Jump to content
hirosima

intrebare memorie ram

Recommended Posts

Am un laptop dell vostro A860 cu 1 giga de ram si merge destul de lent. Asi vrea sa ii fac un upgrade. Am gasit o oferta pe emag de Tip memorie: 4 GB DDR3 1066 MHz, SODIMM, Unbuffered. Iar laptopul meu suporta DDR2 800MHz(PC2-6400). Ar fi o problema daca cumpar memoria de 4 giga cu frecventa mai mare, am gasit-o la oferta.

Multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

Iti iei AIDA64 de pe torrente si vezi exact tipul de ram existent.Preferabil sa iei inca unul identic sa nu ai probleme cu bsod si alte incompatibilitati (asta daca mai ai slot liber si pastrezi si placuta actuala)

am instalat programul si in dreptul memorie ram imi spune asa: DIMM1: Elpida EBE11UE6ACUA-8G-E 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)

Deci nu se potriveste ca este DDR2.

Imi ramane solutia sa cumpar: Memorie Laptop Kingston 2GB DDR2 800MHz KVR800D2S6/2G - eMAG.ro

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca tu ai doar 2 sloturi(cel mai probabil)...ia-ti 2 bucati din linku care l-ai dat si gata.alea care le ai acum le vinzi

LLegoLLaS, crezi ca ambele sloturi sunt ocupate? Spun asta pentru ca daca ar fi un singur slot ocupat de 1 giga si pun pe cel liber 2 giga ar fi mult mai bine. Tu ce parere ai?

Link to comment
Share on other sites

LLegoLLaS, crezi ca sunt pe ambele sloturi doua de 512? Spun asta pentru ca daca ar fi un singur slot ocupat de 1 giga si pun pe slotul liber memoria de 2 giga ar fi mult mai bine. Tu ce parere ai?

pai desfa=l si clarifica :)) n-am inteels nimic din ce ai scris.Banuiesti cxa e doar unu ocupat sau stii sigur?(de obicei producatorii de laptopuri pun ramul in dual channel [1gb=2x512,2gb=2x1gb] si tot asa) Si CHiar daca e doar unu ocupat te sfatuiesc sa faci tot ce am spus sa nu ai probleme dupa ;) Pe viitor o sa fie si mai scumpe ddr2 ;).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...