Jump to content
lunguleasa

programare incepator

Recommended Posts

Saluare, am deschis si eu acest topic in speranta ca ma puteti ajuta si imi puteti impartasi din experienta voastra in programare.

M-am apucat sa invat programare si am inceput sa invat ceva java din tutoriale de pe internet, carti online dar am vazut ca nu merge sa invat in acest mod asa ca va cer ajutorul, daca puteti sa imi ziceti si mie ceva carti, tutriale care sunt cele mai bune pentru a invata programare, cu ce limbaj sa incep(c, java, pascal etc.).

Link to comment
Share on other sites

php ar fi ideal pentru ca e mai permisiv si mai interesant pentru incepatori...dupa ar merge c++, java...daca vrei sa inveti serios si structurat si nu doar sa te afli in treaba ia-ti o carte...crede-ma ca isi merita banii ;)

Edited by Truda
nu vad tastatura :)
Link to comment
Share on other sites

Programatorul nu este o persoana care doar stie sa scrie cod, sau un algoritm,un programator este ceva complex care site diferite concepte de programare, tehnici de programare, matematica, modele matematice sa le aplice, reuseste sa aplice in practic concepte diferite, exemple , reuseste sa colaboreze cu un matematician si scrie MatLab(doar symbolic calculus), comunica cu un biolog si il ajuta sa scrie un soft pentru ADN,iara dau exemplu Natural Language Processing care prezinta cunostinte de romana(chiar acuma invat si eu timpi verbelor) ca scriu cod in ProLog care e total diferit fata de programarea procedurala(C,PHP,Python, etc...) e programare logica. De exemplu "un programator" s-a gandit sa copieze un model din natura si sa il simuleze pe calculator algoritmi genetici, deasemenea si perceptronul, etc.... De exemplu teoretic cei de la cibernetica, ar trebuie sa se uite in mediul incujurator sa copieze modele biologice pe calculator, ma refer se uita de ce scorpionul vede noapte si omu nu, sau broasca de ce e congelata si nu moare dar omul da. Matematica este limba comuna a tutoror, bilogul nu stie informatica si incearca sa-ti spuna sa calculezi o chestie pe care pe el in ajuta si nu iti spune tie cum sa il scrii.

Edited by gigaevil
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...