Jump to content
Petzy

[How to] Cum sa intri in Windows XP dupa ce ti-a expirat

Recommended Posts

Salutari, e primul meu how to, asa ca fiti blanzi.

-

Deci, astazi mi-a expirat XP-ul pe 64 de biti si nu ma mai lasa sa intru in el, nici macar in Safe Mode.

Ce pateam? Mi se incarca Windows-ul, dadeam sa ma loghez pe user si imediat imi aparea un warning cum ca Windows-ul a expirat si ma intreba daca vreau sa il activez acum. Ca optiuni aveam butoanele 'Yes' si 'No'.

Daca dadeam 'No' ma scotea imediat din user cu Log Off si trebuia sa o iau de la capat.

Daca dadeam 'Yes' imi intra in Windows, dar doar partial..si imi afisa fereastra aia albastra in care activat windows-ul, atasez si poze ca exemplu:

81384020.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Bun, deci dupa cum vedeti in poza..asa imi arata windows-ul, nu puteam folosi absolut nimic decat TASTATURA - MOUSE-ul si fereastra respectiva de Activare a Win-ului.

--

Ce era de facut acuma?

Ei bine am cautat de pe alt windows (aflat pe alt HDD) pe Google o solutie la problema asta.

Am gasit ceva umpic diferit, dar care mi-a dat ideea.

Este vorba despre un truc descoperit de astia de pe net, cum ca daca apesi TASTA de WINDOWS (cea din stanga tastei ALT) + U iti apare Narrator pe ecran.

Narrator este asta: Microsoft Narrator - Wikipedia, the free encyclopedia

Acuma, nu Narratorul in sine este important, ci ce anume iti ofera Narrator-ul odata deschis.

Iti ofera asta:

59570027.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Daca va uitati atent, Narratorul in poza respectiva are un buton de tip Hyperlink, spre site-ul celor de la Microsoft.

sidenote: ce este Hyperlink: Hiperlink - Wikipedia

Cu ce ne ajuta asta?

Simplu!

Daca dati click pe Butonul respectiv vi se deschide Browserul de Internet.

Acuma..in mod normal, celor ce nu au net in PPPoE (ca noi Romanii care suntem pe RDS) o sa aiba instant acces la net si deci implicit acces la download de un crack sau ceva sa remedieze situatia.

Darrr avand in vedere ca sunt multi ca mine care au net de la PPPoE faptul ca au reusit sa isi deschida un broswer intr-o asemenea problema, e egal cu 0.

Acuma, ar merge sa scrii in browser C:\ de exemplu si sa navighezi in C.

Problema la treaba asta e ca din cauza la ultimele versiuni de browsere (mozila, chrome) degeaba faci asta..ca nu mai e ca inainte cand iti deschidea imediat fereastra de My Computer cand scriai C:\ intr-un browser.

Acuma iti apare ca si cum navighezi pe un site (Index of /) si nu poti rula nimic. (eu nu am reusit) si pe deasupra nu stiu din ce motiv dar cand ma duceam in desktop asa nu imi arata RDS.lnk sa il folosesc sa ma pot conecta la net.

Ei bine, am gasit ocol si la problema asta, intamplarea a fost sa fie ca browserul meu default e Firefox Mozilla. (o sa explic la sfarsit de ce am subliniat asta)

Acuma, daca va duceti in Firefox aici, o sa aveti urmatoarele:

59652748.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Daca dati click pe 'Troubleshooting Information' o sa va apara asta:

83463101.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Si..Voila.

Dati click pe butonul 'Open Containing Folder' si aveti o fereastra de explorer functionala.

Dupa asta e usor, navigati in Desktop, deschideti RDS-ul, conectati-va la Internet dupaia folosind ALT + TAB (presupunand ca nu ati fost tontzi sa inchideti browserul) va duceti in browser si cautati crack-ul potrivit, il downlodati si il rulati folosind fereastra aia de explorer, datzi restart si sa terminat, ati rezolvat windows-ul in 5 minute fara sa mai fie nevoie sa reinstalati si sa va pierdeti datele.

Acuma, evident asta se bazeaza pe ideea ca aveti firefox setat ca browser default, daca nu, tot puteti face, cautati o optiune de genu aleia in alt browser sau..utilizand alt browser navigati in C:\Program Files\Mozila (sau cum so numi) si deschideti de acolo exe-u.

O sa va ceara un download / save as ...ca si cum voi il downlodati de pe un site acum..ii dati yes si run si vi se deschide Firefox.

Sunt sigur ca, cu putina cercetare metoda se poate aplica pe orice Windows, inclusiv 7 si Vista..totul tine de shortkey-u de la inceput (tasta windows + u) ..pe Vista de exemplu deschide ceva cu User Accounts / Upgrade. Pe cand pe XP deschide Narratoru, pe 7 habar nam.

Ma rog, cam asta e..poate nu e mare lucru dar pentru cei care le expira windows-ul (din diverse motive: crack esuat, uitat sa aplice crack-ul) e perfect ca solutie sa nu va pierdeti OS-ul degeaba.

Si da..se poate la fel de usor sa se conecteze un HDD cu alt sistem..si sa se copie si bla bla, dar la ce rost pe cand in 5 minute folosind metoda asta ai rezolvat totul.

Succes si sper sa va fie de folos, mie tocmai mi-a fost.

credits: google pentru faza cu narratoru.

LATER EDIT:

Pentru cei care va intrebati in loc de tasta windows + u de ce nu am dat direct tasta windows + r (pentru comanda Run...) sau ALT + CTRL + DELETE raspunsul e ca : nu merg alea, doar tasta windows + u mi-a mers.

sidenote: Destul de tontzi astia de la Microsoft ca au omis asta...degeaba sau mai chinuit sa blocheze tot si sa iti lase numai fereastra de activare daca nu sau gandit si mai departe :D

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu de cateva ori dar din fericire stiam de acest trick si am activat windowsul in 2 min.

Ca tot nu am ce face pana se instaleza linuxul pe masina virtuala, am sa fac eu ceva scurt si pas cu pas mura-n-gura pentru ori ce n00b si fara alte adausuri/povesti ce nu asi au rostul.

In momentul in care ne aparea fereastra "Windows Product Activation" facem click pe yes.

Win_Act.jpg

Apare fereastra pentru activarea windowsului pe care nu o inchideti.

Tineti apasat tasta "Windows" si apoi tasta "U" dupa care luam mana de pe ele si va aparea fereastra de la Narrator.

lets_activate_windows.jpg

In fereastra aparuta de la Narrator dam click in coltul din stanga sus dupa cum se vede si in imaginea atasata mai jos. Va aparea un meniu din care vom da click pe ultimul, aceasta fiind "About Narrator".

narrator.png

In fereastra aparuta de la "About Narrator" apasam pe linkul "Microsoft Web site" dupa cum se observa si in poza atasata mai jos.

web.jpg

Ar trebui sa il deschida default in indiferent de ce browser a fost stabilit in browserul preinstalat odata cu windowsul acesta fiind "Internet Explorer".

In momentul in care s-a deschis browserul, in bara de adrese scrieti "file:///C:/" si va deschide partitia "C" iar de aici avem dinou acces la datele noastre si putem salva sau chiar activa windowsul luand un crack.

In ori ce caz daca vi se deschide in alt browser va trebui sa parcurgeti alti pasi pe care vii expun acum prin atasarea unor poze in care vom ajunge in "My Computer" printr-o alta cale.

--1-->>image.jpg--2-->>image.jpg--3--->>image.jpg

Acum ca am trecut de fereastra "care ne bloca sa avem acces la computer de a ne folosi de el sau a ne putea salva documentele sau de a putea activa windowsul printr-un crack, acum vom putea activa windowsul.

Activare Windows.

Intram pe acest link si descarcam aceasta arhiva.

Dezarhivam si rulam fisierul "AntiWPA3.cmd".

Apasam enter iar apoi putem da restart la pc pentru a avea loc cu succes modificarile.

Windowsul in acest moment il avem activat.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

sau pentru a nu complica inutil puteti folosi direct file:///c:/WINDOWS/explorer.exe

later : @Petzy bineinteles ca am incercat(si evident,functioneaza),daca nu faceam asta de ce crezi ca mai postam

later2(nu simt nevoia sa postez din nou pentru asa ceva): @Haceru te ataci singur. reciteste/re'gandeste ce am scris si poate ajungi sa crezi ca intentia mea este de a oferi o solutie mai rapida(cel putin din punctu meu de vedere,deh)

Link to comment
Share on other sites

sau pentru a nu complica inutil puteti folosi direct file:///c:/WINDOWS/explorer.exe

later : @Petzy bineinteles ca am incercat(si evident,functioneaza),daca nu faceam asta de ce crezi ca mai postam

Tot acolo ajungi doar ca prin modul de a descarca un fisier, Save file & Open folder / sau si cu run direct(in caz ca este "Internet Explorer" sau "Mozila Firefox") pe celalante trebuie mai intai cu save si open.

Eu am expus o varianta, ca or exista 100 acum hai sa le expunem pe toate ce zici ?

Inutil ? De ce ? Ti se pare ca eu postez inutil ca am pus o varianta sau tu ca vi cu 100 de variante de a ajunge in my computer ?

Cumva trebuia sa umplu topicu cu 100 de variante ca in final sa asi dea omu seama ca tot acolo ajunge ?

Daca e sa o luam pe asa, inutil ai postat tu cu o alta varianta nu eu care am fost simplistic.

Cum ti sar fi parut sa fie tutorialul pe jumatate cu n variante de a ajunge intr-o locatie ?

Nu zice nimeni sa expuie si alte variante pe langa cele date dar sa nu mai vorbesti prost pretizand ca complic inutil.

Ca de exemplu sunt altii care posteaza sa se afle in treaba zicand ca au descoperit singuri bomba din curtea casei.

"trucul" asta l-am descoperit si singur , a long time ago..

Sa intelegem ca al draqu cand ti-a expirat windowsul ai apasat toate butoanele de pe tastatura, nimerind sa deschizi narratonu iar de acolo sa dai click in colt acolo dupa care pe linkul acela si asa mai departe, hai ca e buna asta.

Nu zic ca nu e posibil dar deja incepi sa minti cam mult.

Asta o stiai in slbz de la altii sau de pe net.

Maine ne spui ca l-ai descoperit pe CiupaCapra.

OFF:LOOL..nu m-am gandit la asa ceava pana akm...

ONupa cat timp expira windowsu?

Windowsul expira incepand de la data instalarii lui, in 30 de zile.

Link to comment
Share on other sites

eu faceam asa

bagam pe usb

http://thepiratebay.org/torrent/4890013/XP_SP3_[AntiWPA]_Activator_x86_(32-bit)_and_x64_(64-bit)____INFEE

safe mode+alt ctrl delete cand trebuia sa alegi useru>> administrator>>copy+paste parca in sistem32 si gata:)

Curios, am incercat si eu ceva de genul si nu ma lasat cu alt ctrl delete sub nici o forma, nici in safe mode.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...