Jump to content
UnUser

Ceva sfaturi ubuntu...

Recommended Posts

Familiarizeaza-te cu consola si incearca sa instalezi cat mai multe aplicatii, sa intelegi tree-ul directoarelor si pentru ce serveste fiecare. Incearca iara sa compilezi cateva programe sau sa instalezi ceva rpm`uri sau sa downloadezi cu un svn.. chestii de genul.

Sfatul meu ar fi sa incerci ce zice Zatarra. Corectia ar fi ca in Ubuntu care are la baza Debian n-ai rpm ci ai deb-uri.

Nu ezita sa folosesti Google, la modul:

ubuntu install deb

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu ar fi sa incerci ce zice Zatarra. Corectia ar fi ca in Ubuntu care are la baza Debian n-ai rpm ci ai deb-uri.

Nu ezita sa folosesti Google, la modul:

Stiu ca e debian based dar ar trebui sa stie sa instaleze si de pe RPM-uri si sa rezolve dependentele, nu de mult a intrat unul pe mine, el avea Slackware si ma intreaba ce face cu un RPM, anterior folosind un distro debian based.

Btw, incearca sa instalezi programele cu apt-get install nu din GUI.

Link to comment
Share on other sites

Si nu in ultimul rand invata sa folosesti manualul!

Pentru orice program caruia nu ii stii sintaxa (cum ar fi "ls") sau nu esti familiarizat/<insereaza mai multe motive aici>, tastezi in terminal:

man <comanda>
ex: man ls

Si iti spune ce a mancat ieri, cati ani are ma-sa si ce o sa faca in viitor cand va fi mare!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...