate nu este asa grava cum se spune, ci doar vor sa isi faca "vanzare"! pun pariu pe 1.000 ron ca 70% din populatia romaniei nu are un OS original si/sau un antivirus licentiat, majoritatea folosesc solutiile de securitate free sau nu folosesc deloc! asa-zisi technicieni IT de la retelele de networking ne cartier, la care te duci daca se misca pc greu sau nu mai merge deloc, vin la tine acasa si zic ca s-a stricat nu stiu ce piesa din pc si trebuie sa o schimbe.. le dai 100 ron cand piesa e 20 ron si iti mai si fura din pc daca ai piese bune si le inlocuiesc cu cacaturi!

Edited by DuTy^
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...