Jump to content
em

Închidere PC remote

Recommended Posts

S? zicem c? am un server undeva (relativ departe de mine). M? conectez la el cu RDP. Cum a? putea s? îl resetez remote dar nu prin intermediul internetului (de exemplu atunci când e blocat, prime?te flood, e netul picat etc.)

M? gândeam s? îi montez un microfon ?i s? pun un telefon mobil lâng? el, iar când sunetul dep??e?te un anumit prag, reboot (astfel a? putea s? îl resetez printr-un simplu apel). Alte idei mai ave?i?

P.S. : Schedule reboot la un anumit interval de timp iese din discu?ie.

Link to comment
Share on other sites

Pentru partea cu flood, presupun ca poti face un script ceva care sa incerce sa verifice daca poate sa se conecteze catre un anumit ip, sau sa dea un ping catre un anumit ip si sa verifice cat timp dureaza, daca se depaseste cu un anumit interval de milisecunde, atunci calculatorul isi va da restart.

Daca in schimb e blocat ... aici e mai greu... nu stiu ce sa iti zic. Cam ce sistem de operare ar fi pe acel rdp?

win/linux?

Pe linux, cred ca ai putea sa faci un script care sa verifice un anumit proces sau mai multe procese (nu ma pricep prea bine in linux).

Link to comment
Share on other sites

1) Modem telefon fix? Sa se inchida la un apel catre nr respectiv.

2) Conectezi un telefon mobil prin USB la server, te folosesti de software-u pentru PC oferit de firma telefonului mobil pentru a vizualiza mesajele pe server. De aici faci un program in autoit care sa analizeze fiecare mesaj primit, iar daca este primit de la nr tau sa interpreteze text message-u ca o comanda de consola. Astfel poti avea control mult mai mare asupra serverului. Nu doar shut down.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...