Jump to content
jetus

Ce ar fi lumea fara hackerii din romania?

Recommended Posts

In Romania, hackeri cum sunt cei care au 'faurit' backtrack-ul sau oameni de-astia in general, nu prea sunt.

Sunt numai oameni recunoscuti pentru lucrurile 'rele' care le-au facut.

Tinkode, cum a spart el ce-a spart

SirViC care a spart serverele NASA (Multi spun ca din noroc)

Vladuz ala, chiar daca n-am auzit de el nici atunci cand a fost prins, am auzit de la un coleg doar.Si lista poate continua.

LE: p3tru vorbea de hackerii din Romania, nu din toata lumea.

Edited by razer_krait
p3tru
Link to comment
Share on other sites

Un titlu non-sens.

Intaii trebuie sa dezvolti si sa explici ce si cum intelegi tu prin cuvantul "hacker", apoi sa faci articolul tau.

Dupa intelesul meu, un hacker poate fi si o persoana care a dat view source cu opera la un website, si a introdus o valoare mai mare decat cea permisa intr-un input tip text, astfel a trimis catre baza de date caractere alfanumerice, nu doar numerice, cum ii era permis in prima faza.

Si la raspunsul la intrebarea ta, ar fi chiar o jicnire, astfel lumea fara hackeri ar fi plina de roboti, care nu sunt curiosi si utilizeaza doar comenzile basic.

Link to comment
Share on other sites

ar fi chiar o jicnire

Jignire, nenorocita gramatica asta.

@ jetus : Hacker - Wikipedia citeste pe acolo si intelege cu adevarat termenul de hacker si apoi il poti folosi cu sensul lui bun. Hacker nu inseamna sa profiti de nestiinta/prostia unui om care a codat ceva prost, apoi sa-i stergi toata munca si sa-i pui un index cu „SUNT HACKER COAIE”.

Edited by expirat
Link to comment
Share on other sites

Si fiecare are dreptul de a intelege prin hacker ce vrea pula lui

Daca-i dai difeis lu' Gheo din deal cu subdomeniu la hi2 sau domeniu la un euro si ala luat din bux, ca taranu' n-are si nici nu stie altceva, nu te defineste ca hacker, cretinule. Daca eu vorbesc despre ma-ta, eu nu inteleg o fiinta jenibila pe cand un altul vede o maimuta frumoasa. Ai inteles acum ?

Link to comment
Share on other sites

Noi ducem lipsa de multe, si programatori care sa faca proiecte publice si tot asa, noi ne complacem cu situatia actuala(sa nu facem nimic), ar fi frumos daca am colabora intre noi, sa vina cineva cu o idee si sunt destui oameni sa o faca, hacker nu inseamna neaparat sa spargi ceva, ca sa faci o diferenta trebuie sa vii cu ceva nou, cu o chestie unica, noi folosim doar ce au facut altii inaintea noastra, cineva a descoperit sqli-ul, xss-ul si tot asa, noi nu am facut nimic notabil incat sa fim remarcati in lume, ce am facut sunt doar banalitati

Link to comment
Share on other sites

Benny a punctat foarte bine. Problema e ca daca vrem sa "facem ceva", sa iesim in evidenta, trebuie sa fim mai uniti.

Problema la noi in tara e cam in felul urmator. Toti copii au acces la limbaje de programare, la tool-uri si alte chestii. Orice copil care stie un limbaj de programare, poate gasi defecte in diverse aplicatii, si va folosi mereu "unelte" pentru a face alte magarii. Mai este si problema "incuiatilor". Daca cineva de aici, spre exemplu, vine cu o idee aparent nebuna, toti il acuza si rad de el, cum ca ar fi un prost si un incult. Nu sta nimeni sa "proceseze" si sa se gandeasca macar la faptul ca nu ar strica incercat.

Spre exemplu....cati de aici s-au gandit sa isi creeze propriul limbaj de programare? Sau ce s-a intamplat cu propunerea de a face un nous OS? Prastie...nimic, nada,niente, zip , ZERO. Stati si folostiti in continuare Haviji si dativa mari cu xss-uri in cancan sau alte siteuri. Cand unul gaseste un XSS in Libertatea, sau cancan.....va cacati pe voi de placere si sunteti toti orgasmici. Cand vine altu cu o propunere de proiect...care presupune MUNCA....si ECHIPA...si COLABORARE....si GANDIRE.....hmmm....PAS. Las sa sara aia care stiu....eu stau pe bara......asa ganditi toti.

Ramaneti fratilor la "scule" facute de altii si ejaculate pe net, dupa ce s-au plictisit....si o sa ajungeti mai ceva ca Capitan Crank.

Sunt curios cati de aici au facut vreodata un Hacking in viata reala. Cati de aici si-au folosit cunostintele sa faca un ban? Cati ati evitat legea la limita, si aveti cu ce trai folosinduva de experianta in "domeniu"?? Pariez ca mai putini de 15.

Ca sa concluzionez....Lumea fara Hackerii Romani=neinteresant.

PS. Ne cacam pe noi de fericire cand un copil ratat fura de pe e-bay si apare FBI-ul la noi in tara (pt cei interesati...FBI NU este Fabrica de Blide si Ibrice de la voi din comuna). Dar cati oare si-au propus sa faca o echipa...care sa bata la cur pe Anonymus??? Stii ce?..eu cred ca se poate....pacat ca nu sunt oameni competenti....sau sunt prea plini de ei.

Link to comment
Share on other sites

Nu am auzit personal de romani care sa vorbeasca la conferinte sau intalniri ale hackerilor, care sa contribuie cu ceva nou gasit care sa schimbe ceva pe scena hackingului. De fapt aud mai mult de bulgari sau rusi, polonezi, decat de romani. Din nefericire!

Deci ca raspuns la intrebarea ta, cred ca nimic nu s-ar fi schimbat pe scena hackingului. Stiu de romani care au dus numele romaniei in lume in alte domenii, dar asta stiam cu totii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...