Jump to content
LegendKiller

Alimentare din 2 surse diferite

Recommended Posts

Salutare, apelez din nou la cunostintele voastre ( cei care sunt in domeniu ).

Vreau sa alimentez un aparat care functioneaza cu 220V de la retea si ca sa nu se opreasca vreau sa-l alimentez cu un UPS astfel ca sa-mi prezinte garantie de functionare a aparatului si totodata sa nu fie pericol de electrocutare.

Mentionez ca acel aparat este alimentat in acest moment cu 220V direct de pe stalp. Curentul in zona pica foarte des, si as vrea sa-i ofer o alimentare multipla cu inca un UPS, insa nu am voie/nu pot sa opresc alimentarea facuta de respectiva firma. Ce pot doar, este sa ma leg pe firele lor ca in momentul cand cade curentul sa ramana de pe UPS-ul meu.

Consumul este ~ de 20W / 220V.

Link to comment
Share on other sites

Se poate face. Ai nevoie de un releu electromagnetic precum cel din poza aratata de mine acolo unde ai cerut ajutor cu sursa USP. Sau ceva similar unui AC3. Respectivul releu face si o separare galvanica, esentiala pt ceea ce vrei tu. Din start te anunt ca nu ai voie sa faci nicio modificare a unui echipament care nu este al tau. Risti o mare amenda.

Nu-i complicat de facut, dar imi este teama ca ma lungesc cu explicatiile iar tu sa nu poti intelege mare lucru.

Acum nu am timp, dar o sa revin cu un desen ceva daca observ ca esti cu adevarat interesat. Celalalt thread l-ai lasat mort si mi s-a facut lehamite sa explic in van.

Ceva profesional, iata cat costa: http://materialeelectrice.ro/detalii-produs/elmark/aclansare-automata-a-rezervei-(aar)-100a-2925

Si este cel mai ieftin...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, l-am citit si pe acela, azi am fost toata ziua plecat si n-am apucat decat acuma sa intru.

Multumesc pentru informatii, astept desenul tau. Nu ma voi ocupa numai eu de implementarea solutiilor ci cu inca 2 electronisti deci oricum ai explicam ,unul din noi tot intelege :).

EDIT:

Este vorba de RTP7 cumva ?

EDIT2:

Un AAR (ACLANSARE AUTOMATA A REZERVEI) dar mai mic nu exista ? de 100A e mult peste ce imi trebuie mie.

Sau o schema ca poate s-ar putea face manual.

Edited by LegendKiller
Link to comment
Share on other sites

Asa sunt eu...imi place sa ajut, mai ales daca sunt provocari si pt mine. Instalatia dorita de tine se numeste "alimentare fara intrerupere a consumatorilor".

Iata cum am gandit eu o astfel de schema.

Schema electrica se poate realiza cu un contactor electromagnetic care doua randuri de contacte, doua normal inchise si doua normal deschise. In cazul caderii tensiunii care provine de la stalp, bobina contactorului nu se mai alimenteaza si cupleaza celelalte doua pozitii ale contactelor, astfel trecand alimentarea sursei pe UPS.

Iata o schema pe care am realizat-o modificand cate ceva din ce aveam prin calculator.

schemaimprovizatieaar.png

In schema din imagine este momentul in care nu ai curent pe stalpul de 220 v, iar sursa este alimentata din UPS.

Da clik dreapta pe imagine si salveaz-o la tine in calculator pt a o vedea mai bine.

Cauta pe net dupa codul contactorului: z-sch230. Vad ca vinde cineva ieftin: http://www.okazii.ro/catalog/51639871/contactor-moeller-25a-z-sch230-25-40-alimentare-230v-ac.html

Link to comment
Share on other sites

Mergi la ABB si iti cumperi orice model de releu (calitatea este super ok). Gasesti si pentru scopul asta, si pentru celalalt. Exista inclusiv relee cu interziere reglabila. Pentru asta este simplu, asa cum ti-a spus si omul mai sus.

Daca umblii la alimentarea cu energie electrica, cheama un electrician autorizat si nu apela la un gigel, vecin, care se pricepe doar.

Link to comment
Share on other sites

nu e mai simplu sa alimenteze aparatul direct din ups si ups-ul sa il alimenteze de la stalp? astfel daca pica curentul ramane pe ups...

Ba da, doar ca nu a cerut si asta. Daca va dori sa alimenteze UPS de la stalp si nu din alta parte, scema de principiu va fi astfel:

bjj0py.png

PS:

Se poate folosi si contactorul/releul din poza aratata de mine aici: http://rstcenter.com/forum/44874-modificare-ups.rst

Trebuie doar sa fie cu doua contacte normal inchise si doua normal deschise. Alimentarea lui sa fie la 220 v

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce rol are schema lui rimageo cand un ups are relee incorporate si cand detecteaza fructoatii de tensiune sau frecventa comuta automat pe baterie fara sa intrerupa fluxul de curent la consumator....

tot ce trebuie sa faci e sa cumperi un ups (cu cat mai mare cu atat te tine mai mult, eventual poti adauga baterii in paralel la el ca sa ii maresti intensitatea si astfel sa stea mai mult pe baterii in caz de nevoie) si alimentezi consumatorul direct din ups si ups-ul de la stalp... desigur ca trebuie sa opresti cateva secunde tot ce ai in acest moment ca sa cuplezi ups-ul dar oricum fara asta nu ai alta solutie (exista o solutie cu alimentare in paralel, cu punti redresoare ca sa circule curentul intr-un singur sens si alte chestii dar e complicat si nu stiu cine s-ar baga sa iti faca mai ales ca e vorba de tensiuni mari)

regula simpla

stalp -> ups -> consumator

regula complicata

stalp -> consumator

stalp -> ups -> consumator

(ambele in paralel si cu riscuri sa faci scurtcircuit sau sa arzi consumatorul si/sau sa produci defectiuni la releul de retransmitere a energiei pe zona/comuna in care esti)

Link to comment
Share on other sites

Chiar Birkoff... m-am complicat atat de mult incat am uitat esentialul; un UPS tocmai asta face - Anclansare Automata a Rezervei (AAR). Nu mai trebuie nimic altceva... doar UPS si atat.

Schema indicata de mine este utila in alte cazuri fara UPS; generatoare electrice, convertoare electrice ridicatoare de tensiune, alimentarea de pe alta faza electrica (stiti ca curentul electric are trei faze si un nul, faze numite chiar asa ca si forumul nostru - RST (Retele Simetrice Trifazate), cel monofazic folosind doar una dintre acestea si nulul) etc.

Link to comment
Share on other sites

rimagheo Adevarul e ca desenezi frumos in paint :)) Pe de alta parte nici LegendKiller nu a putut sa ne zica ce vrea exact sa faca ... ii e frica ca intra aia de la electrica pe forum si vin la el acasa.... :)

Pe de alta parte rimagheo schema ta o sa ia foc dupa cateva zile bune ca releul ala sta anclansat mereu si se va incalzi din ce in ce mai tare pana face fsss....

Birkoff da poate omu e prea sarac sa isi permita un UPS, si la 20w cred ca de fapt e un kkt de transformator de la un router sau cine stie ce access point si cel mai simplu era sa puna o baterie de 12v.

Link to comment
Share on other sites

schema ta o sa ia foc dupa cateva zile bune ca releul ala sta anclansat mereu si se va incalzi din ce in ce mai tare pana face fs.

In principiu e adevarat. Dar la centrala de incalzire pe gaz, am din greseala un electromagnet la intrarea gazului care sta cuplat de vreo 5 ani si nu se decupleaza decit daca se ia curentul sau apare blocare cos. Nu stiu ce sa zic. Din ce am facut eu, am avut unul de 25A/220V industrial, cuplat pe o priza cu programare (pentru marire putere comutata). A mers cam 3 ani pina am inlocuit sistemul.

Link to comment
Share on other sites

verde_888 Electromagnetul de pe gaz. Daca vorbesti de ala care este afara langa contor : Nu sta anclansat. Detectorul de gaz ii da comanda cand sa anclanseze si are un sistem mecanic care il tine anclansat pana te duci afara si tragi de tumburuc.

Daca vb de alta pesa nu stiu.... In principiu nu se lucreaza cu el anclansat tocmai din motiv ca se incinge. Si la UPS , releul e picat in conditii normale si sta anclansat doar 10-60 min pana se termina bateria la UPS sau revine curentul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...