Jump to content
wildchild

Cisco ccie

Recommended Posts

Din ce am auzit de pe net, acest examen este unul din cele mai grele din tot IT-ul, iar salariile sunt pe m?sur?, intre 60k-100k / an

Imi spune si mie cineva de ce nu imi apare tot textul cand dau paste, cu diacritice cu tot?Nu-mi apare decat un rand.In fine, scriu fara diacritice in continuare.

Sunt interesat sa aflu ceva detalii de la cei care ati avut tangente cu certificatele cisco.Banii pentru carti si achizitionarea echipamentelor nu constituie o problema.

Chiar asa de greu este acest titlu de Internetwork Expert?Cica 25% il promoveaza doar, si au sanse dupa cel putin 5 ani experienta solida in networking.

Astept sugestii!

Multumesc anticipat!

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Today , CCIE certification holders represent less than 3% of all certified Cisco professionals and less than 1% of the networking professionals worldwide.
Cost

The Lab Exam cost does not including travel and lodging expenses. Costs may vary due to exchange rates and local taxes (VAT, GST). You are responsible for any fees your financial institution charges to complete the payment transaction. Price not confirmed and is subject to change until full payment is made. For more information on the Lab Exam Registration please reference the Take Your Lab Exam tab.

CCIE Lab and and Practical Exam(s) are $1,500 USD per attempt, not including travel and lodging expenses. Costs may vary due to exchange rates and local taxes. You are responsible for any fees your financial institution may charge to complete the payment transaction.

freaky shit

Link to comment
Share on other sites

in ro sunt cam 20 de ccie. Sunt 7 certificari CCIE pe care le poi lua. Exista cineva care le are pe toate 7.

Cursul este urmatorul CCNA - CCNP - CCIE. Daca esti ccie, da, esti guru. Daca sunteti din buc. va recomand ccna.ro

Salariile in Bucuresti pentru un CCNP cu experienta sunt intre 30,40 si 70 milioane

Edited by adi003user
Link to comment
Share on other sites

CCIE e greu de luat, am inteles ca trebuie sa mergi intr-o tabara care costa cateva mii de dolari si foarte putini iau examenul. De asemenea trebuie un CV in care sa descrii activitatea ta din ultimii ani si sa dai vreo 2 exemple de probleme rezolvate de tine, probleme complexe legate de networking, solutia aleasa, de ce ai ales acea solutie si tot asa... Ca proba daca imi aduc bine aminte, iti dau o retea nasoala de vreo 20 de dispozitive cu cine stie ce problema, si ai la dispozitie 8 ore parca sa descoperi problema si sa o rezolvi, apoi sa explici cum ai descoperit-o, ce solutie ai ales si de ce.

Ar mai fi Cisco Certified Arhitect, dar trebuie sa ai vreo 20 de ani experienta, e cea mai dorita certificare din lume, il au in jur de 15-20 de persoane, majoritatea sau toate probabil sefi la CISCO. Costa o gramada de bani si trebuie sa ai cel putin cateva contributii majore la networking pe plan international. Tot asa, fara examen, trebuie un CV al dracu de smecher si lung si stai de vorba cu cei care au aceasta certificare si ei decid daca o primesti sau nu.

Si CCIE e primul pas spre CCA, cam 5% iau CCIE, nu e tocmai pentru incepatori ci poate pentru cei care lucreaza de ani buni in meserii care cer networking la nivel hardcore.

PS: Aceste informatii le am de la un curs introductiv CISCO.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca 3 ani se refera la asociatii Cisco... desi in ritmul in care se schimba tehologiile in ziua de azi nu mar mira sa scrie pe Certificatul ala ca e valabil 3 ani ! Ca sa faci CCNA ar fi bine sa fii foarte familiarizat cu termenii din it si/sau sa ai si modulele premergatoare acestuia ! La Comptia mi se pare ca nici nu poti accesa modulele mai avansate daca nu le ai luate pe celelalte.

La anul o sa a apuc si eu de CNNA si Network+ ... momentan ma cert cu licenta !! By the way Nytro ... dami in pm cu id-ul tau te rog !!

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca in romania nu e ca in Vest... cu greu si dupa multi ani o sa prinzi un job in care sa te icupi exclusiv de o retea... Daca urmaresti cu atentie cerintele pt joburi in domeniu o sa vezi ca se cere sa stii de toate, sa faci de toate (inclusiv sa te ocupi de srv web ,maintenanta la echipamente si suport tehnic la calc din retea...) + sa ai experienta cativa ani!!

Sunt foarte bune modulele si chiar simpla prezenta in cv pot face diferenta la angajare! Bafta multa !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...