Jump to content
remuszica

incadrare

Recommended Posts

salut,am cumparat un telefon de la un vecin,si l-am vandut mai departe.aceiasi schema a facut-o si vecinul meu...telefonul s-a dovedit a fi furat,a fost recuperat,hotul a fost prins.telefonul a fost confiscat si inapoiat adevaratului propietar,iar ultimul cumparator a ramas fara el.acesta a cerut politiei ca banii sa ii fie dati inapoi,o suma destul de mare.

Hotul>Vanzator_1>Vanzator2>Vanzator3>Cumparator.

politia ne-a rugat sa ne descurcam cu banii intre noi.problema e ca eu nu mai am nici un ban si nu am ce sa mai dau.ma poate incadra la ceva,daca NU ii dau banii cumparatorului,care i-a fost confiscat?

Link to comment
Share on other sites

Pai tu ar trebui sa iei banii de la cel de la care ai cumparat si sa ii dai inapoi celui care i l-ai vandut. Sau mai simplu, primul ii da banii ultimului. (btw, nu cred ca esti obligat sa dai banii, din moment ce nu exista "contract", deci nimic nu e legal)

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Tu poti sa zici:

1. "L-am gasit pe banca"

2. "Mi-a facut cineva cadou. Cine? Un prieten care a plecat din tara"

3. "L-am schimbat cu produsul x"

4. "L-am cumparat de la cineva care avea nevoie de bani, intrucat imi placea telefonul am acceptat in necunoastere de cauza"

Nu are ce sa iti faca, cat timp nu l-ai furat tu te doare la basca.

Ei trebuie sa iti dovedeasca vinovatia, nu tu nevinovatia.

Link to comment
Share on other sites

@eth0 Ai probleme baiatule, imi pare rau sa te anunt, dar stai prost cu ceva la cap`sor, eu i-am raspuns baiatului fiind mai mult ca sigur de mine la ce am spus acolo, stai n banca ta, o la revedere placuta, cat despre telefon, stai linistit...chiar nu au ce sa-ti faca, nici macar nu te mai gandii. :))

Link to comment
Share on other sites

Stai cat se poate de linistit, nu au ce sa-ti faca, nu aveai de unde sa stii ca telefonul a fost furat, tu ai platit, din contra, CERE SI TU BANII, deci stai foarte linistit si tu si restul.

daca nu ai CUNOSTINTA DE CAUZA, asta nu inseamna ca esti NEVINOVAT ca sa stii! > se cheama CULPA!

in primul rand tu nu ai respectat legea:

hotul ti-a vandut telefon fara acte> tu ai acceptat > tu la randul tau ai vandut mai departe fara acte > ala a acceptat.

din punctul meu de vedere toti sunteti vinovati:

-un lucru furat pe care il folosesti (chiar daca nu stii ca e furat) > insusire de foloase necuvenite (pe care nu le poti dovedi ca sunt ale tale)

parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Povesti.. nu are ce sa-ti faca.. atat timp cat tu stii despre ce era vorba nu prea ai cum sa ii ceri banii inapoi vecinului tau. Daca tu esti vanzatorul 3 esti singurul care s-a ales cu bani, deci nu vad ce ai avea de cobit. Spui politiei ca nu stii nimic, tu doar ai cumparat si ai dat mai departe si gata. Restul raman gaura. E ceva obisnuit in cazurile de furt si obiectul/ele sunt plimbate din mana in mana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...