Jump to content
macs

[Oferta Munca] Micro-Jobs Market

Recommended Posts

...bau!

Banuiesc ca toata lumea de pe aici a auzit de Fiverr, Gigbucks... si site-uri asemanatoare ptr freelanceri unde poti sa castigi ceva banuti daca ai putina creativitate.

Daca nu... uitativa acum... in mare parte este vorba de o piata libera unde toata lumea poate sa vanda un produs propriu sau un serviciu pentru o suma modica de 5$... 10$... 20$... pana la 100$... si plateste un comision de 20%. Unele site-uri au comisioane de 10% sau 0% pentru sume mici de pana 5$ sau 10$.

Pana aici cred ca m-am explicat bine... sper.

...de ce aduc vorba de micro-jobs pe RST ?!

In primul rand pentru ca am fost membru rst de ceva vreme si am ajuns sa cunosc pe cativa dintre voi si pe deasupra pentru ca sunt un roman din afara tarii care a vrut intotdeauna sa ajute cand poate si daca am putut sa ajut pe ai mei am facut-o intotdeauna, desi poate cu prea multa naivitate.

In al doile rand pentru ca am fost si sunt membru pe Fiverr aproape de cand a inceput si pot spune ca mi-am castigat unele mofturi si cu iei, nu e mare branza sa faci o tema de wordpress ptr 4$(cine cumpara plateste 5$ si 1$ il iau cei de la fiverr)... sau sa instalezi un site in WordPress,Joomla,Drupal,DNN, sau sa securizezi un site... in fine, maruntisuri de cateva minute sau depinde de tine, cateva ore...

In al treilea rand pentru ca am vazut pe aici cateva oferte de WSO cum sa faci banuti, ok, frumos, bravo celor care au stiut sa scrie acele articole si bravo lor daca au scos ceva banuti. Am avut onoarea sa le citesc pe unele dintre ele si neplacerea sa ii refuz pe altii care mi le-au cerut... scuze, dar am promis si niciodata nu mi-am incalcat promisiunile.

In al patrulea si nu ultimul rand dar o sa termin aici pomelnicu', pentru ca de foarte mult timp (cred ca din prima clipa cand am facut primii 4$ pe fiverr) m-am gandit sa deskid un site de genul asta pentru micro-joburi si cred ca cel mai mult ca sa am posibilitatea sa imi vand propriile oferte fara sa fie nevoie sa platesc 20% si sa mai si astept 2 saptamani dupa bani...

...si credeti-ma ca e naspa cand ai 4-5 oferte pe zi timp de o saptamana si cand ii primesti iti vin cu tzaraita. Pai daca faceam pe zi 20$... de fapt primeam 16 dupa 14 zile... fuck.

Acum, ce ma aduce aici defapt ?!

In urma cu cateva zile/saptamani am vorbit cu cativa membrii de aici pe mess depre cum sa faci banuti si despre disponibilitatea lor de a fi contributori egali intr-o idee dea mea mai veche (nu e vorba despre ce vorbesc acum aici si nici de clona fiverr stati linistiti;) o sa fie aplicabila anul viitor si e pusa in miscare:)... din vorba in vorba am inceput sa discutam de fiverr si de posibilitatile din romania... mda, sa stiti ca si eu m-am gandit la fel de mult ca si voi, poate ceva mai mult, dar in romania conditiile sunt foarte diferite, paypal nu prea ne raspunde la telefoane, google a redus orarul de tranzit ca si CFR-ul, nu prea avem ce sa ne vindem intre noi intratat incat sa nu ii spun lui nea.X cu oferta aia smekera sa imi dea si mie un numar de tel sau o adresa de mess sa vorbim asa "intre patru ochi" ca sa mai negociem... dar asta nu ar fi probleme prea mari, parte cea mai proasta e ca unii dintre "noi" nu prea suntem de incredere si ne place sa castigam cu "orice pret" pe spinarea altora... STOP! (as putea continua dar ma ia cu dureri de cap...)

Revin la ofertele celor de pe aici si la posibilitatile de a vinde ofertele tuturor pe un site nou ce l-am deskis acum cateva zile cautand impreuna cu cineva de aici un script gen flippa si un script pentru un director... pana la urma am ajuns sa caut un script gen fiverr putand astfel sa aduc toate ofertele mele din fiverr si alte siteuri in siteul nou si ale altor cativa pe care ii cunosc.

Cred ca am vizitat si verificat toate scripturile posibile ptr micro-joburi si credetima k e f greu sa gasesti un script stabil si fara dureri de cap in ziua de azi si am testa vreo 3 nulled... mau luat dracii de nervi si pana la urma am realizat ca oricata stiinta as avea in a repara un script pana la urma nu merita efortul... asa ca ieri am contactat 5 firme mari care vand clone fiverr la preturi intre 200 si 2000$. N-am banii si de ias avea nu as da stati linistiti, ca sa scot eu 2000 din fiverr imi ia muuult timp dar dintrun site nou fara comisioane?! de 2000 de ori mai mult

In fine, le-am oferit o idee... suport pentru asi imbunatati scriptul cu idei noi din partea noastra si iei isi pastreaza copyright in site ca si "powered by".

Idea, site-ul nostru , banutii nostrii, scriptul lor doar ca au exclusivitate la imbunatatiri si teste... vor fi teste on the fly si nu vor afecta site-ul in mod negativ.

Maaaama la scoala nu mia placut niciodata sa scriu atata:))

MA, nu mai stiu ce am scris acum 5 minute dar idea e f simpla, oamenii imi ofera o platforma stabila unde sa pot pune pe picioare un site gen fiverr. Ideea mea de la bun inceput a fost sa nu se plateasca comision iar pretul sa il puna fiecare pe produsul lui atat cat considera el ca valoreaza munca lui. (binenteles ofertele vor fi moderate integral si nu va scapa nici una)

Pentru inceput inscrierile sunt limitate si cine vrea sa se inscrie in site e liber sa o faca acum. Deci, nu e pentru mine in special si cei cu care am vorbit pana acum si-au data seama ca am multa bunavointa si suport financiar sa dezvolt idei si mai mari, e pentru toti.

Scriptul il primesc astazi sau maine cel mai sigur si impreuna cu cativa de aici care siau dat acceptul de a intra o sa mai dureze 1-2 zile sa il customizam si sa cream unele reguli de baza ca sa nu existe riscuri pentru nimeni.

Reguli de baza:

1.comision 0%

2.pretul vanzatorului

3.no copyright

4.no scam

5.plata la 3 - 5 zile dupa livrare

6.daca vanzatorul - clientul nu e multumit trebuie sa ne convinga pe noi si ne trimita produsul pentru a lua o decizie

7. to be continued

Site: DONER lasati mailul si o sa ii anunt pe toti ce si cum.

Sugestii aici... :)

pt moderatori: pm

PS: am toata bunavointa din lume dar daca prind pe vreunu ca vine si ma trage de pu1a iar... macar sa o 5uga pana 5e topest3 ...

mods: articolul asta isi are locul in mai multe zone din forum dar fiind vorba de o modalitate de a face banuti sper ca am ales locul potrivit.

edit: am ales titlul cel mai nepotrivit si am uitat sa il schimb pana am ajuns la finalul postului.

edit2: daca lasati mail in site sa fie cel cu care o sa va inregistrati si sa fie acelasi cu pp pentru verificare.

edit3: DONERR e offline pana se muta domeniul pe alt hosting plan (cateva ore)

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

Nu te-ai lasat pana nu l-ai deschis :>

nope. Si nici numi vine sa cred k am fost atat d creativ sa scriu un post de juma d ora dupa sampanie si jacky;) si la urma urmei fratelo mam km saturat sa fac 20 p zi in fiver si sa iau 15,80 in 2 sapt.

@paul4games & @tictac

Dupa cum am explicat in pomelnicu d mai sus, si pls s nu dati quote k sigur o sa ia ban careva.., idea mea este sa nu se plateasca comision k la ceilalti (~20%) dar problema este ca atat pp, alertpay, moneybookers iau un comision d 2,5%+ si atunci numi convine sa platesc d la mine si nimanui nu cred k iar convine...

Atat fiverr kt si ceilalti mai iau un comision la retrager d pana la 1$ plus cel d la pp... in fine, nu o sa fie scamat nimeni asta garantez eu si o sa fac tt posibilul poata tt lumea sa faca un banut cinstit fara sa fie nevoie sa astepte prea mult.

Link to comment
Share on other sites

La Multi Ani!

Oky d'oky... DONErr Beta Online! :)

Dupa multe lupte si nervi intinsi am decis sa il pun online cu 10% comision si oferta limitata la 2$ pentru featured job (include listare in director si doar pana se umple putin cu oferte, asa ca profitati)

Sper sa fie un an bun pentru toti si sa reusim ceea ce ne dorim cu totii!

Tot cu ocazia asta vreau sa va prezint si "fratele" lui DONErr :)VALOrr

Un director de joburi unde toti membrii DONErr care au ales featured job vor beneficia de listare gratis. (oferta valabila pana la 1.februarie.2012 :) )

DONErr este gata sa inceapa o campanie in adwords si alte siteuri... grabitiva sa creati oferte de joburi pentru ce stiti sa faceti mai bine.

Spor la treaba!

edit: inregistrarile sunt deschise :)www.donerr.com

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

At trebuii sa fie gratis featured si in director macar la inceput si pentru baietii din rst :) Rusinica plm.

Bine sefu ca tu stii mai bine plm de intelijent. Deci, dupa ce ai citit tu bine ce am scris eu pana acum si ai gandit ca o gaina, eu trebuie sa fac campania in adwords ca sa taxez 10% cand tu vinzi de 2$ ?! A, stai, tocmai am castigat 0.20$ - (2,5%*2$)=? wow, cool! Dejteptul sufletului! Ba mor knd vad d'astia!

CEI CARE STIU SI VOR, POT CASTIGA PESTE 20$/zi! Eu am facut 20/zi in FIVERR din design si am muncit pe rupte cateodata. Din lipsa de timp am suspendat gigurile de la iei ca sa nu ma frece la cap. Ce fac eu pe fiverr valoreaza mai mult de 4$ amarati si m-am saturat sa ii iau in 14-17 zile.

Pe DONErr, banii se pot scoate in 3 zile dupa ce ati livrat serviciul/oferta/produsul si cumparatorul a confirmat livrarea.

Cine cunoaste fiverr stie cum functioneaza, la iei poti sa astepti si 17 zile daca cumparatorul uita sa faca review la gig.

Mai sus nu am formulat bine,... vroiam sa spun ca toti membrii donerr beneficiaza de listare in VALOrr si doar exclusive/featured o sa fie 2$ ca sa evit o aglomerare la inceput.

--------------------------------------------------------------

DONErr nici nu a fost indexat bine si eu inca astept sa se mai populeze cu oferte ca sa ii pot da drumul la campanie. Cred ca este cel mai indicat pentru toti cei care pun ofertele cat mai repede sa fie indexate de google.

Pentru toti cei care si-au lasat mailul in donerr si cei din rst care au trimis pm...

Inscrieti-va si puneti ofertele voastre, cele mai bune si mai potrivite le voi pune featured/exclusive. (ca sa stiu cine si de unde lasati ultimele 3 caractere din descriere: "RST" )

ps: Ofertele cu "ii fac poza lu' sormea ptr 2$" cu siguranta nu vor fi featured!

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

Cat valoreaza DONErr??? >:D<

Oare ce costa sa gandesti ? Daca intrai pe site acum 2 zile vedeai ce vezi acum pe valorr.com.

Inainte de deschidere am avut unele discutii in privat cu mai multi din RST si toti stiam ca este o nisa foarte grea.

DONErr, ca sa iti lamuresc curiozitatea ta de donator de sange, initial a fost gandit sa fie "GRATIS" si sa nu se plateasca comisioane (citeste primul post)... concluzia, sa fie cu "donatii", si o sa fie in curand.

In legatura cu Google, SEO in ziua de azi mai inseamna si marketing, daca DONErr nu este tocmai o nisa precisa, a fost gandit brandable, GRATIS si VOLUNTAR.

Alte clone, am testat toate scripturile posibile si chiar il pusesem online cu fiverrscript, este foarte instabil. WordPress, nu este platforma cea mai potrivita pentru micro-joburi si nu o sa faca niciodata ce face Magento, dar pentru inceput e bine.

ALTceva?! Limbajul meu de manager?

Am scris pe intelesul tau ca altceva nu ai inteles din ce s-a discutat aici.

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

digitacore nu fii invidios ca nu vrea decat sa ajute si nu vad nimic ascuns in asta.

da MACS am inteles acum si scuze daca nu am fost atent. tu vrei sa ajuti pe toata lumea si ai tot respectu dar sper sa inteleaga si altii ca toti avem de castigat din asta. succesul sitului inseamna si dorinta celorlalti sa isi promoveze ofertele pe net nu doar sa muncesti tu in campanii pe banii tai.

Link to comment
Share on other sites

@inimini & @digitalcore

Nici o suparare! De asta am deschis topicul aici si e normal sa te gandesti la toate alternativele. Nu este vorba de bani, as putea investi intr-o tema mai profesionala dar din moment ce am gandit proiectul sa fie "gratis" si DONErr sa fie de fapt doar o "asigurare" pentru vanzator si cumparator, nu am vazut rostul sa investesc bani in "structura" ci doar in campanie.

Edit: Tocmai am primit o comanda pentru una din ofertele mele si alt client din fiverr mi-a confirmat ca mai tarziu o sa comande un design... :)

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

Salut macs,

Arata destul de bine site-ul, mi-am facut si eu cont. GJ!

Am totusi cateva nelamuriri cu privire la sistem, nu prea sunt familiar cu fiverr si alte site-uri de genul.

Eu ca si seller pot sa resping anumite comenzi care consider ca nu se incadreaza in oferta mea?

Exista o metoda de contorizare a procesului unei comenzi? De exemplu eu comand un design photoshop pentru un website. Fac plata in avans(dupa cum am inteles), omul se apuca de treaba si peste 7 zile vine cu un design care poate nu-mi place. Rezultatul: am pierdut bani si timp.

Link to comment
Share on other sites

@alien Lumea nu este perfecta!

In ofertele tale trebuie sa fii foarte explicit si sa dai cat mai multe detalii despre munca ta.

EX:

1. "Fac design in photoshop, trimit psd si variante ptr 5$" in 2 zile.

2. Specifici si ceri detalii cat mai amanuntite de la cumparator ca sa ii faci lucrul cat mai bine.

3. Daca vanzatorul termina treaba mai repede de 2 zile... cumparatorul are la dispozitie 3 zile sa ceara modificari...

4... In maxim 7 zile de la cumparare, vanzatorul isi poate retrage veniturile si suporta taxele de tranzactie PayPal.

Link to comment
Share on other sites

ok m-ai convins vad ca ai stapanire de sine, am retras thread-ul o sa imi fac cont sa vad despre ce este vorba, lasa macar pe pm la user-ii de aici un numar de telefon unde te putem gasi in caz ca avem nevoie de tine

1, caramizile sunt puse cam la intimidare cel putin pe mine ma duce cu candul la altceva :D, poti folosi cateva blocuri de piatra, alba gri cu fundal pe nuante tot de gri, gri -alb sau ceva in genul si sa introduci putin rosu sau albastru un contur umbra sau altceva pe pagina.

http://us.123rf.com/400wm/400/400/hypnocreative/hypnocreative1105/hypnocreative110500063/9552328-3d-white-brick-wall-texture-with-curve-and-light-effects.jpg

http://static6.depositphotos.com/1001925/671/i/450/dep_6710979-White-brick-wall-texture.jpg

http://creativerepository.com/wp-content/uploads/2009/11/white-brick.jpg

http://jdmpropainting.com/images/knockdown.gif

http://www.mopacity.com/images/concrete_11.jpg

http://us.123rf.com/400wm/400/400/dbvirago/dbvirago0804/dbvirago080400227/2934662-a-rough-wall-of-white-blocks-useful-for-background-or-texture.jpg

http://205.196.120.49/ff36ac101fb3fea858418a81847f81365g.jpg

2.Culoarea la cele 3 butoane imi pare cam stearsa, neexpresiva find a job, get a job , do it !, la ultimul de jos lipseste un spatiu care sa il desparta de textarea select.

3. Ceva nu e bine cu linkurile :

Advertising

Advice

Audio

Business

Funny

Gifts

Graphics

Marketing

Music

Other

Programming

Support

Travel

Video

Writing

Sunt prea banale (text, asezare si efect) si iarasi culoarea de fundal este un maroniu, mustar care trebuie inlocuita cu o imagine sau java sa imite lingoul de aur cu fade effect 3d

4. rezolva asta :

http://www.donerr.com/jobs/all/auto/page/1/?search_me=Find%20a%20Job%21&term=%22%20onmouseover%3dprompt%28946590%29%20bad%3d%22


term

ai si lfi in uploads, sesiunile sunt varza..

Ma pricep sa imi zici cu ce te pot ajuta

Edited by digitalcore
Link to comment
Share on other sites

@digitalcore:

ai dreptate! Problema este tema, am pus beta pt k inca nu este stabila. Multe functii nu finctioneaza bine si am reparat ce am putut in timpul care l-am avut liber. Nu am avut timp de mai mult si doar am combinat unele trucuri pentru design. Daca vrei sa te alaturi esti binevenit. pm cu adresa de skype si sper sa ai microfon si camera ca sa nu tst ca sunt satul. (tu esti cu CoNy?!)

@benny_loppa: da' ce zici de inimini ?!

edit: CoNy o sa ai mare success la lucru' manual!

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

Nu am cum sa imi schimb parola... si trebuie sa ma loghez pe yahoo sa o iau mereu. Exista o problema cu jobu' meu. Am primit mail de confirmare, da nu a fost postat. Si la Support acolo, ar fi bine daca ai pune o sectiune cu history, ca eu am tirmis un ticket si acum nu mai am de unde sa ii iau id-u sa vad in ce stare e... In versiunea finala cred ca o sa fie mai reusit site-ul :). Succes.

@eu sunt CoNy

Link to comment
Share on other sites

Nu am cum sa imi schimb parola... si trebuie sa ma loghez pe yahoo sa o iau mereu. Exista o problema cu jobu' meu. Am primit mail de confirmare, da nu a fost postat. Si la Support acolo, ar fi bine daca ai pune o sectiune cu history, ca eu am tirmis un ticket si acum nu mai am de unde sa ii iau id-u sa vad in ce stare e... In versiunea finala cred ca o sa fie mai reusit site-ul :). Succes.

@eu sunt CoNy

Jobul tau e pending in draft si eram pe punctul sa il sterg. ai niste taguri de intrec rst-ul la alexa in 2 luni. Oricum, crezi ca o sa vinzi ceva cu jobul ala? suportul nu e inca configurat.

edit: ti l-am modificat putin si e postat. daca vrei poti sa il stergi.

edit2: DONErr e beta inca si multe functii nu functioneaza bine. o sa poti sa iti schimbi parola intr-un viitor apropiat cand o sa implementez facebook. thnx

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...