Jump to content
l00p

vladutz = 3 ani cu suspendare

Recommended Posts

A Romanian court on Wednesday handed a three-year suspended sentence to a hacker accused of causing auction website eBay millions of dollars in losses by illegally accessing its email accounts.

"The Bucharest appeal court rejected both the prosecutors' and the defendant's appeals," spokesman Daniel Gradinaru told AFP.

Vlad Duiculescu, 23, was arrested in April 2008 on the suspicion of "fraudulently and repeatedly" accessing eBay's accounts from 2005-2007, causing the company losses estimated at two million dollars, according to prosecutors.

The hacker known as "Vladuz" was arrested during an operation conducted jointly with the US Secret Service and the FBI.

The company at the time publicly thanked the Romanian police "for successfully arresting cyber-criminal Vladuz, who had attempted to defraud eBay users."

The hacker spent nearly two years in prison awaiting trial, before being released in January 2010.

Several cyber-crime networks operating from Romania have been dismantled in the last few years, often with the help of US experts.

Romania eBay hacker gets suspended sentence - Yahoo! News

Link to comment
Share on other sites

lol.

macar suntem cunoscuti si noi romani cu ceva in lume nu doar cu cersitu si crime :))

Vezi ca noi romanii nu cersim si nu facem crime in lume ;) Aia-s cioroii, macar noi sa facem diferenta daca nu fac restu' din afara.

ON: De parca e prima stire de genu', cand au fost toate raziile in Buc / Valcea / Buzau, si toate stirile cu marii "hackeri de ebay". ?epe pe net si esti mare hacker :o Dau si eu ?eapa cu un tel. vandut pe net, sunt un pui de mitnick, nu?

Link to comment
Share on other sites

The hacker spent nearly two years in prison awaiting trial, before being released in January 2010 . Tradu asta si ai sa vezi. 2 mil $ , adica i-au dat lui pt toate pierderile lor ... nu a facut el niciodata 2mil $ stai linistit . Deci 2 ani de inchisoare care i-a facut si inca 3 cu suspendare cum draq e aia ? ?

Edited by DarkIceee
Link to comment
Share on other sites

[accused of causing auction website eBay millions of dollars]

Si a primit doar 3 ani.Cine naiba zice ca nu se merita?

Pentru un prostanac ca tine se merita.

Sa te luminez pe tine si restu ca tine:

Alea sunt pagubele facute de el direct sau indirect companiei ebay datorita actiunilor sale.

Intelegi? Nu a facut el banii aia de care zice acolo ci datorita inselaciunii lui si ce a mai facut el pe acolo daunele sau ridicat la suma respectiva.

A doua lamurire e referitor la pedeapsa cu suspendare ,ca vad ca se incurca.

O sentinta cu suspendare se executa in libertate, dar nu chiar.

Ce inseamna asta? ca de la data pronuntarii sentintei, in cazul asta 3 ani, ai 3 ani de zile in care trebuie sa fii relativ cuminte. In cei 3 ani de zile orice actiune care o faci si rezulta intr-o urmarire penala (dosar penal, amenda penala, etc) automat intri in inchisoare si executi cei 3 ani de zile + astepti sa fii judecat si sa primesti sentinta (daca e cazul) pentru ce anume ai facut de ti-a declansat executarea pedepsei.

Pentru prosti: eu iau 3 ani cu suspendare azi, peste 1 an ma duc si ii dau la unu un par in cap, politia ma aresteaza pentru tentativa de omor sau vatamare corporala (grava sau nu) iar de la arest ma trimite direct la puscarie sa execut cei 3 ani de zile care ii aveam suspendati, in timp ce eu execut cei 3 ani imi incepe procesul (daca e cazul) pentru treaba cu parul in cap si astept sentinta acolo. Daca acolo imi da iarasi 3 ani de exemplu am sa ii fac si pe aia.

Sper ca v-am lamurit.

Link to comment
Share on other sites

A doua lamurire e referitor la pedeapsa cu suspendare ,ca vad ca se incurca.

O sentinta cu suspendare se executa in libertate, dar nu chiar.

Ce inseamna asta? ca de la data pronuntarii sentintei, in cazul asta 3 ani, ai 3 ani de zile in care trebuie sa fii relativ cuminte.

[...]

Ai auzit de termen de incercare? In cazul asta, 8 ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...